Olgunlaşmamış kömür, organik gübre olarak kullanılacak

- Kahramanmaraş'ta, Afşin-Elbistan Termik Santralleri'nden elde edilen olgunlaşmamış kömür "gidya", organik madde olarak kiraz yetiştiriciliğinde kullanılacak - KSÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saltalı: - "Gidyanın bitkinin dane verimi üzerine oldukça önemli bir etkisinin olduğu tespit edildi"

Olgunlaşmamış kömür, organik gübre olarak kullanılacak

- Kahramanmaraş'ta, Afşin-Elbistan Termik Santralleri'nden elde edilen olgunlaşmamış kömür "gidya", organik madde olarak kiraz yetiştiriciliğinde kullanılacak - KSÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saltalı: - "Gidyanın bitkinin dane verimi üzerine oldukça önemli bir etkisinin olduğu tespit edildi"

05 Nisan 2014 Cumartesi 14:34
Olgunlaşmamış kömür, organik gübre olarak kullanılacak
banner208

Kahramanmaraş'ta, Afşin-Elbistan Termik Santralleri'nden elde edilen olgunlaşmamış kömür "gidya", kendine has rengi, kokusu, tadı ve iriliğiyle Avrupa ülkelerine ihraç edilen yöre kirazının verim ve kalitesini artırmak için kullanılacak. 

Linyit havzalarında kömürün üst katmanında bulunan ve olgunlaşmamış kömür olarak bilinen 'gidya'nın tarım arazilerinde görülen organik madde eksikliğini giderdiği biliniyor.

Türkiye'de en son kiraz hasadının yapıldığı bölgelerinden birisi olan Çiğşar, Kabaca ve Çokak köylerinde yetiştirilen, kendine has rengi, kokusu, tadı ve iriliğiyle Avrupa ülkelerine ihraç edilen Andırın kirazının daha da kaliteli ve verimli bir hale getirilmesi için çalışma başlatıldı.

BTC Eduser firması, Andırın İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Andırın Kiraz Üreticiler Birliği, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) işbirliğiyle hazırlanan "Gidya Tarım Projesi" kapsamında, Andırın'daki kiraz bahçelerine bin 150 ton gidya materyali taşındı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, KSÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Saltalı, BTC Kırsal Kalkınma Uzmanı Bahadır Bolat, Andırın İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Süleyman Çınkır ve Andırın Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Erbay Erkek, Çokak köyünde kiraz üreticileri ile bir araya gelerek, gidyanın tarımsal açıdan önemi değerlendirildi.

Emiralioğlu, Andırın bölgesinde yetiştirilen kirazlardan daha çok verim ve ihracat kalitesi daha yüksek ürünler almak için Ziraat fakültemiz ve BTC Eduser firmasının da desteklerini, imkanlarını en etkin şekilde kullanmaya çalıştıklarını söyledi.

Afşin-Elbistan Termik Santrallerinde elde edilen gidyanın, bu bölgede toprakların daha verimli hale getirilmesi için bir takım denemeler yapacaklarını dile getiren Emiralioğlu, "İnşallah bu bölgeler için yararlı olacaktır. Amacımız üreticilerimizin gelir seviyesinin yükseltilmesi ve öncelikle ilimize daha sonra ülkemize katma değeri yüksek ekonomik olarak fayda sağlayabilecek ürünler elde edilmesi" dedi.

BTC Kırsal Kalkınma Uzmanı Bahadır Bolat da köylerde yaşayan insanların gelir seviyesinin artırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Bolat, Afşin-Elbistan Termik Santralinden çıkan gidyanın organik madde bakımından çok zengin olduğu bilgisini aldıklarını, bu nedenle üreticilere bin 150 ton gidya desteği sağladıklarını kaydetti.

Gidyanın kömür düzeyine ulaşmamış doğal bir kil ve kireç karışımlı organik materyal olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kadir Saltalı ise materyalin tarımsal amaçlı kullanımının toprağın kalitesini artırdığını belirtti.

Bölgenin tarımı ile ilgili sürekli bir inceleme ve araştırma gayreti içerisinde olduklarını belirten Saltalı, Andırın, Çokak ve Çığşar bölgelerinde toprak ve yaprak örnekleri alınarak analizler yapıldığını belirterek şunları kaydetti.

"Yapılan laboratuvar çalışmalarına göre gidyanın toprağa göre daha yüksek su tutma kapasitesine sahip olduğu, bu durumun da toprağın su tutma kapasitesini artırarak, faydalı su miktarını yükselttiği rapor edildi. Ayrıca, tarla ve sera denemelerinde toprağa bir yıl önceden uygulanan gidyanın bitkinin dane verimi üzerine oldukça önemli bir etkisinin olduğu tespit edildi."

Anahtar Kelimeler:
Organik Gübre
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Göksun 2014-04-10 22:59:52

Bu madenin topraklara ve bitkilere iyi geldiği söyleniyor. Göksunda bizler elma yetiştiriyoruz. Bu madenden Göksundaki elmacılarada getirilmesi iyi olur. Yetkililerden bizde gidya istiyoruz.

Avatar
Çiftçi 2014-04-05 23:21:44

Bu gidya denilen madenin kullanılması için gayret eden Kadir SALTALI hocamıza, BTC firmasına, il müdürlüğüne çok teşekkür ederiz. Hayvan gübresine göre çok ucuz ve hastalık yapmadığı söyleniyor. İlçemizde 1100 ton az ve madeni görüp te isteyenler var. İnşallah daha getirmeye devam edilir.

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225