Onikişubat Expo 2023 ve Gerçekler

Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde yapılacak olan Expo 2023 gerçekten, Başkan Hanefi Mahçiçek'in iddia ettiği gibi Kahramanmaraş'a çok büyük katkı sağlayacak ve Kahramanmaraş'ı bir dünya kenti yapacak mı? Furkan Çam yazdı.

EKONOMİ 06.02.2020, 22:48 07.02.2020, 08:21
Onikişubat Expo 2023 ve Gerçekler
banner257

İşte Furkan Çam'ın Köşe Yazısı:

Expo 2023’ü Kahramanmaraş’a kazandıran Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek “Expo 2023’le Kahramanmaraş’ın bir dünya kenti olacağını” söylüyor ve billboardları “Dünya kenti Kahramanmaraş” sloganları süslüyor.

Hanefi Mahçiçek’in iddiasına göre Expo 2023 için Kahramanmaraş’a;

193 günde 50 ülkeden 2 milyon kişi gelecek…

Açılışta 30 bin yabancı turist olacak. Bu durumda diğer her gün için Kahramanmaraş’a ortalama 10 bin yabancı turist gelecek.

Yani her gün ortalama 50 uçağın Kahramanmaraş’a yurt dışından turist taşıması gerekiyor.

Her gelen turistin sadece bir gece konakladığını düşündüğümüzde, Expo için gelen turistler için 10 bin yatak kapasitesine ihtiyaç var.

Yine Başkan Hanefi Mahçiçek’in iddiasına göre Kahramanmaraş Expo 2023’ten 1 milyar dolar katma değer sağlayacak.

Expo 2023 için şehrimize 2 milyon yabancı turist gelir ve her gelen turist 500 dolar bırakırsa 1 milyar dolar yapıyor.

Şimdi Expo 2023’ün Kahramanmaraş’a iddia edildiği kadar büyük bir katkı sağlayıp sağlamayacağını anlamak için 4 sene önceye, Antalya’da yapılan Expo 2016’ya gidelim.

Antalya ile Kahramanmaraş’ı bazı yönleriyle kıyaslamak bize bu konuda yardımcı olabilir.

ANTALYA’YA BİR YILDA 15 MİLYON YABANCI TURİST

Antalya’ya 2019 yılının ilk 11 ayında hava yoluyla gelen yabancı turist sayısı 15 milyon 37 bin 331

Kahramanmaraş’a 2019 yılının ilk 11 ayında hava yoluyla gelen yabancı turist sayısı 0 (sıfır)

ANTALYA’YA BİR AYDA İNEN UÇAK SAYISI 14 BİNDEN FAZLA

Antalya Havalimanı'na 1-30 Temmuz 2019'da iç hatlara 2 bin 188, dış hatlara da 12 bin 84 olmak üzere toplam 14 bin 272 uçak geldi.

Yani Antalya’ya sadece bir ayda inen yabancı uçak sayısı: 12 bin 84

Kahramanmaraş Havalimanına inen yabancı uçak yok. Her gün inmesi gereken birkaç uçak ise çoğu zaman Gaziantep Havalimanına iniyor.

YATAK KAPASİTESİ

Türkiye'de birinci, dünyada ise üçüncü en çok yabancı turist ağırlayan Antalya, 400'e yakın 5 yıldızlı oteli bulunan İspanya'nın tamamından daha fazla 5 yıldızlı otel ve tatil köyüne sahip. Türkiye genelindeki bakanlık belgeli 1 milyon 200 bin yatağın yüzde 42'sine sahip Antalya'da, bakanlık ve belediye belgeli toplam 628 bin yatak mevcut. Toplamda ise 1 milyon yatak kapasitesi var.

Antalya, Türkiye'nin en çok otel sayısına sahip kenti konumunda. Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli toplam konaklama tesis sayısı 889 olarak açıklandı. Bu tesislerden 407'si 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinden oluşuyor. 218'i 4 yıldızlı, 120'si 3 yıldızlı, 37'si 2 yıldızlı, 9'u 1 yıldızlı, 40'ı apart, 22'si özel konaklama tesisi ve diğerleri şeklinde sıralanıyor. 

Kahramanmaraş’ın bu konudaki durumunu yazmaya gerek yok…

Peki bu kıyaslamayı neden yaptık?

Elton John, Lara Fabian, One Republic, Enrique İglesias, Ricky Martin gibi dünya starlarının yanı sıra Tarkan’ın da 2 defa konser verdiği Expo 2016’yı ziyaret edenlerin toplam sayısı 4 milyon civarında kaldı. (Bu rakam farklı kişi değil, toplam ziyaret sayısı. En fazla 2 milyon kişinin gittiği iddia ediliyor)

Alınan bilgilere göre Expo 2016’yı ziyaret edenlerin yüzde 70-80’i Antalya halkından ve yerli turistlerden oluşuyor.

Yani Antalya’ya zaten gelmiş olan 15 milyon yabancı turistin 1 milyonu bile Expo 2016’yı ziyaret etmemiş.

Antalya – Kahramanmaraş kıyaslamasını tam ve doğru olarak okuduğumuzda, Expo 2023 için yurt dışından 50 bin turistin gelme ihtimali bile yoktur.

Durum tüm çıplaklığıyla, tüm gerçekliğiyle budur.

Peki biz ne istiyoruz?

Expo 2023 için Kahramanmaraş’ın onlarca yılı feda edilmektedir.

Expo 2023 için toplam kaç lira harcanacağı açıklanmıyor. Ancak sadece 2018 yılında yapılan tanıtım için harcanan paranın 29 milyon lira olduğunu biliyoruz.

Expo 2023, en düşük ihtimalle yüz milyonlarca liraya mal olacak… 

(Bu arada Antalya'da yapılan Expo 2016'nın maliyeti 1 milyar 720 milyon lira. Yani 4 sene önceki maliyet bu)

Verdiğimiz rakamlarda, yaptığımız hesaplamalarda bir yanlışlık varsa, düzeltmeye hazırız.

Ancak;

Buraya harcanacak parayla Kahramanmaraş’ın devasa sorunları çözülebilir.

O parayla Türkiye’nin en huzurlu, en yaşanılabilir şehri kurulabilir.

Biz yatırıma değil, Kahramanmaraş’ın geleceğinin olmayacak bir hayale kurban edilmesine karşıyız.

Başta Sayın Hanefi Mahçiçek olmak üzere tüm yetkilileri Expo 2023 için bir defa daha toplanmaya davet ediyoruz.

Tüm risklerin, olumsuzlukların dikkate alındığı yeni ve gerçekçi bir fizibilite raporu çıkarılmalı ve yol haritası yeniden düzenlenmelidir.

Bizim görüşümüz budur.

Bize bu haberi yaptıran, memleket sevdamızdan başka bir şey değildir.

Bu yazıyı, Expo 2023’ü iptal ettirmek için değil, Kahramanmaraş’ın gelecek 50 yılını etkileyecek bir konuda, tarihe not düşmek için yazıyoruz.

Expo 2023 hakkındaki görüşlerimiz kayıtlara geçsin.

Yanılırsak -ki inşallah yanılırız- yüzlerce kez özür dilemekten gocunmayız.

Yanılmazsak; o zaman Kahramanmaraş kaybedecek. Sevdalısı olduğumuz şehrimiz kaybederken, haklı çıkmakla övünecek değiliz.

Bir defa olsun ortak aklı çalıştıralım…

Ve Kahramanmaraş'ın kazanmasına katkı sağlayalım.

YORUM FORMU AŞAĞIDAKİ HABERLERİN HEMEN ALTINDADIR

Yorumlar (66)
Dulkadirli 7 ay önce
Sonuna kadar satır satır okudum. Çok doğru bir konuya değinmişsiniz. Kahramanmaraş'ın geleceği Expo denilen tecrübe edilmiş bir ucube için feda ediliyor. Çok yazık. Expo zırvalığından bir an önce vazgeçilmeli ve şehrin öncelikli sorunlarının çözümü için herkes elini taşın altına koymalıdır. Gayretleriniz için de Allah razı olsun.
Zeki 7 ay önce
Maksat expo değil yandaşları zengin etme
Merakla bekliyorum 7 ay önce
MAHİR ÜNAL DA 2MİLYON TURİST GELECEK DİYOR. HESAP ORTADAYKEN BU ŞEKİLDE BİZİ ENAYİ YERİNE KOYMALARINI KALDIRAMIYORUM. DİN İMAN DEYİP BUNLARI YAPMALARINI ALLAHA HAVALE EDİYORUM. HAKSIZ BİR DURUM VARSA VATANDAŞ OLARAK HAKKIMIN ZERRESİNİ HELAL ETMİYORUM
Merakla Bekle 7 ay önce
Herşeyi dine imana bağlıyorsunuz ya pes, yapılan herşeye bir kulp bulunuyor. Senin beğendiğin işleri de başkası beğenmiyor. Yapılan işlere karşı çıkılmayan bir ülke (Şehir, Kasaba, Köyde olur) varsa oraya taşınalım. Bu ne arkadaş ağzı olan konuşuyor. Tespitlerini doğru bulmadığım bir yazı yazmış. Ben beğenmedim.
Expo 7 ay önce
Ahaha seni bu akepeliler vatan haini fetocu ilan etmezse gör bekle burada yazıyorum sakla bir kenara furkan bey
kahramanmaraş'lı 7 ay önce
abi konuşmaya bile gerek yok tek soru soracağım.EXPO iyi birşey olsaydı Gaziantep bize bırakır mıydı?
ABDULLAH BEY 7 ay önce
Zeki Müren'de görecek expoyu
DOKTOR AHMET 7 ay önce
HANİFİNİN SON SEZONU NE GÖTÜRÜRSE O KAR BAŞKANA OLAN YAKIN ARKADAŞLIĞIDA KURTARAMAYACAK ONU YOK GENE BU İYİ DERLERSE NE HALLERİ VARSA GÖRSÜNLER YAZIK BU KAHRAMAN MARAŞ A
Halil akben 7 ay önce
Expo 2023 de, yani o alanda ne olacak onu merak ediyorum. Gerçekten ne yapılacağını bilmediğim için merak ediyorum. O alana yapılan lunapark fiyasko çıktı. Yani ben bir defa götürdüm çocukları bir daha gitmem. Çok pahalı..2milyon kişi neye gelecek?
Sahipsiz memleketim 7 ay önce
Kardes cok doğru soylemissinde baska ne iş yaptığını bilmiyorum ama yakında senle ilgili de soruşturma açarlar hain derler sana bu memlekettin sahibi yok abim hepsi menfaat telaşında
EDE NOTİKKK 7 ay önce
Muhasebeci kalfası yak. Bey chittaş şirketinin sahibi milyonluk ihalelere giren bir iş adamı oluverdi. Bazen piyango bileti almaya gerek yok. Cemil abin de oldumu depme keyfine.
Maraş lı garip 7 ay önce
Bir şey çıkmaz. Bu sayfada 7 24 yazın isterseniz. Sayfa sahibi birde kittaş temizlik dosyasını açın karşınıza ne çıkacak bakalım.
TARIK ÇİÇEKÇİ 7 ay önce
10 MİLYON LİRA VERGİ SGK ,İŞÇİ BORÖLARI OLAN TEMZİLİK ŞİRKETLERİNİ EXPO2023 VESİLESİ İLE TERTEMZİ ETTİLER
30 YILDAN BERİ YOLSUZLUKLARI İLE GÜNDEMDE OLAN BU ZATI HALA RECEP TAYYİP ERDOĞAN KORUYIR
MİLLET BU ADAMA DEĞİL RECEP TAYYİP ERDOĞANA OY VERDİ
Türk 7 ay önce
Turistler dönme dolaba binmeyemi gelecekler
NACAR 7 ay önce
Ne Dünya Kenti arkadaş büyük bir yalan. Şehrimize atılan en büyük kazık olacak. Sen önce şehrin gerçek sorunlarını çöz ondan sonra dünya kenti yapmak için ugraş dur. Expo resmen rant ve yolsuzluk için kullanılan bir duruma gelmiş. Yazıkkı buna hiçbir vekil veya partinin üst yöneticileri nedir bu israf nedir bu paranın bolluğuda bukadar harcama yapıyorsunuz. Expo dene etkinliktan kim ne kazanç sağlamışta bizim belediye kazanç sağlayacak. şehrin önce alt yapısı üst yapısı vs. onlara bakmak lazım. İmar planında bile yeni yerleşim olan Onikişubat eski mahallelerden daha berbat bir plana sahip.
hırsız bükücü 7 ay önce
orada ki rant ve parayı nasıl bıraksınlar kardeşim.bir maraş biliyor ne yaptıklarını.ve bizim halkımız hala oy vermeye devam ediyor
K.MARAŞ 7 ay önce
hanifi ağa nın son günleri daha fazla nasıl cebimi doldururum derdinde adam akp belediyeleri milletvekilleri k.maraş hiç bir faydası olmadı olmayacakta ne sanayi nede turizm adam akıllı 1 tane projeleri yok mahir efendi abd bizi kıskanıyor aynen bizi değil sizi kıskanıyor adamlar mal varlıklarına bakarak kuruttunuz memleketi
AHMET HIDIR 7 ay önce
EXPO NUN GELECEĞİ TAVUK ÇİFTLİĞİ
maraşlı 7 ay önce
Öncelikle hayırlı sabahlar hayırlı cumalar ! her zaman sayfanızı takip ediyorum. bu kadar yolcu nasıl gelecek ! uçak inemeyen havaalanına mı ! yoksa gaziantep havaalanınamı ! zaten gelen turistler antebi gördükten sonra maraşa gelmezler ki ! o kadar oy olan hükümet partisinin kahramanmaraşa hizmeti sıfır ! önümüzdeki günlerde Sayın cumhurbaşkanı şehre gelecek ! göstermelik her yer düzenlenir ! taki gidene kadar ! sonra yine aynı tas aynı hamam olur !!!
misafir 7 ay önce
isim yanlış telaffuz ediliyor expo değil mahçiçek 2023 daha mantıklı hiç edilen milletin parası vesselam
reis 7 ay önce
Siz konuşursunuz baskan mahçiçek yapar
AHMET HIDIR 7 ay önce
ÇÖP BELEDİYELER ASLİ GÖREVİNE DÖNMELİ 3 YIL BELEDİYELERİN PARA HARCAMA YETKİSİNİ ALIN BU ÜLKE UÇAR
dost 7 ay önce
havalimanın yok siz nasıl misafir ağırlayacaksını
Alperen 7 ay önce
Furkan bey kardeşim Expo hakkındaki düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum.Ha daha küçük daha masrafsız etkinliklerle başlanılabilr.Ama bu masraf bu şehre çok zarar verir yazık.Kaçtane adam akıllı otelimiz var daha bizler tenezzül etmiyoruzki otellere turst napsın.İKİNCİ Bİ KONU: Aynı durum Germanicia antik kenti.Buralara belkide bu exspodan daha pazla para ayırıyor bakanlık.fakat kahramanmaraşta bu çalışmalar tamamen fiyasko.insanları yerinden yurdundan edip çalışıyor gibi göstermek başka birşley değil.en güzel örnekleri mozaik yada tarihi kalıntı çıkan çogu yerlerin baraka gibi yerde sergilenmesi yada üzerinin çinko saçla kapatılması.birtane tursit geldiyse o aşılan yerlere bende defalarca özür dileyecegim.keşke gelse ama yok.birde dönüp gaziantepteki mozaik müzesine gelen turst sayısına bakalım.kalın saglıcakla.mozaik müzesi yaptırıklmasına neden bu kadar karşılar anlamıyorum.
ilk adım 7 ay önce
Bu bir hayal ürünü bir varmış bir yokmuş; expo2023 adı ile projelendirelen yaklaşık 1000 dekar saha Sır Baraj Gölünün göl alanıdır. Dönemin DSİ20. Bölge Müdürü ve 12 Şubat Belediye Başkanı ve siyasi rant takımı birleşip bir seneryo çizdi adı expo2023 , sonra DSİ 20 . Bölge Müdürü bu sır barajının 1987 yılında devletin milyonlarca para vererek istimlak ettiği sır barajı göl alanından 1000 dekar araziyi 12 şubat belediyesine tahsis etti ve sır barajı göl alanından 1000 dekar su alanı yok oldu. Sonra bu 1000 dekar göl alanı Kuzey Çavre Yolu kazı alanından getirilan toprak ile yaklaşık 13 metre dolduruldu. 13.000.000 m3 toprak buraya taşındı. kazan da taşıyanda dolduran da kazandı . kazı kazan yani. Sonra DSİ 20. bÖLGE mÜDÜRÜ dsi gENEL mÜDÜRÜ oldu ? ne hikmet se. Sonra burda kazan kaynamaya başladı, Rantçıların hepsi burdan hissesine düşen bir kepçe rant içeçeği almaya başladı. sonra kazan devrildi ve herkes bu kaynayan rant çorbasından yandı. Bir de uyandımki terlemişim. Allah tan rüya imiş yoksa vay memleketin haline dedim. :)
Bekir PAKSOY 7 ay önce
Tarihe olmadı hesap gününe not düşmüşsünüz. Siz görevinizi yapmışsınız, teşekkürler.
YİĞİTBEY 7 ay önce
Yani her gün ortalama 50 uçağın Kahramanmaraş’a yurt dışından turist taşıması gerekiyor. ( HAFTADA BİR UÇAĞIMIZ KOMŞU ŞEHRE İNMEKTE )
Ede edeoğlu 7 ay önce
Batı illerine gittiğiniz zaman Kahramanmaraş Akdeniz bölgesinde değil de Kahramanmaraş Doğu Anadolu bölgesinde doğuya ait bir il olarak görülüyor kendi ülkemizde kendi insanlarımız kahramanmaraşımızı Doğu olarak görüyorsa yurtdışında ki insanların hiçbirisi bilemez burayı 39 milyon lira reklama harcanmış ama neden hiçbirimiz bir reklam göremedik bana 39 milyon lira getirin tüm dünyaya tanıtırım ama ben televizyonda Aksu tv dışında reklamını bile görmedim yazık günahtır bu paralar harcanıp da boşa gitmesi Kahramanmaraş’a expoya kendinizden örnek alın dışarda yaşasanız gelir misiniz ? 2 milyon kişi gelse nerde kalacaklar otel Mi var memlekette ? Gerçi günlük kiralık evler var turistler orda kalır
EDE46 7 ay önce
Yazınız 10 numara çok güzel noktalara temas etmişsiniz.
eğer bunlarda siyaset ve maraş'ın geleceği ile alakalı kaygıları olsaydı. kahramanlık kazanan bu şehrin şanına yakışır bir 100.yy faaliyetleri yaparlardı, yapılan şeyler gayet boş işler
Serdengeçti 7 ay önce
Ortada büyük bir pasta var.Bunu kılıfına uydurup nasıl yiyecekler,bu tür organizasyonlarla parayı götürecekler.İşin aslı bu.
Memo 7 ay önce
Cumhur abi bu kampanya bizi aşar
VİZYON46 7 ay önce
GERMENİCA+TEKKE KENTSEL DÖNÜŞÜM+MİLLİ EĞİTİM,EMNİYET,BELEDİYE,DOĞUKENT,NECİP FAZIL KÖPRÜLÜ KAVŞAKLARI+YENİ OTOGAR=EXPO 2023+KUZEY ÇEVRE YOLU (MALİYET ANLAMINDA)
Maraşın yerlisi 7 ay önce
Nasrettin hocanın göle yoğurt mayası çalması gibi bir şey , ya tutarsa ,
Maraşlı 7 ay önce
Yazık
Maraşın yerlisi 7 ay önce
Aklıma yine bir nasreddin hoca fıkrası geldi :
Borcunu istemeye gelen bir alacaklıya verdiği cevap vardı. Bu kış evin önüne çalı dikeceğim o çalılar bahara büyüyecek , sonra ordan geçen koyun sürüleri bu çalılara sürtünecek , bu çalılara dolanan yünleri toplayıp eğererek ip yapacağız o iplerdende kumaş dokuyup satarak borcumu sana ödeyeceğim inşaAllah demesi gibi , veyhaut aç tavuk düşünde kendini darı ambarında görürmüş gibi çok güzel atasözleri ve deyimleri var. bilmem anlatabildimmi hanefi emmi , anlayana sivrisinek saz
Mehmet 7 ay önce
Geç o işleri yedirdik sanın anca seçim gelir heyle olsa daha bir uçağın inemiyor hikaye anlatıp durun
T BEKERECİ 7 ay önce
EXPO TAMAMEN BİR HIRSIZLIK ,TALAN,YALAN,RANTİYE ,İSRAF PROJEİSİDİR
HAL KAVŞAĞINA 3 SENEDE 3 MİLYONU BULAMAYANLARIN KENDİ ŞRİKETLERİNE 39 TİRLYON AKTARDIĞI BİR PROJEDİR ,TANITIMI İÇİN 39 TRİLYON HARCAYANLAR NELER YAPIYOR MEÇHUL
TANITIM NEDİR DİYE SORRARSANIZ HANİFİ ABİNİN ALMANYADA OTEL REZERVASYONUNU YAPTIRMAK VE MARAŞA AFİŞ ASMAK ,HEPSİ BUUUUU .BİRDE YABANCILARA YAZILACAK YAZILARI İNGİLZİCEYE ÇEVİRMEK
ede4699 7 ay önce
EE bu memleket haketti ama :) gözümüzün içe soka soka, kulaklarımızda davul patlata patlata yaptılar bunu sessizce değilki! Belediye KÜLLİYELERİ, ihaleler, ohooo ye babam yee :) Sanki Vatikanı yönetiyor belediye sarayına bir baksana :)
İstanbul'dan yazıyorum.. 7 ay önce
Siz Ankara uçağını bile doğru düzgün indiremiyorsunuz günde 50 uçağı nasıl indireceksiniz. Yeni yapılan terminal binası küçük ve yetersiz. Pist uzunluğu 2300 mt. Geniş gövdeli uçakların inmesini bırakın A321 tipi uçaklar bile inemez. Sık sık GPS arızası nedeniyle uçaklar Gaziantep hava alanına yönlendiriliyor. Siz neyin peşindesiniz. Şurda kalmış 2 sene ne yapıp edin şehirdeki otel sayısını artırın, hava limanı terminal binasını büyütün ve pisti uzatın.
Önder Ajans 7 ay önce
Çok doğru tespitler. onderajans.com.tr/
CEM DURAN 7 ay önce
Mahçiçek bir rüya görmüş olmalı,
bu rüya nasıl yorumlanır bilmiyorum...
Cenk marasli 7 ay önce
Helal olsun helal..ayakta alkisliyorum bu haberinizi.gercekleri korkmadan yazmaya devam
k.maraş 7 ay önce
hep expo23 expo23 soruyorum deprem için ne çalışmalar yapıyorsunuz k.maraşta onunla ilgili bilgi verirmisiniz örneğin binalara dayanıklılık testi yapılıyor mu toplama alanları neresi gibi harcamaları deprem için yapsanız bir kaç can kurtarsanız yeri gelince din iman kuru kuru olmuyor osmanlı diyorsunuz atalarımız diyorsunuz peygamber efendimiz diyorsun kuru kuru olmuyor
Memo 7 ay önce
Ulan vergi ala ala iliğimizi kuruttunuz. Allahtan korkmazlar. Bıktık sizin bu bağnaz politikalarından. Boğazınıza kadar pislik içindesiniz. Komistler sizden iyi.
Sadi 7 ay önce
Bu Expo dedikleri işten Maraş sadece kaybedecek. Kazanan üç beş muteahhid olur.Ancakkkk.... ne yapalım kaderimiz miş der , gol yemeye devam eder bu millet.
Furkan Bey 7 ay önce
Hanefi Başkana söylermiş in kacak aykırılığı olan site inşaatına savcılığın dava açmasına ve idarenin tespit raporları olmasına rağmen neden göz yumuyor. Birşey vaad edildi veya verildiyse asla inanmıyorum iki katını vereceğim. Sadece adalet ve şeref
Xxx 7 ay önce
Herşey güzelde sayın başkan para bitince insanların emlak borcuna sarılman ve arabalarını bağlatman hiç hoş değil il dışındayız arabamı bagladılar düzenli ödeyipte ufacık paraya bu olmamalı ve af geliyor nede olsa diye ama bitti benden onikişubat oy
Ede46 7 ay önce
Ne icirdiniz buna ??? Adam uçmuş yazık marasin parasına Expo bahane altındaki yolsuzluk rant şahane
Karatutlu 7 ay önce
Hiç kimse suçlu aramasın, bu adam uzaydan mı geldi. Maraşın seçimi bu, sonucuna da katlanacak. Zerre kadar üzülmüyorum. Müstahak maraşa
Ali Vefa 7 ay önce
Expo 2023 ü en çok savunanlar expo 2023 ten en çok nemalananlardır. expo oradan nemalananların altında toplandığı şemsiyenin adıdır.
Emre Gürdal 7 ay önce
http://en.expo2023argentina.com.ar/ Şimdi Expo 2023 birde Arjantin’de görünüyor 2020 Dubai de yapıldı aklımda deli sorular gerçek bir Expo mu yoksa çakmamı ayrıca yazılanlar ile aynı fikirdeyim aklın yolu bir
Vesselam 7 ay önce
Daha konuşulurken de hayal olduğunu düşünüyordum. Sanırım atıl yatırım olarak kalacak yada yeni yine bir mesiremiz olacak
Bal tutan yalıyor 7 ay önce
Tanıtıma 29. 000. 000 TL harcanmış. Bir 2 artı bir ev 100.000 tlye malolsa 290 ev depremde yıkılmaktan kurtulmuş olurdu. Bir mahalle dönüştürülürdü.
Ama o zamanda.....
hacı 7 ay önce
10 dakka düşündüm yazaacak bişey bulamadım,ümitle yarını bekliyorum,yarın hak divanını.
AHMET HIDIR 7 ay önce
bir asır ismini unutturmuyacak başkan hanifi
Pirate 7 ay önce
Google’a daha Hanefi Mah... yazıyorum, Hanefi Mahçiçek yolsuzluk çıkıyor.
ökkeş 7 ay önce
ya önce uçak indirmeyi başarın. önce gelecek misafirleri yatıracak otel açın. önce gelen misafirlere yemek yedirecek restoranınız olsun. milletin aklıyla dalga geçmek değilde nedir bu ya. Alllahınızı severseniz kim inanır bu projeye. yazık benden yana hakkımı helal etmiyorum. ne kadr proje çıkardınız ortaya bir çıkın önce onu konuşun. memleketin taşı toprağı altınken. germanika, barajlar, su kanalı, dağcılık sporu, kayak sporu, paraşut sporu tarihi mekanlar, tarihi meslekle. hangisiyle ne yapılmış bir söyleyin. ilk önce şu uçağı k.maraşa indirmeyi başarın da ondan sonra çıkın karşımıza.
Mehmet 7 ay önce
Sayın Furkan Çam, yazdıklarınızda sonuna kadar haklısınız. Bir noktaya daha araştırmanızı rica ediyorum. Expo yapılan alan eskiden baraj sahasıydı. Statüsü değişti mi bilmiyorum. Oraya bina yapmak için önce sahanın arsaya dönüştürülmesi, imar yapılması ve sonunda inşaata başlanması gerekmez miydi? Vatandaşa köylerde başını sokacağı bir dam inşa ederken binlerce liralık ceza verilirken belediyenin bu yaptığı nasıl izah edilebilir?
Fedaix1 7 ay önce
Antalya daEXPO2016 yapıldı ne oldu. Expo yapılan alan o kadar yatırım yapıldıktan sonra şimdi atıl olarak duruyor. O kadar alan boş yere işgal edilmiş durumda. Gelelim Kahramanmaraş Expo23 e yabancılar niçin gelecek maraşa neyi görecek nerede konaklayacak hangi uçak gelecek yapılan yer tavuk kümesi gibi kalacak atıl olarak. Tantıma 29 milyon verilmiş o paralarla yapılmayan altgeçitler yapılsın eksiklikler taöamlansın . Yandaşlar zengin edilmesi için uydurulmuş hikayeden başka birşey değil EXPO23e karşıyım hiç bir faydası olmayacak vatandaştan toplanan pralar çarçur edilecek başka biriey yok.
YAZIK GÜNAH ! 7 ay önce
Melih Gökçek'in "Ankara'ya yılda 10 milyon turist getirecek" dediği ve 750 milyon dolara mal olan Ankapark'ın kapısına kilit vuruldu.BURDA ŞUNU DİYORUM EXPO İÇİNDE 2 MİLYON DIŞARDAN MİSAFİR GELECEKDİYORLAR ANCAK HİÇ İNANDIRICI GELMİYOR!
AHMET HIDIR 7 ay önce
özelleştirelim mahçiçek ve ünal beye verelim onlar kazansın
mert yucell 6 ay önce
%68 akp. bir sonraki seçimde de bu oran %65 olur. demkki memnun insanlar...
kemal açıkgöz 7 ay önce
ağzına sağlık baştan sona doğru yazmışsın bunu birde mahçiçek okusun uyudukları ve rüya aleminde olduklarını anlarlar iyişAllah hoş gerçi exponun yapılacağı sıfır ihtimal expo adı altında götüreceklerini götürmüşler bunlar haramzadeler
Kemal 7 ay önce
Gercekten helal olsun cok dogru ve gercek bir konuya temas etmisiniz bos yere para harcama yeri sadece ne exposu ne baska bisey ama iptal olunmaz.bir expo icin oyun parki actilar 3..m5 kisi varip geliyo
Maraşlı Aysun Kayacı 7 ay önce
Kendim ettim kendim buldum.
Gül gibi sararıp soldum eyvaah.

Kimse şikayet etmesin. Bu adam bu memlekette neredeyse 3 kişiden 2 sinin oyunu alıp seçildi. Bir arkadaşın dediği gibi uzaydan gelmedi.

Ahirette de benim elim de, seçim den bir gün önce bu adam hırsız deyip de ertesi gün ben Tayyip e oy verdim diyenlerin yakasında olacak. Eee şimdi reis mi gelip yaptı bu kadar antin kuntin işleri. Bizim seçtiklerimiz yaptı.
Allah bu memlekete akıl fikir versin.
Şimdi sizlanmanin faydası yok.
m.b 7 ay önce
çok dogru
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:09
Güneş 05:40
Öğle 12:42
İkindi 16:28
Akşam 19:35
Yatsı 20:59
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25