KSÜ ortaya çıkardı! Bu madendeki elementler dünyada yok

Aydın’ın Didim ilçesinde bulunan 5 gök taşını incelenmesi için Kahramanmaraş Üniversitesi Sütçü İmam Üniversitesi'ne gönderildi. Yapılan incelemede, taşların içinde 26 element tespit edilirken, 26 elementin 20’si dünyada var olan, 6’sı ise dünyada olmayan elementler olduğu raporlandı.

KSÜ ortaya çıkardı! Bu madendeki elementler dünyada yok

Didim’in Fevzipaşa Mahallesi, Sahte Cennet mevkiinde restoran işleten Rumi Çatıkkaş, geçen yıl eylül ayında sahilde gezerken yerde parlayan taşı gördü.

Çatıkkaş, bölgeyi tarayarak farklı boyutlarda 5 taş topladı. 875 gram ile 9 kilogram ağırlığındaki taşlarla ilgili Kahramanmaraş Üniversitesi Sütçü İmam Üniversitesi Üniversite- Sanayi- Kamu İşbirliği Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSKİM) Laboratuvarı’nda inceleme yaptırdı. Fizik ve yüksek kimya mühendisleri tarafından yapılan incelemede, taşların içinde 26 element tespit edildi. Bu 26 elementin 20’si dünyada var olan, 6’sı ise dünyada olmayan elementler olduğu belirlenerek raporlandı.

Meteor taşlarını incelerken özellikle içlerinden birinin dikkatini çektiğini belirten Rumi Çatıkkaş, "Taşı fotoğraflayıp büyüttüğümde üzerinde insan ve hayvan resimlerinin olduğunu fark ettim. Resimli gök taşının tanıdığım amatör fotoğrafçıya da çok sayıda fotoğrafını çektirdim. Fotoğrafları incelediğimizde taşın üzerinde 40’a yakın insan ve hayvan figürünün olduğunu fark ettik" dedi.

Bu meteor taşının bugüne kadar dünyada bulunan meteor taşlarından farklı olduğunu iddia eden Çatıkkaş, "Farkı üzerinde 40’a yakın insan ve hayvan fotoğraflarının bulunmasıdır. Bunun ilk olduğunu düşünüyorum. Bu resimli gök taşını dünyadaki bilim adamlarının, müzayedecilerinin, akademisyenlerin ve koleksiyonerlerin bilgisine sunuyorum" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Enflasyon
Enflasyon - 6 ay Önce

Türkiye’de son altı ayda enflasyonun en yüksek olduğu yer Hatay -Osmaniye - Kahramanmaraş’tır
Hayat pahalılığının azalması için yüksek fiyatların düşmesi için çeşitli çağrılar ve haberler yapılmalıdır .
Bir yerde ekonomik durgunluk varsa bu herkesi etkiler

En.
En. @Enflasyon - 6 ay Önce

Bu haberle bu yazının ne alakası var

TC'li
TC'li - 6 ay Önce

bunlar element miymiş? biz çocukken çok oynadık bu taşlarla

melike
melike - 6 ay Önce

yeter ya bu seviyesizlik dünyada yoksa burada ne geziyor burası neresi,

Kazım Koyuncu
Kazım Koyuncu - 6 ay Önce

Meteor taşının üzerinde insan ve hayvan figürü ancak o taşın çok uzun bir süre önce düştüğünü kanitlar

Deme
Deme - 6 ay Önce

Yaw he he cacıkda yegmi

mustafa
mustafa - 6 ay Önce

burası türkiye meteor taşının bile hayat pahalılığından daha önemli olup haber yapılma değeri var ama özellikle gıda enflasyonunun yüzde 40 lara dayandığını kimse haber yapamıyor...

SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154