Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Akçul: İş Sağlığı ve İş Güvenliği yasası İçi dolu bir yasa oldu

Türk-İş'e bağlı Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası'na ilişkin, ''İçi dolu bir yasa oldu. Eksikler elbette vardır ama o eksiklikler zamanla düzelir'' dedi.

Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Akçul: İş Sağlığı ve İş Güvenliği yasası İçi dolu bir yasa oldu

Türk-İş'e bağlı Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası'na ilişkin, ''İçi dolu bir yasa oldu. Eksikler elbette vardır ama o eksiklikler zamanla düzelir'' dedi.

14 Eylül 2012 Cuma 22:42
Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Akçul: İş Sağlığı ve İş Güvenliği yasası İçi dolu bir yasa oldu
Akçul, Afşin Kaymakamı Faik Arıcan'ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, Kütahya ve Soma'daki linyit sahaları ile termik santralinin özelleştirmesinin gündemde olduğunu hatırlattı. Özelleştirmelerin önüne geçmek için çabalarının olduğunu belirten Akçul, ''Yetkili ve ilgili merciler düzeyindeki girişimlerimiz başta Kütahya ve Soma olmak üzere, işletmelerin bulunduğu bölgelerde hem yerel düzeyde hem de demokratik ortamda devam edecek'' diye konuştu. Afşin ve Elbistan'ın Türkiye'nin en önemli yerli enerji havzası olduğunu vurgulayan Akçul, şunları kaydetti: ''Bizim beklentimiz Türkiye'nin en önemli yerli enerji havzası olan Afşin ve Elbistan'da planlanan yatırımların bir önce yapılmasıdır. Bizim gündemimiz ülkemizin linyit rezervlerinin neredeyse yarısına yakınını bünyesinde barındıran bu havzada yatırımların hızla tamamlanması ve bir an önce termik santrallerin faaliyete geçmesidir. Ayrıca kömür sahalarının üretime hazır hale getirilmesiyle çok sayıda insana iş sağlanacaktır.'' Akçul, son günlerde artan taşeron uygulamalardan rahatsız olduklarının altını çizerek, sektördeki sendikal örgütlenme sorunu çözülerek çalışanların iş ve sendikal güvencelere kavuşmalarını istediklerini bildirdi. İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası'na da değinen Akçul, şöyle devam etti: ''İçi dolu bir yasa oldu. Eksikler elbette vardır ama o eksiklikler zamanla düzelir. İş kazaları sadece mevzuatla olmuyor. İşçi arkadaşlarımızı, sendikalarımızı ve toplumun diğer kesimini ilgilendiriyor. Bunun için çok geniş kapsamlı kampanyalar düzenlemek gerekiyor. İşçilerimizin bilinçli ve temkinli olarak çalışmalarının sağlanması için sendikalarımıza da görev düşüyor. Gereken tedbirleri almak için kendimiz zorlamalıyız. İnşallah çıkan yeni yasa iş kazalarını en aza inmesine vesile olacak.'' Akçul, sendikanın gündeminde seçim olmadığını, sorunların çözümü, üyelerinin hak ve çıkarlarının gelişmesi için mücadele ettiklerini, zamanı geldiğinde seçimlerin yapılacağını sözlerine ekledi.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet EKİCİ 2012-09-17 15:31:12

Alper bey haklısınız; söz konusu ekiplerin kurulması ve idame ettirilmesi hayati öneme sahip. Hali hazırda eğitim(!) zannedilen şey yangın söndürme cihazı ile küçük bir yangında cihazın kullanılmasını göstermekten ibaret, buna da "tatbikat" diyorlar :)Oysa farklı gruplar için farklı eğitim modülleri uygulanmalı. Söndürme cihazı alınan yerlerden eğitim alam mantalitesi bir kenara bırakılıp konusunda uzman insanlardan&şirketlerden eğitim&danışmanlık hizmeti alınmadığı sürece; yanlış söndürme cihazı seçimi, sistem kurulumu, yanlış ve yetersiz eğitim vb. konularda işlevsel ve etkin adım atılması mümkün görünmüyor. Acil durumlarla mücadele ciddi bir iştir, süreklilik, değişkenlik gösteren bir süreçtir, bu yüzden eğitim&danışmanlık hizmeti alınması, konunun kurumsal bir bakış açısı ile değerlendirilmesi gerekir.

Avatar
Alper 2012-09-16 00:10:18

Yangında,yangın söndürme ekibi,kurtarma ekibi,ilk yardım ekibi ve koruma ekibi diye birer ekip kurulur ve acil durumlarda bu ekipler hemen devreye girer. Bunlar asil ve yedeklenir ve her ay tatbikat yapılarak çalıştırılır.Yangın söndürme tüpünün kullanılması ile yangın söndürülmez. Yangın bir risktir bir felakettir ancak önlenebilir bir felakettir. Bu işide uzmanına bırakmak lazım.

Avatar
Ahmet EKİCİ 2012-09-15 11:53:12

İş sağlığı ve güvenliği, yangın güvenliği gibi afet ve acil durumların önlenmesi, bunlarla mücadele gibi konularda hali hazırda bir çok mevzuat var ama maalesef uygulamada çok da iyi seviyede değiliz. Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik yakın geçmişte değiştirildi, kısmen günümüze uyarlandı ama hala bir çok işletmede en hayati konularda bile etkin ve sonuç odaklı çalışma yapılmıyor. Değil özel sektör, kamuda bile iş ve yangın güvenliğine yönelik kurallar işlerlik kazanmış değil. Bu gün özellikle bir çok hastanede ve diğer kamu kurumlarında iş ve yangın güvenliği konusunda rutin olarak uygulanması gereken eğitim programları uygulanmıyor, gerekli araç-malzemeler tedarik edilmiyor. "Acil durum ekibi" bulunması gereken bir çok kurum ve kuruluşta bu ekipler kurulmuş değil, formalitenin icrası için kağıt üzerinde kurulmuş gübü görünen ekiplerin de ne eğitimleri ne de techizatları karşılanıyor. "Yangınla mücadele" eğitimlerinin yapılmadığı gibi "bilinçlendirme eğitimi" bile yapılmıyor. Kurum ve kuruluşlarda bu konular ile ilgili görevlendirilen insanlar değil eğitim, alınacak yangın söndürme cihazının seçiminde bile tedarikçi firmaların yönlendirmesinden dışarı çıkamıyor! Her şeyin başı eğitim! ama yetkililer bile sokaktaki vatandaş gibi düşünüp eğitim gerçeğini yadsımaya devam ederse acil durumlarla mücadelede bir arpa boyu yol almamız mümkün görünmüyor. Termik santrallerde acı tecrübelerini yaşadık; toprak kayması sadece basına&kamuya yansıyan yanıydı, bunun haricinde onlarca ölümlü ya da yaralanmalı iş kazaları&yangınlar oluyor, Kahramanmaraş ve Elbistan'da yüzlerce büyük ve orta ölçekli işletme, kamu binası vb. mevcut ama gerekenler yapılmıyor. Gelişmiş illerde durum böyle değil; yangın, iş güvenliği vb. konularda eğitim&danışmanlık şirketleri var, fevkalade faydalı oluyor kamuya ve özel sektöre, oysa bu bölgede yapılan eğitimler en fazla yangın söndürme cihazı satın alınan şirketlerin verdiği sığ, yetersiz, işlevsel olmayan, iş yeri özeli için tasarlanmamış eğitimler(!) "ben sizden yangın tüpü alıyorum, siz de bize ücretsiz eğitim(!) verin" deniyor, o eğitimlerin de ne olduğu ortada. Kamuda ve özel sektörde yangın ve acil durum eğitimi konusunda bir çok görüşmem oldu maalesef eğitime uzaklar, kendileri de neyi nasıl yapacaklarını, neyin iyi ve doğru olacağını bilmiyor.
Yangın ve diğer acil durumlarla mücadele konusunu, ölümlü ya da yaralanmalı olaylar gündeme geldiğinde hatırlayıp bir süre sonra unutuveriyoruz... İnşallah iyi olur...

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126