banner230

Malatya Ticaret Odası Başkanı! Kahramanmaraş’ın gerisine düştük

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ''Malatya Sanayisi’nin Kayseri ve Gaziantep Sanayisiyle yarıştığı günleri geride bıraktığını, Kahramanmaraş’ın gerisine düştüğünü'' söyledi.

EKONOMİ 22.01.2021, 11:36
Malatya Ticaret Odası Başkanı! Kahramanmaraş’ın gerisine düştük
banner257

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Malatya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.

TSO Başkanı Sadıkoğlu, Malatya Sanayisi’nin Kayseri ve Gaziantep Sanayisiyle yarıştığı günleri geride bıraktığını, Kahramanmaraş’ın gerisine düştüğünü ifade ederek “Organize Sanayi Bölgesinde 240’a yakın fabrika var ve bunların ancak 50’sinde üretim yapılıyor ve yaklaşık 25 bin kişi istihdam ediliyor. Biz yönetim olarak göreve geldiğimizde sadece 17 işletmede 4 bin 800 istihdamı yakaladık. Yüzde 25’lik bir artış sağladık, 40 bin istihdama ulaşmak hedefimiz olacak. 4 Senelik görev süremizde hedefimiz; 30 yılda yapılanın, en kötü ihtimalle yarısından fazlasını gerçekleştirmek. Bunu; ekonomik sıkıntılara, faiz oranlarının yüksekliğine, pandemi koşullarına ve piyasanın yatırım yapma trendinde olmamasına rağmen, kişisel çabalarımızla, insanları buraya davet ederek, onlarla ilgilenerek, doğru adamlara doğru yerleri tahsis ederek başarıyoruz. Sanayimiz çok gerilerde bırakılmış, doğru yatırımlara öncülük edilmemiş. Geçmişteki eksikliklerin hepsini biliyoruz. Organize de 1 dönümü kapatanlara, 35 dönümü, tarla-bahçe gibi kullandırmışlar! Yüzde 70'i kapatabilecek şekilde nitelikli yatırım yapanlara, diğerlerinden aldığımız arsaları veriyoruz. Ancak yatırım olmazsa geri alacağımızı hatırlatıyoruz. Haliyle artık gerçek ve doğru yatırımcılar geliyor. Onlarla ciddi anlamda ilgilenen bir odayız. OSB'de ahbap-çavuş ilişkisini ve arsa rantını ortadan kaldırdık” dedi.

300 MİLYONLUK ARITMA TESİSİNİ KAZANDIRIYORUZ
Sadıkoğlu, Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisini Malatya’ya kazandıracaklarını da belirterek “Organize Sanayi Bölgesinin Arıtma Tesisi ihtiyaca cevap vermiyordu, Cumhurbaşkanımıza anlattık, Bakanlarımızı getirdik, konuştuk ve 300 milyon liraya mal olacak Arıtma Tesisinin ihalesi yapıldı, çalışmalara devam ediliyor. Bu arıtma hizmete girdiğinde çevre kirliliği önlenecek, bunu gerçekleştirmenin sevincini yaşıyoruz” diye konuştu.

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner ise, “Odamızın çalışmalarını yakından takip ediyoruz, Başkanımız büyük bir gayret sarf ediyor. Organize Sanayi Bölgesinin oluşumu 40 yıla dayanıyor. 40 Yıldır kurulan 250 Fabrika da 40 bin kişi istihdam edilmiyorsa ve bu sayı hala 25 binlerde ise düşünmemiz gerekiyor. 12 Yıl önce Gaziantep’e gitmiştik bize gece yarısı alıp Organizeye götürdüler. Organizeler gündüz değil gece çalışıyor ise orada üretimin var olduğunu göstermek için. Gece saat 01.00’di tüm fabrikaların ışıkları yanıyor, bacaları tütüyordu. Malatya’da ise birkaç fabrika dışında gece çalışan hiç yok. Organizenin arıtma tesisi, genç arkadaşımız Sadıkoğlu döneminde yapılıyorsa, geçmişi de sorgulamalıyız. Organize de daha fazla yatırım yapmak isteyenlerin önünü açmalıyız” diye konuştu. 

Yorumlar (6)
Ela 1 ay önce
Yalnızca kayısıyla mı Maraş ile yarışıyorlar? Komik
büyük bertizliler kabilesi 1 ay önce
bakmayın malatya ya 2 ye katlarız malatyayı...
Maho 1 ay önce
Git bakalım inönü ünversitesi hastanesine 20 yıl ileride adamlar,ezbere konuşmak kolay tabi
ede46 1 ay önce
demek ki maras daki yasami bilmiyor sahis !! maras Yemen oldu .maras uganda oldu.maras hizmet almadan koru korune satilan sehir oldu ..uyan hemserim uyan
Yrm 1 ay önce
Malatya da fabrikalar siyasi, k. Maraş ta doğal. Siyasete rağmen
ŞEHSUVAROĞLU ALi 1 ay önce
Başkası bizi övüyor bizim ezik tayfa hala bizi kötülüyor..
banner112
açık
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 27 Şubat 2021
İmsak 05:41
Güneş 07:01
Öğle 12:50
İkindi 15:58
Akşam 18:29
Yatsı 19:44