Pamuk toplama fiyatları açıklandı

Türkiye’nin en kaliteli pamuğunun yetiştiği Söke Ovası’nda toplama fiyatları belirlendi. Geçen yıl dönümü 90 TL olan makineyle toplama, bu sene 80 TL olarak açıklanırken elle toplamanın fiyatı değişmeyerek 50 kuruş olarak belirlendi.Söke...

Pamuk toplama fiyatları açıklandı
Türkiye’nin en kaliteli pamuğunun yetiştiği Söke Ovası’nda toplama fiyatları belirlendi. Geçen yıl dönümü 90 TL olan makineyle toplama, bu sene 80 TL olarak açıklanırken elle toplamanın fiyatı değişmeyerek 50 kuruş olarak belirlendi.

Söke Ziraat Odası Meclisi, Başkan Yılmaz Özel başkanlığında pamuk toplama fiyatlarını belirlemek için toplandı. Bugünkü toplantıda, 2015 yılı fiyatları makineli toplama dekarda KDV dahil, nakliye hariç 80 TL, elle toplama ise dayıbaşı dahil kilosu 50 kuruş olarak belirlendi.

Söke Ovası'nda 300 bin hektaran fazla alana pamuk ekilerek, yılda ortalama 170 bin ton rekolte elde ediliyor. Geçen yıllarda 400 bin hektara yakın alanl ekilirken üretici, istediği fiyatlar olmadığı için başka ürünlere yöneliyor. Söke Ovası’nda pamuğun yerine mısır, domates soya fasulyesi, ayçiçeği ve hububat ekimi yapılıyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224