Reel kesim güven endeksi Temmuz’da arttı

Reel kesim güven endeksi, 2016 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre 1,2 puan artarak 108,0 seviyesinde gerçekleşti.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2016 yılı Temmuz ayı ’İktisadi Yönelim Anketi, Reel Kesim Güven Endeksi’ni (RKGE)...

Reel kesim güven endeksi Temmuz’da arttı

Reel kesim güven endeksi, 2016 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre 1,2 puan artarak 108,0 seviyesinde gerçekleşti.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2016 yılı Temmuz ayı ’İktisadi Yönelim Anketi, Reel Kesim Güven Endeksi’ni (RKGE)...

25 Temmuz 2016 Pazartesi 15:08
Reel kesim güven endeksi Temmuz’da arttı
banner208
Reel kesim güven endeksi, 2016 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre 1,2 puan artarak 108,0 seviyesinde gerçekleşti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2016 yılı Temmuz ayı ’İktisadi Yönelim Anketi, Reel Kesim Güven Endeksi’ni (RKGE) açıkladı. 2016 yılı Temmuz ayında RKGE, bir önceki aya göre 1,2 puan artarak 108,0 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim miktarı, mevcut toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, genel gidişat ve gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı endeksi artış yönünde etkilerken, sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.
Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 2,0 puan artarak 106,3 puan seviyesinde gerçekleşti.
Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı görüldü. İç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki ay seviyelerinde devam ettiği, ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin zayıflayarak devam ettiği gözlendi.
Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre zayıfladığı gözlendi.
Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde,üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre güçlendiği,iç piyasa sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış beklentilerinin bir önceki ay seviyelerinde devam ettiği, gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentilerinin ise zayıfladığı gözlendi.
Ortalama birim maliyetlerde,son üç ayda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıflayarak devam ettiği görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de zayıfladığı gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 7,7 seviyesinde gerçekleşti.
Ankete katılan iş yerlerinin yüzde 47,3’ü üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 19,7’si talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu belirtmiş,onu sırasıyla mali imkansızlıklar, diğer faktörler, ham madde-ekipman yetersizliği ve işgücü yetersizliği izledi.
Son üç aydaki rekabet gücüne ilişkin gelişmeler değerlendirildiğinde, yurtiçi piyasalardaki rekabet gücünde artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki dönem seviyesinde devam ettiği görüldü. Avrupa Birliği içindeki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin artış bildirenler lehine olan seyrin azalış bildirenler lehine döndüğü, Avrupa Birliği dışındaki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin değerlendirmelerin ise zayıfladığı görüldü.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225