Kahramanmaraşlı esnaftan Corona Virüsü Mağduriyet mektubu

Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren bir esnaf Haber46'ya gönderdiği mesajda, corona virüsü nedeniyle alınan tedbirler nedeniyle zor durumda kaldıklarını, ödeme yapmakta zorlandıklarını ve açıklanan paketin yetersiz kaldığını söyledi.

EKONOMİ 26.03.2020, 15:18
Kahramanmaraşlı esnaftan Corona Virüsü Mağduriyet mektubu

Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren bir esnaf Haber46'ya gönderdiği mesajda, corona virüsü nedeniyle alınan tedbirler nedeniyle zor durumda kaldıklarını, ödeme yapmakta zorlandıklarını ve açıklanan paketin yetersiz kaldığını söyledi.

Kahramanmaraşlı Esnafın Mektubunu Aynen Yayınlıyoruz:

KIYMETLİ DEVLET BÜYÜKLERİMİZ

Kahramanmaraş’ta özel sektörde hizmet veren işyerimizde ülkemizin şu anda içinde bulunduğu covid-19 sıkıntısından dolayı elimizde olmayan sebeplerden bizler büyük ölçüde etkilenmiş ve işlerimizi yapamaz hale geldiğimiz gibi perakendeci müşterilerimizinde ciddi ölçüde etkilenmesine sebep olan bu durum bizi hem maddi hem de manevi açıdan büyük ölçüde etkilemiştir.

Bugün gün içerisinde ciddi ölçüde perakendeci müşterilerimin talepleri olmuştur ve iş yapamadıklarından dolayı evraklarını geri çekmemiz doğrultusundadır. Aynı talepleri bizlerinde gerek üretici gerekse tedarikçi firmalarımıza belirttiğimizde onlarında ellerinden gelen hiçbir şeyin olmadığı cevabını almamız bizi büyük ölçüde sıkıntıya sokmuştur.

Takdir edersiniz ki devlet bankaları hariç özel bankalarla da çalışmamız bulunduğundan kredi ödemelerini 3 ay talep doğrultusunda ötelediklerini ancak bu dönem zarfında vade farkı yansıttıklarını belirtmişlerdir.

Bizler özel sektör olarak bugün iş yapamıyorsak kredilerimizi, kartlarımızı, senetlerimi ve çeklerimizi bu ortamda nasıl ödeyebiliriz? Bu durumda personellerimizin maaşlarını nasıl yatırabiliriz? Yıllardır ödenen işsizlik vergisi ve kesintileri bence bu noktada devreye girmeli. Personeller içinde bulunduğumuz durum göz önüne alınarak maaşlarını devlet tarafında alabilmelidirler.

Devletimiz İşkur aracılığı ile imkanlar sunmuş ancak bununda bir takım çetrefilli şartları bulunmakta ve bizler nasıl işin içinden çıkabileceğimizi düşünmekteyiz.

Ayrıca Covid-19 dolayısıyla resmi kurum ve kuruluşlardan öğrendiğimiz kadarıyla SGK primlerinin bu ay ödenmesi gerektiği önümüzdeki ay erteleme olacağı bildirilmiştir.

Sayın devlet büyüklerim

Benim önerim, bu süreçte insanların kendi OHAL’ini uygulamalarını beklemeden devlet adece sağlık personellerinin çıkabileceği diğer hiç bir şahsın çıkamayacağı gerekirse 10 gerekirse 15 günlük dışarı çıkma yasağı getirilmeli ve bu süreçte tüm ödemelerin bloklanması ve durdurulması gerektiği kanaatindeyim. Tabi sizler bizlerden daha iyisini bilirsiniz ama bu süreç onu gösteriyor.

Belediyelerimizin de bu noktada taşın altına ellerini koyarak sosyal yardım hizmetlerinde nöbetleşe bir kurul oluşturup vatandaşın acil isteklerini yerine getirmelidirler.

Yorumlar (10)
fuRkan 2 hafta önce
değerli ev ve iş yeri sahipleri lütfen kiracılarınıza hele de esnaf kiracılarınıza bu hassas dönemde sizlerde yardımcı olun sizlerinde kendinize göre elbette ödemeleriniz vardır mümkün olduğunda bir birimizin yükünü paylaşalım hafifletelim
Kahramanmaraşlı 2 hafta önce
Kesinlikle katılıyorum
Başkan 44 2 hafta önce
Bişey olmaz esnafa ekonomi çöktü dediler esnaf 1 e aldığını 3 e satıyordu bu defa 3 e aldıklarını 5e sattılar bu işte zarar varmı sizce
Vatansever 2 hafta önce
Başkan 44 sanırım sen 1 e aldığını 5 sattın ki herkeside aynı kefeye koyuyorsun yazıktır günahtır insanların günahlarını almayın ölüm var Ölüm hak dünyada vebalin hesabını vereceksin
bilirkişi 2 hafta önce
1 re alıp beşe satıyorlar diyenler , küçük esnaf bittiğinde hah işte o zaman gör sen ayakta kalan avm lerin kazzığını
Maraşdan 2 hafta önce
Şimdiye kadar halkı kazıkladıklarına saysınlar
Arif 2 hafta önce
Hükümet rüzgar estiğinde, yağmur yağdığında, şimşek çaktiginda esnafa, fabrikatore destek paketi açıklıyor. E bunlarda alışkanlık yaptı tabi..
Dükkanı kapattık 2 hafta önce
Dükkanı kapattık, elimizdeki bir iki hafta yeter ama sonra ne yiyip ne içeriz... borcumuz harcımız ne olacak?
Maraşlı 2 hafta önce
Canınız gittiğinde kazancınız size fayda sağlamayacak.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın