Kahramanmaraş'ta Yem Bitkisi Ekim Alanları Artıyor

Kahramanmaraş'ta hayvancılığın gelişmesinde önemli yer tutan yem bitkisi ekim alanlarının genişletilmesiyle ilgili çalışmalar yoğun şekilde sürdürülüyor.

Kahramanmaraş'ta Yem Bitkisi Ekim Alanları Artıyor

Kahramanmaraş'ta hayvancılığın gelişmesinde önemli yer tutan yem bitkisi ekim alanlarının genişletilmesiyle ilgili çalışmalar yoğun şekilde sürdürülüyor.

30 Temmuz 2013 Salı 10:06
Kahramanmaraş'ta Yem Bitkisi Ekim Alanları Artıyor

Ülkemiz hayvancılığının gelişmesinde hayvan beslenmesinde yem bitkileri kaliteli kaba yem olarak önemli bir yer tutmaktadır. Kahramanmaraş İlimizde de yem bitkisi ekilişleri son yıllarda giderek artmaktadır. Konuyla ilgili olarak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU; "Yem bitkisi, hayvan yemi olarak yetiştirilen, ancak bunun yanında toprak ve suyu muhafaza etme, ekim nöbeti içerisinde kendinden sonra gelen ürünlerin verimini artırma özellikleri taşıyan, doğrudan doğruya veya sonradan yedirilmek üzere hasat edilerek kurutulan veya silajı yapılan bitkilerdir. Yonca, korunga, fiğ,silajlık mısır gibi bitkiler yem bitkisi olarak kullanılmaktadır.Yem bitkilerinin ekim alanlarının yaygınlaştırılması İlimiz tarımı  ve kaba yem açığının kapatılması noktasında büyük önem taşımaktadır.Ekim alanlarının arttırılması için çalışmalarımız devam etmektedir.Kurum olarak çiftçilerimizi yem bitkisi ekmeye yönelmelerini istiyoruz. ÇünküYem bitkilerinin yem olma niteliğinin yanında daha bir çok faydalı yönleri vardır. Tarımsal üretimin esas kaynağı olan toprağın yerinde tutulmasında yani toprak ve su erozyonlarının önlenmesinde en etken silahtır.Özellikle baklagiller ailesinden olan yonca, korunga ve fiğ gibi yem bitkileri, köklerinde oluşturdukları boncuk şeklindeki yumrucuklar içerisinde barındırdıkları bakteriler vasıtasıyla, havanın serbest azotunu toprağa aktararak hiçbir zararlı yan etkisi bulunmayan tabii bir gübreleme yaparlar. Aynı zamanda toprağın derin tabakalarında çözünmez halde bulunan bazı besin elementlerini (fosfor gibi) çözündürerek toprağın üst tabakalarına taşıyarak kendinden sonra gelecek ürün için hazır hale getirirler. Başka yabancı otların gelişmesine müsaade etmezler. Böylece girmiş oldukları ekim nöbeti sistemi (münavebe) içerisinde toprak verimliliğini artırarak kendinden sonra gelen ürünün hem veriminin fazla miktarda artmasına hem de kaliteli ve lezzetli ürünlerin üretilmesine imkan sağlarlar" dedi.

Buğdaygil ve baklagil yem bitkileri ekildikleri toprakları yalnız verimli hale getirmekle kalmazlar. Aynı zamanda bol miktarda bırakmış oldukları kök ve toprak üstü artıkları ile toprağın organik madde miktarını artırarak yapısını düzeltirler. Toprağın organik madde yönünden zenginleşmesi ise, özellikle yağışı az olan yerlerde çok önemli husus olan toprağın su tutma ve besin maddeleri kapasitesini artırır.     
Ayrıca yem bitkileri ekim nöbetinde de önemli bir yere sahiptir.

İlimizde de yem bitkisi ekilişlerinde bir artma gözlenmektedir.2012 yılında Kahramanmaraş İlimizde 114.055 da yem bitkisi ekilişi gerçekleşmiş olup toplam 4.568.171,00.-TL destekleme ödemesi yapılmıştır.2013 yılında da hayvancılığın geliştirilmesi için yem bitkisi desteklemeleri devam edecek olup destekleme miktarları 

Yem Bitkileri (TL/da/YILLIK)

Yonca (sulu)

50

Yonca (kuru)

30

Korunga

40

Tek Yıllıklar

35

Silajlık Tek Yıllıklar

50

Silajlık Mısır (sulu)

75

Silajlık Mısır (kuru)

35

Yapay Çayır-Mera

100

Olarak ödenecektir.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126