Kahramanmaraşlı Şükrü amca 60 yıldır kasket yapıyor

K.Maraş'ta çıraklıktan bu yana tarihi Kapalı Çarşıda kasketçilik yapan Şükrü Erşan, mesleğinin devam etmesini istiyor.

EKONOMİ 25.02.2020, 18:34
Kahramanmaraşlı Şükrü amca 60 yıldır kasket yapıyor

Kahramanmaraş'ta çıraklıktan bu yana tarihi Kapalı Çarşıda kasketçilik yapan Şükrü Erşan, mesleğinin devam etmesini istiyor. 

67 yaşındaki Şükrü Erşan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 yaşında çırak olarak başladığı mesleğini kendisinden sonra sürdürecek kişilerin yetişmesi gerektiğini söyledi.

Kahramanmaraş'ın önemli bir tarım kenti olduğunu ifade eden Erşan, 8 köşeli, 6 köşeli ve düğmeli gibi çeşitli kasketler yaptıklarını belirtti.

Ürettikleri kasketlerin dışarıya satışını gerçekleştirdiklerini dile getiren Erşan, "Sipariş verenler oluyor ya da buraya gelen, birkaç tane alır gider. Yurt dışında Hollanda, Irak gibi ülkelere, yurt içinde ise Malatya, Kayseri, Gaziantep başta olmak üzere birçok şehre sipariş ile gönderiyoruz." dedi.

HABER FOTOĞRAFLARI

Kesimiyle birlikte bir şapkanın üretilmesinin 2.5 saati bulduğunu belirten Erşan, şunları ifade etti: 

"Biz bunları kalıp olarak toplu halde çıkarttığımız için bizimki biraz daha randımanlı oluyor. Bu işi benden sonra devam ettirecek kimse de yok. Ben bu işe ilk başladığım da 5 tane meslektaşım vardı. Kahramanmaraş'ın o dönem nüfusu ise 60 bindi. Onların içerisinde işi bırakanlar ya da vefat edenler oldu. Mesleğin benden sonra da devam etmesi için eğer öğrenmek isteyen olursa, birkaç kişiye de değil, 50-60 kişiye birden öğretirim, yeter ki bu meslek kaybolmasın."

Yorumlar (4)
Aristokrat46 1 ay önce
Bu amcanın dükkanına bizzat gittim bi modelbdenedim sen almayacan beni yorma de getbdedi... Memleketimizin esnafının adabı YETİŞMESİN BÖYLE ESNAF
Balıkesir’den selamlar 1 ay önce
K.Maraş el sanatlarının müstesna ustası.El emeği göz nuru ile ürettiği ürünlerinin kalitesi tartışılmaz.Allah uzun ömürler versin kendisi çok iyi bir insan ve tam bir beyefendidir.Balıkesirden sevgiler saygılar.
maraşın yerlisi 1 ay önce
Çokda gerekli bir ürün değil , şapka kanununa muhalefetten bu memlekette çok insan asıldı. Oysaki birilerinin dediği gibi sadece bir bez parçası idi önemsizdi, ama şehrimin iman dolu insanı benim adım maşAllah bu şapkayı giymem inşaAllah diye şehadete yürüdü. ALLAH CC rahmet eylesin , yeni nesile göre bu zamanda önemli bir konu değil ama ahirette önemini kavrayacağız gavura benzemenin bedelini ödeyecekler , yorumumu lütfen yayınlayın yayınlayınki bu ülkede bir zamanlar sudan sebepler yüzüne insanlar sırf imanı uğruna istiklal mahkemelerinde can verdi. Lanet olsun malum düzene
Maşallah 1 ay önce
Fransızlara mı satıyor