KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen, yararlanıcısının Ekonomi Bakanlığı olduğu ”˜'KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi'' kalkınmada öncelikli bölgelerimiz başta olmak üzere ülkemizdeki KOBİ'lerin uluslararası piyasalardaki rekabet gücünü kümelenme anlayışı ile geliştirmeyi hedeflemektedir.

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen, yararlanıcısının Ekonomi Bakanlığı olduğu ”˜'KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi'' kalkınmada öncelikli bölgelerimiz başta olmak üzere ülkemizdeki KOBİ'lerin uluslararası piyasalardaki rekabet gücünü kümelenme anlayışı ile geliştirmeyi hedeflemektedir.

16 Mayıs 2012 Çarşamba 07:58
KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi
banner208
22 Şubat 2011 tarihinde başlanan ve Ekonomi Bakanlığı liderliğinde Ağustos 2013 e kadar devam edecek olan proje Kahramanmaraş, Çorum, Gaziantep, Samsun ve Trabzon illerinde kurulan Kümelenme Bilgi Merkezleri ile çalışmalarına devam etmektedir. Yapılan ekonomik ve sektörel analizler neticesinde; Metal Mutfak Eşyası öncelikli sektör olarak belirlenmiş ve sektörde faaliyetlerine devam eden yaklaşık 60 firma ziyaret edilip; mevcut sorunlar yapılan sektör toplantıları ile gündeme getirilmiştir. Sektörün tedarik değer zinciri analizleri yapılmış, firmaların katma değerleri nasıl arttırılabilir sorusu cevaplanmaya çalışılmaktadır. Aynı zamanda sektörün; güçlü, zayıf yanları, fırsatları ve tehditleri nelerdir sorularının analizleri yapılmaktadır. KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi kapsamında, Metal Mutfak eşyası Sektöründe yürütülmekte olan üretim ve ihracat potansiyelinin artırılması çalışmalarının şekillenmesinin hedeflendiği çalıştay Ticaret ve Sanayi Odası'nda, 17 Mayıs 2012 Perşembe günü gerçekleşecektir. Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kahramanmaraş Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere, ilgili kamu kurum ve kuruluşun, akademisyenlerin ve iş adamlarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan Metal Mutfak Eşyası Sektörü Strateji Çalıştay'ında; sektörde faaliyet gösteren firmaların, mevcut olan belirsizliklere uyum sağlamaları için gerekli kaynakların, ürünlerin, süreçlerin ve sistemlerin yapılandırılması, sektörün vizyonunun ve hedeflerinin belirlenmesi ve önceliklendirilmesi, UR-GE projeleri, hangi hedef pazarlarda faaliyete geçmenin faydalı olacağının tespit edilebilmesine kadar bir çok konu masaya yatırılıp etraflıca tartışılacak. Kahramanmaraş Küme Merkezi Koordinatörü Aynur Öngel ”˜' Küreselleşmenin hüküm sürdüğü, ekonomilerin giderek daha çok entegre olduğu ve rekabet edebilirlik koşullarının iyice ağırlaştığı bir ortamda; Türkiye ekonomik gücünü KOBİ'lerimizden almaktadır. Bu nedenle KOBİ'lerin rekabet gücünü arttırmaya ve ihracat performanslarını geliştirmeye yönelik yapılan yatırımlar büyük önem arz etmektedir. Bu anlayışla hayata geçirilen KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi kapsamında 5 pilot ilden bir tanesinin Kahramanmaraş olması, şehrimiz adına önemli bir şanstır ve bu şansı KOBİ'ler adına sonuna kadar değerlendirmek en önemli temennimizdir'' diye belirtti ve devam etti. ”˜'Metal Mutfak Eşyası Sektörü, Kahramanmaraş için önemli bir sanayi koludur. Türkiye pazarının yaklaşık %60-65 lik bir kısmını oluşturmakla beraber, Istanbul'da, sektörde faaliyet gösteren büyük firmalar için hem iyi bir üretim üssü hem de yeni yatırımlar yapmak istedikleri bir şehirdir. Sektörün geleceğinin tartışılacağı, yol haritasının ve eylem planlarının oluşturulacağı bu çalıştaya katılım büyük önem arz etmektedir. Tüm paydaşlarımızı 17 Mayıs Perşembe günü 10:00-16:00 saatleri arasında Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'na bekliyoruz''.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225