Mahir Ünal'dan Afşin Elbistan Termik Santrali Filtre Açıklaması

En son görüşülen Torba Yasa'da da gündeme gelen Kahramanmaraş Elbistan-Afşin Termik Santrali'ne ilişkin daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerini aktaran Ünal, Erdoğan'ın Gerekli tedbirler alınmazsa burası kapatılsın şeklinde talimatının olduğunu bildirdi.

Mahir Ünal'dan Afşin Elbistan Termik Santrali Filtre Açıklaması

En son görüşülen Torba Yasa'da da gündeme gelen Elbistan-Afşin Termik Santrali'ne ilişkin daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerini aktaran Ünal, Erdoğan'ın "Gerekli tedbirler alınmazsa burası kapatılsın." şeklinde talimatının olduğunu bildirdi.

Gerekli tedbirlerden birincisinin, hızlı bir şekilde kül tutan filtrelerin tamamlanması olduğunu ifade eden Ünal şunları kaydetti:

"İlgili firma, yüzde 80 oranında kül tutan filtrelerin tamamlandığını söyledi. Şimdi bunun denetimini Elektrik Üretim AŞ. (EÜAŞ) gerçekleştirecek. İkinci olarak, ateşleme fuel oil ile yapıldığı için çok ciddi bir hava kirliliği oluşturuyor. Bu ateşlemenin fuel oil ile değil de hızlı doğalgaza geçilmesi şartı koşuldu. Duman filtrelerinin de 6 ay içinde projelendirilmesi şartı getirildi. Orada iki filtre var. Birincisi kül filtreleri bir de duman filtreleri var. Bir arazinin üzerine kül yağmasını engellemek ikinci olarak da çıkan dumanın hem karbonmonoksit hem de soluduğumuz havaya zarar veren bir takım zehirli gazdan arındırılması. Bunlarla ilgili gerekli tedbirler alındı. Cumhurbaşkanımız da bu tedbirler hayata geçirilmezse burası kapatılsın talimatı verdi."

Ünal, Türkiye'nin elektrik ihtiyacının büyük bir kısmını Elbistan-Afşin Termik Santrali'nden karşılandığını belirten Ünal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Burada çalışan insanların işsiz kalması durumunda yaklaşık 10 bin kişinin üzerinde insan buradan etkilenecek. Çalışanların aileleriyle birlikte 10 bin kişilik bir mağduriyet ortaya çıkacak. Burası kapandığı takdirde devletin yaklaşık 19 milyar 200 milyon liralık bir doğalgaz alımı yapması gerekiyor. Bu doğalgaz alımı üzerinden de çevrim santralleri üzerinden de elektriğe dönüştürülmesi gerekiyor. Bütün bunlar dikkate alındığında buranın Türkiye'nin elektrik ihtiyacı açısından gerekli tedbirler alınarak çevreye zarar vermeden çalıştırılması gerekliliği sonucu ortaya çıkmıştır. Biz yine söylediğimizin arkasındayız. Burasının değil 36 ay 1 gün bile durması zarar. Niye? Çünkü bu kül ve dumandan benim vatandaşımın sağlığının zarar görmesi benim vatandaşımın tırnağına taş değmesi herşeyden daha kıymetlidir."

Söz konusu tesislerin 1979 yılından beri çalıştığının unutulmamasını isteyen Ünal, "A santrali çalışmaya başladığında da biz gerekli şartları koyduk. Hem hızlı bir şekilde kül filtrelerinin tamamlanması. Firmanın iddiası da 'yüzde 80 oranında tamamladık' diyor. Doğalgaza geçilmesi. Çünkü doğalgaz geldi. Duman filtrelerinin ise önümüzdeki 6 ay içinde hızla projelendirilip tamamlanması. Bu şartlar yerine getirilmezse de Cumhurbaşkanımızın talimatıyla burasının kapatılacağı kesindir." diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alyanak osman
Alyanak osman - 2 hafta Önce

Memleket sevdalisi, asigi, hizmetkari, insanin boyle vekili olsun, ecelinden once kanserden ölür, ayni bal yapmaz ari gibi viz vizz ortalikta geziyor, ama cakaya havaya bakarsan guccuk reis, adamin konusmasi gibi degisti, gevsek gevsek konusup insanin sinirini bozuyor,

Ahmet Raklı
Ahmet Raklı - 2 hafta Önce

Yazıklar olsun.Bölge halkının saglıgı umurunuzda degil.Şirketler para kazansın,şirketlerin arkasında durun siz.Millet kanser solusun ,Kanser ilaçlarına trilyonlar gitsin.

Ede46
Ede46 - 2 hafta Önce

Orda çalışan insanlar ölüyor sayın vekil siz rahat olun

kemal açıkgöz
kemal açıkgöz - 2 hafta Önce

lafının sözünün arkasında dur o zaman sayın bakan

Metin
Metin - 2 hafta Önce

gücünüz yetmez orayı kapatmaya çünkü kanun çıkardınız süreyi uzattınız

Vatandas
Vatandas - 2 hafta Önce

Dini ,imanı yalan dolan,....

K.MARAŞ
K.MARAŞ - 2 hafta Önce

Sadece gülmenizi tavsiye ediyorum Sayın haber46 okuyucuları bunlara yazmaya değmez protesto olarak bu adamın her haberine gülen emoji bırakın tii ye alın

Ali ihsan
Ali ihsan - 2 hafta Önce

Elbistan kahramanmaraş halkı size böyle vekil yakışır işte kendi elinizle ettiniz eserinizi eleştirmeyin şimdi. E nolmuş yani kanserden ölüyosanız mahir ünal soluyacak değil ya o havayı verdiğiniz oyların hakkını veriyor mahir bey

maraslıı
maraslıı - 2 hafta Önce

yani diyor ki kapanırsa zarar çok olur zaten yıllardır külü soluyosunuz biraz daha soluyun diyor.

Ben Beennnnnnn
Ben Beennnnnnn - 2 hafta Önce

Kapattıramazsınız,filtreyi taktıramazsınız.Çünkü yediniz.aksırıncaya kadar yediniz.Haram olsun hakkımız.Yüce mevlam size yedirmesin o çaldıklarınızı.


SIRADAKİ HABER