Kahramanmaraş'ta Ekonominin Kahramanları Ödül Töreni Düzenlendi

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından "Ekonominin Kahramanları Ödül Töreni ve İstişare Toplantısı" düzenlendi. Toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türkiye'nin mevcut yönetim sisteminden dolayı yaşanan sorunların bir daha yaşanmaması için istikrarın şart olduğunu belirterek, "Bizim için bir kez daha istikrarı bozmamak, istikrarı bozacak yolları kapatmak en önemli hadisedir" dedi.

Kahramanmaraş'ta Ekonominin Kahramanları Ödül Töreni Düzenlendi

Kaynak, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasınca (KMTSO), odanın fuaye salonunda düzenlenen "Ekonominin Kahramanları Ödül Töreni ve İstişare Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 15 Temmuz'da aklını, düşüncesini ve mantığını Pensilvanya'da oturan sapkına teslim eden güruhun inanılmaz vahşetteki darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

15 Temmuz'un Türkiye'nin demokrasisi için kırılma anı olduğunu dile getiren Kaynak, darbe yapmak isteyenlerin asıl darbeyi yediğini, imanın gücünün tankların gücünü tahrip ettiğini vurguladı.

Halk oylamasına ilişkin eleştiriler hakkında değerlendirmelerde bulunan Kaynak, cumhuriyet rejimiyle hiç kimsenin derdinin olamayacağını anlattı.

Cumhuriyet rejiminin ülkeyi yönetenlerin meşruiyet kaynaklarının bizzat millet olmasını gerektirdiğini belirten Kaynak, "Bizim milletin, meşruiyetimizin kaynağı olmasıyla bir derdimiz olabilir mi? O sebeple de cumhuriyet rejimiyle de bizim hem bir hesabımız olamaz hem de hakkımız olmaz bununla ilgili ama bir hükümet sistemi değişikliğiyle Türkiye'de bundan sonra siyasetin kalıcı istikrara sahip olmasını hedefledik." ifadelerini kullandı.

Kaynak, Türkiye'de 2007'ye kadar halkın değil, Meclis'in seçtiği, seçerken de bir sürü istenmeyen hadisenin cereyan ettiği cumhurbaşkanlığı seçimleri ve cumhurbaşkanları gördüklerini söyledi.

Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin genellikle krizle anıldığını anımsatan Kaynak,  2007'de 357 milletvekili olan AK Parti'ye cumhurbaşkanı seçtirmeyenlerin, 367 icadı çıkarttığını ve bugünkü sistem değişikliğinin asıl müsebbiplerinin de onlar olduğunu dile getirdi.

- "Bir tek adam kendisini iki dönemle sınırlar mı?"

Yeni sistemle sorumsuz ve çok yetkili cumhurbaşkanı yerine, sorumlu, sorgulanabilir, yargılanabilir cumhurbaşkanının geleceğini vurgulayan Kaynak, bu sistemin tek adamlık olmadığını vurguladı.

"Bir tek adam kendisini iki dönemle sınırlar mı?" diye soran Kaynak, şunları kaydetti:

"Bu sistem en azından 2019'a kadar aslında Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Binali Yıldırım'ın, birinin cumhurbaşkanı, birinin başbakan olarak şahısları itibarıyla en memnun olmaları gereken sistemdir. İki uyumlu kişi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi döneminden beri beraberce çalışıyorlar. Biri cumhurbaşkanı, biri başbakan. Her ikisinin de yetkileri var ve her ikisi de bu yetkileri paylaşma erdemini gösteriyorlar. Dertleri ne? Yine bu bağlamda tabii söylenen, Cumhurbaşkanı Meclis'i ortadan kaldıracak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, yargıyı da Cumhurbaşkanı'na bağlayacak. Bunlar eğer bilerek söyleniyorsa iftiradır. Bilmeyerek söyleniyorsa da cehalettir. Biz sistem için anayasa görüşmelerine başladığımızda rejim değişikliği iddiasını duyuyorduk.

Bugün rejim değişikliği iddiasını duyuyor musunuz? Çünkü bunun doğru olmadığını, gerçek olmadığını milletimiz anladı. Artık kimse rejim değişikliği iddiasında bulunmuyor. Belki yakın gelecekte aynı kişiler, Allah hidayet verecektir, tek adam sistemi olmadığını da görecektir. İnşallah 16 Nisan'da benzetmek gibi olmasın, her şeye hakim olan yüce Allah, bundan sonra Türkiye'de her şeye hakem olan da milletimiz olacaktır."

EKONOMİNİN KAHRAMANLARI ÖDÜL TÖRENİ FOTO GALERİ

Kaynak, 18 yaş düzenlemesiyle ilgili eleştiri aldıklarını dile getirerek, "Kahramanmaraş'ta ilk şehit 13 yaşındaki Çakmakcı Sait'tir. Gaziantep savunmasının ilk şehidi Şehitkamil'dir, yaşı da 13-14'tür. Tankların karşısına gençler gidebilir, uçakların, bombaların altında durabilir ama bir yere seçilemez. Biz vatan savunmamızı 20 yaşında askere gönderip gençlerimize emanet ederiz ama bir göreve seçilmesine güvenmeyiz." diye konuştu.

KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz ve KMTSO Başkanı Serdar Zabun'un konuşmalarının ardından Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, en çok ihracat yapan şirketlerin yöneticileri ile en büyük bin sanayi kuruluşu arasında yer alan firmaların yöneticilerine ödül verdi.

Gecede Aksu Televizyonu Genel Müdürü Cüneyt Beyit'e de "15 Temmuz Ömer Halisdemir Özel Ödülü" verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154