banner240

Maraş dondurmasına Bitlis'ten rakip çıktı

Bitlis’in Tatvan ilçesinin gözde dondurmacısı Faik Usta, yayladan getirdiği sütle kendi el emeğiyle hazırladığı dondurmasını meşhur Kahramanmaraş dondurmasıyla yarışır hale getirdiğini iddia etti.

EKONOMİ 15.08.2021, 11:25
Maraş dondurmasına Bitlis'ten rakip çıktı
banner257
banner226

Dondurmasıyla meşhur Kahramanmaraş'a Bitlis'ten rakip çıktı. Bitlis'in Tatvan ilçesinde dondurmacılık yapan Faik Usta yayladan getirdiği sütlerle yaptığı dondurmanın Maraş dondurmasına rakip olduğunu iddia etti.

Sabah saatlerinde yayla yolculuğu başlayan Faik Usta, dondurma yapmak için keçilerden sağılan sütleri bidonlara koyuyor. Yayladan imalathaneye getirilen süt, dondurma ustası tarafından 8 katlı bezde tekrardan süzülüyor. Ocakta yarım saat ısıtılan süt daha sonra soğuk hava deposuna alınıyor. Burada da bir süre bekleyen dondurmalar dövülmek üzere makinalara konuluyor. İyice dövülen dondurmalar 3 saat süren işlemlerin ardından müşterilere servis ediliyor.

Amacının burada bir fabrika kurup dondurmanın lezzetini insanlara sunabilmek olduğunu belirten Faik Usta, “Allah’ın izniyle alın terimle bir yerlere kendi emeğimle gelmek istiyorum. Çevre illerde dondurmamız için gelen insanlarımız var. Buradan da onlara, bütün Tatvan ve Bitlis halkına çok teşekkür ediyorum bizi tercih ettikleri için. İnanıyorum ve inansınlar bu güne kadar onlara kötü dondurma sunmadık sunmayacağız. Her şey doğal ve hijyenik” dedi.

Dondurmada kesinlikle bir katkı maddesi olmadığını belirten Faik Usta'nın yeğeni Mahsum Eşim, “Başta dağlardan keçi sütümüzü getiriyoruz. Başladığımızdan beridir keçi sütü kullanıyoruz. Kazanlara sütü dökmeden 8 katlı tülbentle süzüp döküyoruz. Kesinlikle içine pisliğin girmesine izin vermiyoruz. Yarım saat sütümüzü kaynatıyoruz. Salebimizi ve şekerimizi atıyoruz içine. Kesinlikle bir katkı malzemesi yok. Kaynattıktan sonra soğumaya alıyoruz. Biraz soğuyan sütü makinaya atıyoruz. Orada güzel bir şekilde dövüyoruz. Poşetlere koyup satışa sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:12
Öğle 12:30
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:54