KMESOB Başkanı Kuybu'dan İş Adamı Öksüz'e Destek

Kahramanmaraş Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KMESOB) Başkanı Ahmet Kuybu, yatırım yapma talebi Toprak Koruma Kurulu tarafından reddedilen işadamı Hanefi Öksüz'e destek verdi. Kuybu, “Kaybeden Öksüz değil, Kahramanmaraş olur” dedi.

KMESOB Başkanı Kuybu'dan İş Adamı Öksüz'e Destek

Kahramanmaraş Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KMESOB) Başkanı Ahmet Kuybu, yatırım yapma talebi Toprak Koruma Kurulu tarafından reddedilen işadamı Hanefi Öksüz'e destek verdi. Kuybu, “Kaybeden Öksüz değil, Kahramanmaraş olur” dedi.

16 Aralık 2010 Perşembe 17:51
KMESOB Başkanı Kuybu'dan İş Adamı Öksüz'e Destek

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesine bağlı Kılılı Beldesi'nde 800 dekarlık arazi üzerine geri dönüşümlü kağıt fabrikası ve sera kurmak isteyen ancak bu talebi Toprak Koruma Kurulu tarafından reddedilen işadamı Hanefi Öksüz'e KMESOB Başkanı Ahmet Kuybu'dan destek geldi. Kuybu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Öksüz'ün KİPAŞ Holding bünyesinde binlerce insana istihdam sağlayan ve ödediği vergilerle rekortmenler arasına giren bir işadamı olduğunu ifade etti. Kurulun kararını üzüntü ile karşıladığını belirten Kuybu açıklamasında şu düşüncelere yer verdi: “Tekstil, enerji, tarım, çimento ve eğitim gibi alanlarda yatırımları bulunan İşadamı Hanefi Öksüz'ün talebinin 2 Aralık tarihli Koruma Kurulu'nda reddedilmesinden son derece üzüntü duydum. Alınan bu kararla sayın Öksüz değil, işsizliğin rahatsız edici boyutlara vardığı Kahramanmaraş ve bölge halkı kaybeder. Yarattığı 6 bin kişilik istihdamın dışında devletimize verdiği vergilerle TBMM üstün hizmet ödülü almış, böyle önemli bir yatırımcımıza, üstelik bölgede emsal teşkil edecek sanayi yatırımları varken alınan kararın kesinlikle haksızlığına inanıyorum. Çünkü aynı bölgede 70 bin metrekare alanda süt toplama tesisi kuruluyor ayrıca zaten bölgede çok sayıda sanayi tesisi var. Artı 200 milyon dolarlık kağıt fabrikası yatırımının beraberinde alternatif tarım olarak görebileceğimiz seralarında kurulacağı bir gerçektir. Kararı alan Toprak Koruma Kurulu üyelerine baktığımızda şehir plancıları ve yatırımcıların olmadığını görmekteyiz. Bu dikkat çekici bir noktadır. Edindiğimiz izlenim bölge halkının gelecek istihdam beklentisinin tarımdan ziyade sanayide olduğudur. Sayın Öksüz'e bu yatırımlarının yanı sıra tarım endeksli salça, makarna, bisküvi gibi sektörlerde de yatırım yapabileceği imkanlar sağlanmalıdır. Kurul bu yönde kararlar alabilir.Hanefi Öksüz gibi işadamlarının samimiyetinden endişe edilmemesi ve yatırım yapmak isteyen sanayicilerin şevkinin kırılmaması gerekir. Kahramanmaraş'ın gelişmesinde sanayinin payının büyük olduğu göz ardı edilmemelidir. İşsizliğin yoğun olduğu bu günlerde milyonlarca dolar harcayarak yatırım yapmak isteyen işadamlarımıza destek vermek ve teşekkür etmek gerek. Eğer bu konu burada çözülmüyorsa, Öksüz'e üstün hizmet madalyası verilen Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çözülmelidir.”

Yükleniyor...
Anahtar Kelimeler:
öksüze
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet gül 2010-12-22 13:27:10

'Sermaye' yenilgiyi kabul edemiyor, bu zamana kadar her istekleri yerine gelir, her şeye güçleri yeter, zannediyorlardı ki herhalde, bunu bu kadar dallandırıp budaklandırdılar. kurul da ret verenler için herhalde şimdi ellerine geçirdikleri yerde bir kaşık suda boğacaklar, Sayın Kuybu, Sayın Balduk sizlere yakışanı yapın ve karara saygı duyun. Kurul bu fabrika yapılmasın demiyor, buraya yapılmasın diyor. dikkatinize,,

Avatar
atagün yalçınkaya 2010-12-22 01:27:20

gitsin başka bi yere yapsın. başka yer mi yok, sayın Öksüz ün başka arazisi mi yok.

Avatar
derya 2010-12-17 12:24:53

Böyle durumlarda hemen birleşirsiniz kutluyorum...Kahramanmaraş büyükşehir olsun hep birlikte meclise gidelim demiyorsunuzda tarım topraklarını imara açalım diye meclisi göreve çağırıyorsunuz bu Toprak kanunu nerden çıktı amerikan meclisinden mi ? kendi mi inkar edecek meclis ...gerçekten nasıl bir zihniyet organize sanayi açalım diye meclise gidelim demiyorsunuz 800 dönüm alan imarlı osun diye gidelim öyle mi ... kurulun eline sağlık baktım devletin tarım müdürü mü yatırıma karşı devletin deftardarı mı devletin genel sekreteri mi ziraat mühendisleri mi temacısı mı herkes yanlış siz doğru öyle mi ... tema başakanı ve yusuf başkanı yakından tarımın memleket sevdalısı insanlar helal olsun arkalarındayız unutmayın sizin maddi gücünüz olabilir ama halk gücünün karşısına kimse duramaz

Avatar
murat yururdurmaz 2010-12-17 11:19:21

sayın hanefi öksüz memeleketin sayılı yatırımcı ve girişimci iş adamlarından sadece birisidir..
öyle anlaşılıyor'ki iktidar partisinin m. v lerinden bir umudu olmadığından,tırnağını söküp atmış olmalı'ki; kendisine memeleketdeki yerel bazdaki dernek ve stk larınnın başkanları destek vermekteler..
bir taraftan iktidar ve ve başbakan yatırımcıların-girişimcilerin önünü açmaz'sak ülkenin kalkınma hızı yavaşlar,ihracatımızda hedeflelen değerlere ulaşamaz,öyleyse biz girişimcilerin önünü açmamaız diyerek bol keseden atıp tutmaktalar...
diğer yandan'da girşimcinin HEVESİNİ-ŞEVKİNİ KIRMAKTALAR...
ŞİMDİ BU NE LAHANA NE PERHİZ..
sanıyorum toprak koruma kurulu..kılı beldesindeki yatırım yapılacak yerleri başka yatırımcılara verecekler'ki,sayın öksüz'e..
yok..!! buraya yatırım yapamazsın..! deyip geri çevirmişlerdir..
zaten bu tür kraldan çok kralcı olan kamu kesimi kuruluşlarından'da
ancak bu tür yasak ve uygulamalar beklenir..!!!
yani....
daha ne desm bilmem'ki....
kına'mı yaksınlaaar....!!!
hamam önünde kil'mi satsınlar...
sonuçta memeleket kaybedecek...
amaaaan boş veeer...murat..
memeleketi düşünene kim..?
her keş...
cebini düşünmekte...
selamlar..sevgiler..saygılar....

Avatar
AC 2010-12-17 09:40:38

Yorumları ile duyarlılıklarını ortaya koyan arkadaşlar,hepinize teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu ülkenin yol geçen hanı olmadığını, para babalarının her istediğini yapamayacağını, tarımın gelecekte ülkeler için stratejik bir sektör olduğunu, kimi zengin ülkenin Afrika ülkelerinden 50 yıllığına tarım arazileri kiralamaya başladığını, kimsenin Maraş'a yatırım yapılmasına karşı olmadığını, karşı olunanın; fabrika yapılması için tarım arazisi niteliğinde olmayan veya zayıf olan onca arazi dururken, yılda iki ürün alınabilen, sanayi bitkisi yetiştirilebilen ender araziler vasfında olan birinci sınıf tarım arazileri üzerine fabrika kurulmak istenmesidir.

Sui misal misal olamaz, bu güne kadar kıymetli tarım arazileri üzerine, bilinçizce fabrika kurulmuş olması, bundan sonra da kurulmasına emsal teşkil edemez.

Duyarlılığımızı devam ettirelim veKahramanmaraş Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin internet sitesi varsa, lütfen Sayın KUYBU'ya e-posta gönderelim.Yaptığının akuılla izah edilir tarafının olmadığını bildirelim.

Avatar
sevda 2010-12-17 07:56:54

memleketin tarım arazilerini sayın kuybuyla, öksüze fabrika yeri verelim, ormanarazilerini de bağ evi yeri olarak verelim, başka da arzunuz varsa söyleyin.

Avatar
taner 2010-12-17 01:42:51

Bırakın bu işleri beyler o güzelim tarım arazisini talan etmek için neymiş sera kuracakmış tamam allah razı olsun zaten sera kurmak için izne gerek yok tabi sera kisvesi altında araziyi talan etmeyecekse bu memleket bu şekilde kalkınmaz. ilk önce büyük şehir olmak için gayret edin...

Avatar
fatih doğru 2010-12-16 23:07:54

ülker deniliyor 70 bin metrekare deniliyor 70 bin metrekare 70 dekardır 800 nere 70 nere arada sayın kuybu 730 dekar fark var kipaş 70 isteseydi gerisine sera kursaydı kurul yok dermiydi acaba size sormak isterim... eskiden yapılmış yanlışlar örnek olur mu soruyorum size bir yerde dur demek gerekmez mi organize sanayi için harekete geçelim demenizi beklerdik tarım topraklarını kurtaralım demenizi ... talihsiz bir açıklama olmuş sayın kuybu

Avatar
fatih doğru 2010-12-16 23:00:27

Sayın kuybu açıklamanızı okuyunca tüylerim diken diken oldu bu şehrin önemli bir oda başkanı olarak böyle bir açıklamayı hayretle karşıladım doğrusu ... farkındamısınız geleceğimizden bahsediyoruz çocuklarımızın geleceğinden dünyada gıda savaşları çıkıyor insanlar birbirini öldürüyor siz kalkmış tarım alanlarını savunacağınıza neler söylüyorsunuz... bu topraklar bize miras değil birer emanet unutmayın ... kıraç alanlara organize sanayi kuramayanların vebalini görevini layıkı ile yapmaya çalışan insanlar yıkmak doğru mu ? öksüze ver ahmet e ver mehmete ver bu işin sonu nereye gidecek 800 dönümden bahsediyoruz fabrika ne kadarlık alana kurulur sera deniliyor sera için kurul kararına gerek var mı araştırdınız mı hiç yapmayın kamuoyu vicdanında sizde suçlu olursunuz ben büyükşehir için bir hareket beklerdim sizden büyük bir oda olarak kurul üyelerinide kutluyorum... kimse yatırıma karşı değildir... ama yerine karşı ...yatırıma değil kurul üyelerini okudum hangisi niye bu yatırıma karşı çıksın ...sevdiğimiz ve beğendiğimiz bir insansınız bu açıklamaya bir anlam veremedim...

Avatar
A.TÜRKOĞLU 2010-12-16 20:51:22

Koskoca K.Maraş'ın esnaf ve sanatkarlar odası başkanının bu zihniyette olması ne kadar düşündürücü, Maraş ve Maraşlılar adına esef verici. Sayın Kuybu şayet bilerek böyle konuşuyorsa bu onun ne kadar dar görüşlü bir insan olduğuna, aksi halde art niyetli olduğuna delalet eder.

Sayın Kuybu;

-Dünyanın gelecekteki en stratejik sektörlerinin başında gıda sektörünün olacağını uzmanlar söylüyor, uzmanlarında söylemesine gerek yok aklı olanın bilmesi gerekir.
-Tarımın olmadığı yerde gıda sektöründen bahseilemez.
-Bir yerde tarım yapılabilmesi için tarıma elverişli arazilerin bulunması gerekir.
-Tarıma elverişli araziler ise öyle her yerde bulunmaz.
-Ülkemiz tarımsal arazi bakımndan şanslı sayılabilecek ülkeler arsında iken, siz ve sizin gibi düşünenler yüzünden, tarım arazileri sanayi ve konut alanları olarak kullanılmaya başladı ve sonunda tarım yapacak arazilerimiz hızla azaldı.
-Maraş'ın birinci sınıf tarım arazileri üzerine, tarım dışı altarnatif alanlar bulunduğu halde, yüzlerce fabrika kuruldu.Böylece yüzbinlerce dönüm birinci sınıf mutlak tarım arazisi, tarım dışı bırakıldı.
-Dünyada aklı başında hiç bir ülke, böyle birinci sınıf tarım arazilerinin yok edilmesine müsade etmez.
-Birinci sınıf tarım arazileri ancak ve ancak kamu yararı ve alternatif alanların bulunmaması halinde tarım dışı kullanılmasına, toprak koruma kurulu kararı ve ilgili bakanlşığın kararı ile izin verilebilir.
-Toprak koruma kurulunda şehir plancısının bulunmasına gerek yoktur.Gerek var diyorsanız ispatlamakla yükümlüsünüz.
-Şayet bu ülke size uyacak olursa, bu ülkede ne tarım kalır ne de hayvancılık. Çünkü tarımın olmadığı yerde hayvancılıktan bahsedilemez.
-Ve son olarak diyorum ki, iyi ki icra makamında değilsiniz.

Bir anekdot: matesa tesilerinden birinın makine montaj işini yapan Alman; yahu böyle kıymetli bir tarım arazisi üzerine, başka yer yokmuş gibi fabrika kurulur mu, nasıl bir ahmaklık bu demişti.

Elin amadı yapılanın ne kadar yanlış olduğunu bundan tam 10 sene önce görmüştü beyler!

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126