Kahramanmaraş'tan 83 milyona kişi başı 481 bin lira

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde 1 milyar tonluk bakır rezervinin olduğu, 40 trilyon Türk Lirası değerindeki bu madenden ülkedeki herkese kişi başı 481 bin lira düşeceği iddia edildi.

EKONOMİ 14.12.2020, 23:32
Kahramanmaraş'tan 83 milyona kişi başı 481 bin lira
banner257

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesindeki bakır madeni rezervi hakkında ortaya atılan iddia sosyal medyada olay oldu. İddiaya göre Kahramanmaraş'ta çıkarılacak madenle Türkiye'deki 83 milyon kişinin her birine 481 bin Türk Lirası düşüyor. Bu da ülkedeki herkesin zengin olması anlamına geliyor.

İşte Denizli BTP Gençlik Kollar Tarafından Yapılan O Paylaşım:

KAHRAMANMARAŞ AFŞİN ilçesinde 1 milyar tonluk bakır rezervimiz var. Rezervin Ham bakırının değeri 40 trilyon tl ediyor .Bu rezervi DEVLETLEŞTİRİP karşılığında paramızı bassak 83miyon insana kişi başı 481 bin tl para düşer.BU YOKSULLUK NİYE????

2013 TARİHLİ HABERİ HATIRLAYALIM:

Afşin ve Elbistan ilçesi arasındaki bölgede yaklaşık 1 milyar ton bakır rezervi bulunduğu belirtildi.

Afşin ilçesine bağlı Hüyüklü köyü ile Elbistan ilçesi arasında kalan bölgede Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğünün, "Kahramanmaraş-Osmaniye Polimetal Maden Aramaları" projesi kapsamında ekiplerin 5 yıldır sürdürdüğü rezerv arama çalışması sonucu yaklaşık 1 milyar ton porfiri bakır bulundu.

Afşin ilçesine bağlı Hüyüklü köyü Kayışındibi mevkisinde yoğunlaşan aramalarda 900 metre derinliğe kadar yapılan sondajlar neticesinde kurşun ve çinko da içeren maden bölgesinin magmatik kitle çerçevesinde yerin 4-5 kilometre altında oluştuğu ancak yer hareketleri sonucunda yeryüzüne kadar çıktığı belirlendi.

MTA'da görevli Jeoloji Mühendisi Cevdet Çakır, gazatecilere verdiği bilgide önemli bir bakır rezervinin bulunduğunu söyledi.

Afşin-Elbistan bölgesindeki sahada yapılan araştırmalara ilişkin bilgiler veren Çakır, "Çalışma yaptığımız alan şu anda Türkiye'de mevcut porfiri bakır sahalar içerisinde en büyüğü diyebiliriz. Yüzeyden 900 metre derinliğe kadar porfiri bakır cevherine rastlandı" dedi.

Ayrıştırma çalışmasının Elbistan'da devam ettiğini dile getiren Çakır, alınan numunelerin de MTA Genel Müdürlüğü merkez laboratuvarlarında analizinin yapılacağını belirtti.

Analiz sonuçlarına göre sahanın genelinde cevherin yapısı, niteliği ve miktarı hakkında bilgi sahibi olduklarını kaydeden Çakır, şunları kaydetti:

"Afşin-Elbistan bölgesinde Kahramanmaraş-Osmaniye Polimetal Maden Aramaları Projesi çerçevesinde 6’sı jeoloji mühendisi olmak üzere çok sayıda görevli 5 yıldır çalışıyoruz. Maden araştırmalarında daha öncesinde büyük bir arka plan vardır. Büyük bir saha taranır. Bu alanda bir saha daraltması yapılır. Hangi bölgede daha çok yoğunlaşacağımıza ilişkin bir çalışma yapılır ve jeolojik altyapı oluşturulur. Bunun sonrasında analize gönderilmek üzere değişik bölgelerden numuneler alınır. Bunların sonuçlarına göre detay çalışacağımız alanı belirleriz. Bu saha da bu çalışmalar sonrasında ortaya çıkan sahadır. Şu anda çalışmalar devam ediyor."

Rezervlerde kurşun ve çinko da var

Bölgede bakır, kurşun ve çinko madeninden oluşan kompleks bir rezerv bulunduğunu belirten Çakır, ekip olarak ağırlıklı olarak bakır üzerine çalıştıklarını dile getirdi.

Çalışma sahasında bir cevherleşme bulunduğunu, bunun kurşun ve çinko da içerdiği anlamına geldiğini aktaran Çakır, "Şu anda Türkiye'de mevcut porfiri bakır sahalar içerisinde hemen hemen en büyük saha olarak değerlendirebiliriz. Şu ana kadar yaptığımız sondajlar neticesinde böyle bir tespiti söyleyebiliriz. MTA adına bu çalışmayı yapıyoruz. Kurumumuz ülkenin hemen her yerinde bu tür araştırmaları yapıyor" şeklinde konuştu.

Yorumlar (9)
Mesut 1 ay önce
Yahu vatandaşa bir lirasını dahi vermezler,bir zengin bilemedin iki yada üç zengin yer parayı tamam, devlete bile çok bişey kalacağını sanmam.boş haberin gereği yok,onun kaymağını yiyecek olanlar şimdiye kadar planlarını yapmışlardır.Bizde vatandaş olarak ay başında kirayı nasıl ödeyeceğiz diye düşünmeye devam edeceğiz gerçekler bu..
beyaz saçlı adam 1 ay önce
4.81 kuruş milletin anasının ak sütü gibi helal olsa dahi elinden alırlar, ki daha fazlasını vermek (altını çizerek söylüyorum) k.maraş daki yöneticiler tarafından imkansızdır...
hepsibu 1 ay önce
Cengiz-Limak- Kolin-Kalyon-MNG konsorsiyumu yani beşli çete ihaleyi alır,millete de avucunu yalamak düşer.Bu iktidarın milleti zenginleştirmek gibi bir amacı yok.Kendilerini ve yandaşlarını zenginleştirmek amacı var.Bunlara göre insanların midesine kuru da olsa ekmek giriyorsa gerisi önemli değil.
46 1 ay önce
Arkadaş para mal mülk dünya olunca nasıl da atlıyorsunuz bin defa korona da çıksa bu insanoğlu akıllanmaz Yürü dünya yürü sonun virandır Bin yılından sonra ahir zamandır Ölüm var ölüm var ölüm var ölümmmm
YİĞİDO 1 ay önce
AKLIN OLA DA İNANASIN!!!
DERLER BÜYÜKLERİMİZ ANADOLU'DA...
Maraşın yerlisi 1 ay önce
Şimdi anlaşılıyor 200 yıldır bizimle neden uğraşıldığı , paranın üzerinde oturup varlık içinde yokluk çekiyoruz. Şu aşağılık kompleksinden ve ayağımıza vurulan şu zincirlerden bir kurtulabilirsek , dünya devleti olmak hayal değil , maraşta bulunan altın gümüş , krom ve bakır madenleri çıkarılsa daha diğer şehirlere gelmeden bu ülkeye güç yetmez , ama kim neyi bekliyor anlamadım. Elimizi kolumuzu bağlayan kanunlarmı var orasıda meçhul
edeler 46 1 ay önce
millete tek kuruş bile düşmeyeceğini bilsem de bu haberi yapanları tebrik ediyorum.Haberin üzerine gidip yaylınlaştırmak lazım
Orhan 1 ay önce
orası afsine 3 Elbistan 16 km afşinelbistsan değil afsine ait.
Mehmet 1 ay önce
481000 az olmuş kişi başı 1 milyon olmalıydı. Umut fakirin ekmeğidir. Bin lira verdilerde 480 bin kaldı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 17 Ocak 2021
İmsak 06:13
Güneş 07:38
Öğle 12:47
İkindi 15:24
Akşam 17:46
Yatsı 19:06