Kahramanmaraş'ta ilk melez cevizi üretimi yapıldı!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde (KSÜ) 'Diriliş' adıyla tescillenen ceviz türünde ilk hasat yapıldı.

EKONOMİ 06.10.2020, 12:38 06.10.2020, 12:51
Kahramanmaraş'ta ilk melez cevizi üretimi yapıldı!
banner257

Çalışmanın yürütücüsü KSÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sütyemez,  2016 yılında tescil ederek kamuoyuna duyurdukları "Diriliş" çeşidini verim açısından gözlem ve incelemelere devam ettiklerini söyledi.

Aradan geçen sürede dikilen fidanların bakımını özenle yaptıklarını aktaran Sütyemez, ilk ürünleri almanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Sütyemez, elde ettikleri çeşidin ceviz yetiştiriciliğine büyük katkı sağlayacağını aktararak, şöyle devam etti:

"Belirli bir ıslah programı çerçevesinde bir sürü kriterleri inceledik. Ancak bu çeşidin pratikte ceviz yetiştiricilerini ilgilendiren çok önemli iki özelliği var. Diriliş çeşidi geç yapraklanır ve erken hasat edilir. Şu anda dünyada en fazla yetiştirilen ceviz Amerikan orijinli Chandler türü cevizdir. Bu tür, geç yapraklanan kaliteli ve verimli bir türdür. Bizim Diriliş çeşidimiz ise Chandler cevizine göre ilk yapraklanmasını daha geç yapıyor ve ondan 15-20 gün önce hasat ediliyor."

Sütyemez, "Diriliş" türünün verim açısından da iyi olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

"Meyve kalitesine bakıldığında da Chandler'da iç oranı yüzde 47 ile 49 ortalamasındayken Diriliş'in iç oranı yüzde 52 ile 54 bandında bulunuyor. Bu yüzden bizim ceviz türümüz, dünya da en önemli tür kabul edilen Chandler’dan daha önemlidir. İnşallah yakın bir gelecekte de dünya ceviz yetiştiriciliğinde yerini alacaktır."

Sütyemez, çeşidin piyasaya sürülmeye hazır hale geldiğini belirterek, üretime yönelik Tarım ve Orman Bakanlığının sertifikasyon sistemine göre altyapıyı kurduklarını aktardı.

Sütyemez, çalışma döneminde kendilerini destekleyen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumuna (TÜBİTAK) da teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

HABER FOTOĞRAFLARI

Yorumlar (7)
Mıro 7 ay önce
Maraşın eski cevizleri mis gibiyken nedendir bu yabancı çeşit hayranlığı ve Melezlemeler vs?
Modern Serseri 7 ay önce
İlk üretim yanlış bilmiyorsam KAHRAMANMARAŞ DOĞU AKDENİZ GEÇİT KUŞAĞI'nda Sayın Remzi Bey tarafından yapıldı
Edem Beni Dinle 7 ay önce
Bu tür cevizlerin genetigiyle oynuyorlar. Cevize kurt düşmüyor. Hayvanlar bile yemiyor. Çünkü doğal degil. Aşı cevizi gibi içine kurt düşmeyen meyveleri sakın çocuklarınıza yedirmeyin. Sağlığa zararlı. GDO lu ürünler kanser yapıyor.
GÜZEL ŞEHRİM 7 ay önce
MaşAllah, M. Sütyemez hoca çalışmaya devam ediyor.
okur 7 ay önce
İhtayaç varmıydı,maraşın cevizleri yetmedimi
Mirs 7 ay önce
Ağzı olan konuşuyor. Hocamız çabalamış ve dünyanın en iyi iç oranına sahip cevizini üretmiş. Oturduğunuz yerden çamur atacağınıza kalkıp takdir edin, hem Maraşımız adına hem de Türkiye ve dünya açısından böyle güzel olaylar zor gelişiyor onda bile karalayacak yer arıyorsunuz. Saygı ve destek göstereceğiniz yerde köstek oluyorsunuz. Böyle halka yazıklar olsun, hocamızın da başarılarının devamını diliyorum gurur kaynağımızsınız hocam.Teşekkürler
Has Maraşlı 7 ay önce
''İki günü bir olan aldanmıştır '' demiş peygamber efendimiz. Evet Maraş on cevizi güzel. Buna şüphe yok. Ancak yarın bir başkası daha da iyisini geliştirirse o zaman ne olacak. hoca çalışmış ve bir çeşit meydana getirmiş. İyidir kötüdür. Ona sözüm yok. Ama ortada bir emek var. Bu insanları takdir edin ki çalışmalarına hevesle devam etsinler. Ne demişler "Marifet ,iltifata tabidir". Bakarsınız bu çalışmaların sonunda sevdiğimiz Maraş Ceviz'inden çok daha üstün özelliklere sahip başka bir ceviz çeşidi çıkarsa daha iyi olmaz mı? Elim gavuru yapmış diyeceğimize ; biz yaptık diyelim.
22°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:12
Güneş 05:40
Öğle 12:36
İkindi 16:19
Akşam 19:21
Yatsı 20:44