banner240

Kahramanmaraş'ta da yaşanan yüksek kiraya fren formülü

Kahramanmaraş başta olmak üzere pek çok ilde artan kira fiyatları hükümeti harekete geçirdi. Kiralardaki fahiş artışa karşı planlanan formül hayata geçerse kiralamak için ev ve işyeri üretecek şirketlere vergi avantajı sağlanacak. Şu ana kadar sadece satmak için gayrimenkul üreten TOKİ’nin yanı sıra belediye şirketlerinin de sisteme dahil edilmesi ve kiralama yapabilmeleri üzerinde duruluyor.

EKONOMİ 14.09.2021, 08:26
Kahramanmaraş'ta  da yaşanan yüksek kiraya fren formülü
banner257
banner226

Son dönemde hızla artan kira fiyatlarına çare olacak yeni bir formül üzerinde duruluyor. Avrupa ülkelerinde uygulanan formüle göre şirketler belli bir süre kiraya verilmek şartıyla ev veya işyeri üretecek. Yapılacak düzenlemeler ile vergi istisnaları uygulanacağı için bu gayrimenkullerin maliyeti piyasadaki benzerlerinden daha düşük olacak. Gayrimenkul sahibi şirketler, kira geliri elde etmenin yanı sıra bu mülkleri bilançolarına değer olarak da işleyebilecek.

Kira artışını frenlemesi beklenen bu sistemden şu anda sadece satmak için konut ve işyeri üreten TOKİ’nin de faydalanması ve kiralamak üzere de gayrimenkul üretmesi bekleniyor. TOKİ’nin yanı sıra gayrimenkul üreten belediye şirketlerinin de sisteme dahil edilmesi tartışılıyor. AK Parti milletvekillerinin gündeme getirdiği öneri konusunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışma başlatıldığı, söz konusu formülün hayata geçirilip geçirilemeyeceğinin incelendiği öğrenildi.

Haber46'da dün yayınlanan haberde konuyla ilgili şu bilgiler verilmişti:

Üç yıl içinde en fazla kira artışının yaşandığı il sıralamasında yine Nevşehir liderliği elden bırakmadı. İlde kiralar son üç yılda yüzde 303 artarak 590 liradan 2.300 liraya yükseldi. Nevşehir'i yüzde 226'lık artışla Antalya takip etti. Antalya'da üç yıl önce 870 TL olan kiralar 2.800 lirayı aştı. Bu artışta pandemiyle birlikte sahil bölgelerine artan yoğun ilgi etkili oldu. Antalya'yı yüzde 210'luk artışla Batman takip etti. İlde kiralar üç yılda 620 TL'den bin 920 liraya yükseldi. Batman'ı yüzde 199'luk artışla Muş, yüzde 198'lik artışla Kahramanmaraş takip etti.

Yorumlar (7)
TÜRK 2 hafta önce
FORMÜL BASİT ASLINDA. 2. EVİ OLAN HERKESTEN YÜKSEK VERGİ ALINMALI. BU SAYEDE EVLER HAKKINDA FİYATLARA SATILIR. KİMSE 2. EVİ ALMAYA YANAŞMAZ. DİPNOT: ALAMADIGIM İÇİN KARALAMA YAPMAK DEĞİL MAKSATIM. PARASI OLAN İNSANLAR YATIRIMLARINI EV DIŞINDA YAPARSA HERŞEY HALLOLACAK. DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE EVİ TİCARİ KAZANÇ OLARAK GÖREN BİR TOPLUM YOK. PARAN VARSA ARSA AL , ALTIN AL, TİCARET YAP. EV ALIP BANA 3 BİN TL DEN KİRAYA VERME KARDEŞİM.
yorgun biri 2 hafta önce
küçükken anlatılan o ahlaklı maraş şehrinin büyüyünce aslında ne kadar trajik vahşi bir şehir olduğunu anlıyorsun. diğer illerdekiler haklıymış maraş maraşmış..
Sinan 2 hafta önce
Her sektör enflasyondan doğan zammı anında uyguluyor sadece gelir ve emlak vergisini tam ve zamanında ödeyen ev sahipleri fahiş olmayan şerita ve kanuna uygun değer artışını alabilmesi için on yıl on yıl evet on onyıl beklemesi gerekiyor. Ama her sektör aklamı geceyi beklemeden normal yada fahiş artışı uyguluyor. Miskalezerretin hayran yera mikalezerretin şerran yera ahirettede dur denecek hakedenlere.
Galip 2 hafta önce
Çözüm çok basit,çözmek istersen.TOKI vatandaşa uygun fiyata ev yapip satar.En az bir evi olana da TOKİ ev satmaz.Boylece sorun çözülür.
mermercioglu 2 hafta önce
belediyeler yine harac keser vah marasin haline
Ali rahmi 2 hafta önce
Hayırdır inşAllah, tanzim kiralar mı geliyor? Seçim mi var ki?
Ramazan 2 hafta önce
Maraşta işe yaramaz çünkü ankara istanbul izmir adana büyüksehirlerdeki gibi aynı anda 3000+5000+10000 daire inşaatına girebilecek kooperatifler ve müteahitler yok.
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:12
Öğle 12:30
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:54