Özel sektörün 1 yıl içinde ödeyeceği borcun 70,5 milyar doları ana para

Özel sektör, 1 yıl içinde yurtdışından aldığı borçlara karşılık toplam 70,5 milyar ABD doları tutarında anapara geri ödemesi yapacak. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri...

Özel sektörün 1 yıl içinde ödeyeceği borcun 70,5 milyar doları ana para

Özel sektör, 1 yıl içinde yurtdışından aldığı borçlara karşılık toplam 70,5 milyar ABD doları tutarında anapara geri ödemesi yapacak. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri...

16 Ekim 2015 Cuma 11:21
Özel sektörün 1 yıl içinde ödeyeceği borcun 70,5 milyar doları ana para
Özel sektör, 1 yıl içinde yurtdışından aldığı borçlara karşılık toplam 70,5 milyar ABD doları tutarında anapara geri ödemesi yapacak.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri verilerini açıkladı. Buna göre özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Ağustos sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 70,5 milyar ABD doları tutarında olduğu gözlendi.

Ağustos sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2014 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcu 13,8 milyar ABD doları artarak 181,5 milyar ABD doları, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 13,6 milyar ABD doları azalarak 30,8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 12 milyar dolar, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaları ise 720 milyon dolar arttı. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 481 milyon dolar azaldı, tahvil stoku ise 306 milyon dolar artışla 3,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 721 milyon dolar arttı, tahvil stoku ise 274 milyon dolar artışla 5,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2014 yıl sonuna göre bankaların ve finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 12,8 milyar dolar ve 153 milyon dolar azalış göstererek, sırasıyla 23 milyar dolar ve 2,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Ağustos sonu itibarıyla tahvil hariç toplam kredi borcunun yüzde 89,9’unu oluşturan özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 12,4 milyar dolar arttığı gözlendi. Finansal olmayan kuruluşların, 2015 yılı Ağustos sonu itibarıyla yabancı ticari bankalardan sağlamış oldukları kredi stoku 2014 yıl sonuna göre 542 milyon dolar artarak 33,4 milyar dolar; Türkiye’de yerleşik bankaların yurtdışı şube ve iştiraklerinden sağlamış oldukları krediler ise 192 milyon dolar azalarak 20,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 13 milyar dolar azalarak, 27,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında 181,5 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 60,9’unun ABD Doları, yüzde 32,6’sinin Euro, yüzde 4,6’sının Türk Lirası ve yüzde 1,9’unun ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 30,8 milyar ABD Doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun da yüzde 59,1’inin ABD Doları, yüzde 29,9’unun Euro, yüzde 10,5’inin Türk Lirası ve yüzde 0,5’inin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Ağustos sonu itibarıyla, uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 46,3’ünü finansal olmayan kuruluşların 84 milyar ABD Doları tutarındaki borcu oluşturdu. Söz konusu borcun yüzde 57,5’i hizmetler sektörü, yüzde 42,1’i sınai sektörler ve yüzde 0,4’ü de tarım sektörü tarafından kullanıldı. Aynı dönemde, kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 91,3’ünü ise finansal kuruluşların 28,1 milyar ABD Doları tutarındaki borcu oluşturdu.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126