Sabah Gazetesi: TÜİK'in güvenirliği ve yüksek performansı kanıtlanmış oldu

TÜİK Güvenilir bir kurum mu? TÜİK'in açıkladığı verilere güveniyor musunuz? TÜİK'in enflasyon rakamları gerçeği yansıtıyor mu? Yapılan tüm tarafsız kamuoyu araştırmalarında yüzde 90-95 oranında güvenilmez olarak görülen Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Sabah Gazetesi tarafından neredeyse göklere çıkarıldı. Gazete TÜİK için ''uluslararası denetim ile de güvenirliği ve yüksek performansı bir kez daha kanıtlanmış oldu'' ifadelerini kullandı.

EKONOMİ 03.12.2021, 15:15 03.12.2021, 15:27
Sabah Gazetesi: TÜİK'in güvenirliği ve yüksek performansı kanıtlanmış oldu
banner257

Yıllık enflayonu 19,89 olarak açıklayan ve siyasilerin ve vatandaşların çok büyük tepkisini alan Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile ilgili Sabah Gazetesinde çıkan haber ''yok artık'' dedirtti. Gazete TÜİK için ''uluslararası denetim ile de güvenirliği ve yüksek performansı bir kez daha kanıtlanmış oldu'' ifadelerini kullandı.

Habere göre .Dünya Bankası, küresel çapta 174 ülkenin istatistiklerini kullanarak, yine ülkelerin istatistiksel veri kullanımı konusundaki performanslarını ölçmek önemli bir endeks geliştirdi. İstatistiksel Performans Endeksi (SPI) adı verilen bu endeksi kamuoyu erişimine Dünya Bankası'nın yeni sisteminde, Türkiye'nin performansı dikkatlerden kaçmadı.

Gazete Türkiye'ni "Veri kullanımı, veri hizmetleri, veri ürünü, veri kaynağı ve veri altyapısı başlıkları altında, ülkelerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin tutarlılığını ölçen endekste, en üst dilimde yer aldığını" iddia etti.

Gazetenin ''Bu endeks ile beraber Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) uluslararası denetim ile de güvenirliği ve yüksek performansı bir kez daha kanıtlanmış oldu." ifadelerini kullanması ise tepkilere neden oldu

Yorumlar (1)
kemal çay 2 ay önce
sahte balın müşterisi çok olur. Memleket insanı fırıldağa alışmış.
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 23 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı