Suriyeliler çalışma hayatına kazandırılacak

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanvekili Kadir Gülkesen: “Mültecilerin hepsi iş yapmıyor olarak görülüyor. İçerisinde gerçekten yatırımcısı, zanaatkârı, tornacısı, kalıpçısı var. Dolayısıyla bunların gerçek hayata, üretime geçişleri de önemli” dedi.

Suriyeliler çalışma hayatına kazandırılacak

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanvekili Kadir Gülkesen: “Mültecilerin hepsi iş yapmıyor olarak görülüyor. İçerisinde gerçekten yatırımcısı, zanaatkârı, tornacısı, kalıpçısı var. Dolayısıyla bunların gerçek hayata, üretime geçişleri de önemli” dedi.

12 Ocak 2016 Salı 16:32
Suriyeliler çalışma hayatına kazandırılacak
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), GAP, İŞKUR, DOĞAKA Göç İdaresi, KMTSO ve iş adamlarının katılımı ile Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasında, kentin ekonomisi, istihdam yapısı ve Suriyeliler konusu hakkında bir çalıştay gerçekleştirildi.

Burada bir konuşma yapan GAP İdaresi Özel Sektör ve Girişimcilik Koordinatörü Ahmet Tokdemir, Suriyeliler konusunda Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis’te projelerinin olduğunu, Hatay ve Kahramanmaraş’ın da bu çalışmaya dahil edildiğini söyledi. 

Tokdemir: “Önceki gün ilk toplantımızı Hatay’da gerçekleştirdik. Ülkemizde resmi rakamlara göre 2,5 milyon gayri resmi rakamlara göre 3 milyon mülteci var. Hem kendi piyasamıza yönelik hem de onlara yönelik negatif etkilerinin azaltılmasına yönelik bir takım planlar yapıyoruz. Değer zincirini geliştirici faaliyetlere bu dönmede yöneliyoruz. Çalıştayların ana sebebi bu. Özellikle Kahramanmaraş ilinde bu riski azaltılacak neler yapılabilir, değer zincirlerini hangi alanlarda oluşturabiliriz, daha çok istihdam sağlayıp bu riski en aza indirmek için fikir alışverişi yapalım” dedi.

ELİNDEN İŞ GELENLER VAR

“Başlangıçta Suriyeli misafirlerimizin kalıcı olacakları kesin değildi. Şimdi ise süre belirsiz, bazıları da gerçekten kalıcı olacak diyen Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanvekili Kadir Gülkesen, “Dönmüş olsa bile misafir olmaktan çıkacak. Suriyelilerin ülkeye de önemli yükleri var. Bu yükleri azaltmak lazım. Bunun için de hayata kazandırmak lazım. Bu yönüyle uzun süreden bu yana bakanlığa müracaatta bulunuyoruz. İstihdamın yolu açılsın, biz bunları istihdam edelim, devletin yükü azalsın. Misafirlerimizin arasında farklı sektörlerde yetenekli olan insanlar var. Tabi mültecilerin hepsi sanki orada bir şey yapmıyor da burada yeniden meslek öğretmemiz gereken, hayat tarzını yeniden oluşturmamız gereken insanlar değil. İçerisinde gerçekten yatırımcısı, zanaatkârı, tornacısı, kalıpçısı var. Dolayısıyla bunların gerçek hayata üretime geçişleri de önemli.

EĞİTİMLERİ VERİLİYOR

Meslek sahibi olanların istihdam edilmesi için Hükümetimizin bir çalışması var. Çalışmayan Suriyeliler için doğru yönlerde eğitim verilmesi gerek. Okullar açılıyor, çocuklara eğitimler veriliyor. Büyük yaştaki mültecilerin doğru meslek alanlarına yönlendirilmeleri, sektörlere dağılımına göre eğitimlerine yön vermeleri gibi sorumluluğumuz var. Kahramanmaraş’ta elimizden geleni yapıyoruz. Şikayet noktasında bizde şikayet yok. Sonuçta biz misafir ağırlıyoruz. Kahramanmaraş’ın yapısı gereği de, buna itiraz edecek bir kent değil. Biz de üzerimize düşeni yaparız” dedi

KALMAYA MECBUR OLDULAR

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Akif Gölcü, Suriyeli misafirlerin uzun süre burada kalmaya mecbur olduğunu ülkelerindeki savaşın bitmediğini belirtti. Devletimizin her türlü olanağı sağladığına değinen Gölcü şunları dile getirdi: “ Suriyeliler aslında misafir olarak gelip, uzun süre kalma mecburiyetinden dolayı bir sorun yaşandı. Hep gidecek, misafir olarak kabul ettik ama 4-5 yıl içerisinde maalesef ellerinde olmayan sebeplerden ötürü gidemediler. Belki bundan sonra bu memleketin misafiri değil ev sahibi olma noktasına gelecekler. 

İSTİHDAM KONUSUNDA KAHRAMANMARAŞ ŞANSLI YENİ OSB’LER AÇILIYOR

İstihdam konusunda Kahramanmaraş için Suriyelilerin gelmesi negatif değil pozitif bir gelişme. Çünkü Kahramanmaraş’ta sanayi son yıllarda olağanüstü gelişme gösteriyor. Yeni yapılacak OSB’ler ile de istihdam yönüyle gelecek vaat ediyor. Bunu da karşılamak için bir gereklilik olduğunu düşünüyorum. Bizim personelimiz, bunlar arasında bakıldığı zaman Suriyelilerin gelmesi ile negatif bir etki yaratmayacağına inanmıyorum. Dün akşam Bakanlar Kurulunda görüşülen Suriyeliler konusu istihdam seviyesini yüzde 10 olarak sınırlanması hiç kimseyi ne çalışanı, ne iş vereni ne de işletmedeki uyumu rahatsız etmeyeceği kanaatindeyim. Suriyeli kardeşlerimiz 4-5 yıllık süre içerisinde uyum ve yaşam yönüyle iş yönüyle ve din yönüyle yavaş yavaş alıştılar. Biz de onlara alışıyoruz. Zaten kalpler gönüller bir. Burada hiçbir olumsuzluk olmaz. Ülkemizde biz Suriyeli kardeşlerimize zaten bakıyoruz. Ülkemizde misafir olan Suriyeliler için sağlık, güvenlik, eğitim hizmetleri gencinden yaşlısına kadar sağlanıyor.”
Toplantıda, Kahramanmaraş’ın gelişme eksenleri ve sektörel istihdam potansiyeli konusunda sunumlar ve görüş alışverişi gerçekleştirildi.  
Toplantıya Birleşmiş Milletler Yatırım programı UNDP’den Güray Balaban, Filiz Hösükoğlu, Hamit Doğan, KMTSO Yönetim Kurulu Başkanvekili Kadir Gülkesen, KMTSO Yönetim Kurulu Üyelerinden Mehmet Akif Gölcü ve Fürkan Bayazıt Mckinsey Danışmanlık firmasından Ercan Balkoç ve Osman Ali Öztürk, GAP İdaresi’nden Ahmet Tokdemir ve Hakan Yıldız, KMTSO Genel sektereteri Akif Pakdil ve KMTSO Kurumsal İletişim Müdürü Eyyup Ozan katıldı.

UNDP KİMDİR 

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler'in küresel kalkınma ağı oluşturmak için kurduğu bir programdır. Özellikle gelişmekte olan ülkelere odaklanarak, insanların daha iyi yaşam standartlarına sahip olmaları için gerekli olan bilgi, deneyim ve kaynakları sağlar. UNDP, bu amaç doğrultusunda hükümetler, sivil toplum kuruluşları, akademi ve iş çevreleri ile işbirliği yaparak kalkınma çalışmaları yapar.

Yükleniyor...
Son Güncelleme: 12.01.2016 16:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 2016-01-20 11:57:24

Sonraki seçimlerde OY olarak dönecekler. Oy gelecek yerden çalışma izni ve vatandaşlık esirgenmez.

Avatar
ali 2016-01-19 21:43:28

çok iyi olmuş çok iyi bize bu yakışır vatandaş olarak bence heryerde suriyeliler çalışsın hatta bizim maaşlarımızdan yüzde 30 unu kessinler suriyelilere versinler biz bunada razıyız maraşlı olarak .

Avatar
GG 2016-01-14 17:40:45

SURİYELİLERE DAHA FAZLA VERİLECEK DENSE ENSARLIK YANYANCILIĞIYLA KAÇ KİŞİ YANINDA ÇALIŞTIRIR. SÖMÜRÜ DÜZENİNE DUYGU SÖMÜRÜSÜYLE DEVAM

Avatar
46KAHRAMANMARAŞ46 2016-01-14 12:19:38

YERLİ HALKI YETERİ KADAR SÖMÜRDÜNÜZ SIRA SURİYELİLERDE

Avatar
mehmet demir 2016-01-13 19:21:26

iyi güzelde kiralar 2 kat arttı zaten her yerde çalışıyorlar az kaldı biz iş arayacağız devletten biz çadır isteyeceğiz

Misafir Avatar
kemal güner 2016-01-14 20:03:35 @mehmet demir

doğru söylüyorsun kardeş kiralar arttı çadırda durmuyorlar 300 tl lik eve 500 tl kiraya oturuyorlar biz ise kiracı olarak inanın mahvolduk bizi düşünen kım önce yetkililer vatandaşını doyursun

Beğenmedim! (0)
Avatar
garip 2016-01-13 15:49:51

Sanki çalışmıyolar ya. Kurumsal olmayan her yerde varlar. Çok iş yeri biliyorum Türk işçiden çok suriyeli çalıştıran. Sanayide lokantalarda tekstil atölyelerinde vs. vs. her yerde. Ortalıkta boş boş gezip milletin başına bela olacaklarına çalışsınlar madem burda yaşıyolar geçimini sağlasınlar. Gereksiz bir haber olmuş

Avatar
humanıst 2016-01-13 09:02:05

daha öncede kuzey ıraktan Saddam zamanında getırmıstı devletımız bakın sımdı meyvelerını yemeğe başladınız (her gun uc bes sehıd geliyor ) bu sekılde devam ederse fazla sürmez yakında bız asıl turkıye vatandasalarıda ırtıca etmeye baslarız

Avatar
furkan 2016-01-13 08:50:24

10 yıl sonra 7-8 milyon suriyeli al sana istihdam kendi vatandaşı asgari ücretle zor geçiniyor bunlarda tuz biber olacak ucuz parayla..

Avatar
tolga 2016-01-13 01:57:42

Gelişmiş, iş gücü açığı olan ve yaşlı bir ülke değiliz ki...Eğitilip çalışma hayatına atılacak, eğitilmiş çalışma hayatından fırsatlar bekleyen genç,dinamik,zıpkın gibi gençlerimiz var. Evet yardım edelim fakat elimizden geleni yapmadık mı sizce? Çocukken nenemden para isterdim, zavallıcak emekliliği yok, üç aydan üç aya 80 lira yaşlılık parası alırdı o zamanlar...''Olsa da versem gadasını aldığım'' derdi. Yani ülke olarak olsa da versek durumundayız hala dümbeleğe gelmeyen gönü davula germe peşindeyiz...

Avatar
KMT 2016-01-13 01:27:37

asgari ücret artınca beleş çalıştıracakları adam arıyorlar

Avatar
mustafa 2016-01-13 00:40:00

göndereceğinize iyice yerleşmeleri için uğraşıyorsunuz hiç demiyorsunuz bu suriyeliler benim vatandaşımın sosyal kültürel ve ekonomik haklarına engel oluyorlar...

Avatar
aktan 2016-01-12 22:17:48

artık rekabet arttı suriyeli ucuza çalışan işçiler tercih edilecek eğer işe girmek istiyorsa vatandaşımız daha çok gayret gösterip patronun gözüne girecekki suriyeliyi ucuz olmasına rağmen tercih etmesin patronu. artık hayat böyle işine gelmeyen çalışmaz suriyeliden çok ne var maraşta

Avatar
cenk 2016-01-12 19:28:44

Vatandaşlığa geçişin adımları bunlar. Yanlış işler yapıyorsunuz...Bu adamlara güvenmekle hata ediyor, toplumun kimyasını bozuyorsunuz. Vatandaşa kulak tıkayanlar yarın nasıl hesap verecek bilinmez. Bu konudaki haklılığımızı tarihte gördüğümüz gibi ilerde de yine tarih gösterecek...

Avatar
RadikaLci 2016-01-12 16:39:10

Ellerinden iş geliyorsa gitsinler üLkeLerine esede karşı savaşsınLar,(çoçuk,kadın ve ihtiyarlar hariç)

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126