KMTSO Başkanı Balcıoğlu televizyon programında açıklamalarda bulundu!

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Şahin Balcıoğlu, Merkez Bankası’nın (MB) faiz artırımıyla ilgili bir televizyon kanalında açıklama yaptı.

EKONOMİ 19.03.2021, 10:54
KMTSO Başkanı Balcıoğlu televizyon programında açıklamalarda bulundu!
banner257

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Şahin Balcıoğlu, Merkez Bankası’nın (MB) faiz artırımıyla ilgili bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada; “Para her halükarda güvenli liman arar, güvenli yatırım alanı arar. Dolayısıyla bizim bu güvene bugün için olmasa da yarın için teşhis etmemiz gerekir” dedi. 
MB’nin aldığı kararı saygılıyla karşıladıklarını kaydeden Balcıoğlu, “Merkez Bankasının kararı bizim açımızdan yorumu farklı yüzde 17’den faizleri 2 puan artırarak yüzde 19 yükseldi, doğal olarak bu dövizin düşüşünü sağladı. Bu artan faiz ile yatırımın yavaşlayacağını düşünüyoruz. Çünkü yatırımcı biraz daha temkinli, kazanacağı paranın hepsini faize vermek isteyemeyecektir. Diğer yandan bir başka handikapta dövizdeki düşüş ithalatın cazip hale gelmesini biliyoruz. Buda iç piyasada bazı farklı ticaret oluşturacak, yani ithal mallar daha çok iç piyasada olacak. Bizler yerli üretimin korunması gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden TL’nin daha dengeli ve rekabetçi bantta tutmamız gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü aşırı değerli TL hem reel sektörün yatırımlarını durdurur, hem de cari açık bakımından ülkemizin menfaatlerine uymayacağını düşünüyoruz. Ama Merkez Bankası’nın bunu niye yaptığını da tahmin ediyoruz. Enflasyonu kontrol altına almak istiyor. Bu bizim saygıyla karşıladığımız bir karar. Bu uzun sürmeyeceğini düşünüyoruz, çünkü enflasyonu biraz kontrol altına alırlarsa faizler düşecek. Para her halükarda güvenli liman arar, güvenli yatırım alanı arar. Dolayısıyla bizim bu güvene bugün için olmasa da yarın için teşhis etmemiz gerekir. Bu kararın alınma şekli bizce doğru, ama bizi sıkıntıya sokacak. Dediğim gibi hem yatırım yapacak arkadaşlarımızın yatırımlarını engelleyecek, yada azaltacak, yada öteleyecekler. Ama asıl önemlisi ithal malların daha rahat satılabiliyor olması olacak ki buda bizim cari açığımızı değişmeler, olumsuz etkiler yaratacak” dedi. 
Konuşmasının devamında birlik beraberlik mesajı veren Balcıoğlu, “Şimdi ihracat ettiğimiz malların zaten bir kısmını biz ithal ediyoruz. Öyle düşünürsek çok garip kötü bir şey yok. Bizim Kahramanmaraş’ta 2 ana büyük sektörümüz var. Bunlar bilindiği üzere biri tekstil, öbürü paslanmaz çelik mutfak eşyası. Tekstilde pamuğumuzun çoğunu Amerika’dan alıyoruz. Paslanmaz çeliğimizi de ithal ediyoruz. Cevherini çıkarıyoruz, ithalatını yapıyoruz. Bunlar içinde ciddi ciddide döviz ödüyoruz. Dolayısıyla o ödediğimiz dövizin düşmesi bizim için iyi ama sattığımız mallarının da fiyatı düşecek. Ama satamayacağız çünkü bizim rekabetçi fiyatlarımız biraz daha döviz düşünce çünkü yalnız döviz değil bizim girdimiz. Yani pamuk değil elektrikte var. Asgari ücretimiz artmış, işçi ücretlerimiz artmış bunlar Türk Lirası. Bunlardaki artış dövizin düşmesiyle yurt dışından gelecek ürünlerde rekabetimizi engelleyecek. Ama dediğim gibi bunun uzun süreceğini zannetmiyoruz. Yakın zamanda olacak ve bunun amacının da enflasyonu düşürmek amacıyla yapıldığını biliyoruz, böyle düşünüyoruz. Dolayısıyla her birlikte başaracağız, başarmanın yolu da birlik olmak diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (2)
Ali Uslu 3 ay önce
Çok iyi bir karardı. Bence 25-30bile olabilir. Dolar daha da düşer. Hatta yüzde yüz faiz olsa dolar 2 lira olur
avukat46 3 ay önce
faiz artırımı, yangına maşrapayla su dökmek gibi. alev alçalıyor ama sonra yeniden yükseliyor. dolardaki yükselişi en fazla 2-3 hafta baskılar, sonra kur yine alır başını gider.
banner112
16°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:16
Güneş 05:03
Öğle 12:38
İkindi 16:30
Akşam 20:02
Yatsı 21:41