Suriyeliler geldi, işizlik patladı! Çocuk işçiler geri döndü! İşte şok gerçekler

2 milyondan fazla Suriyeli'nin yaşadığı Türkiye'de Suriyelilerin ekonomiye ve işsizliğe etkisi görülmeye başladı. Türkiye'de Kaç Suriyeli çalışıyor? Kayıt dışı çalışan kaç Suriyeli var? Kaç Suriyeli çocuk gizlice çalıştırılıyor? Suriyeli işçilerin işsizliğe etkisi nasıl olacak? Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş başta olmak üzere işte Suriyeli gerçeği...

Suriyeliler geldi, işizlik patladı! Çocuk işçiler geri döndü! İşte şok gerçekler

2 milyondan fazla Suriyeli'nin yaşadığı Türkiye'de Suriyelilerin ekonomiye ve işsizliğe etkisi görülmeye başladı. Türkiye'de Kaç Suriyeli çalışıyor? Kayıt dışı çalışan kaç Suriyeli var? Kaç Suriyeli çocuk gizlice çalıştırılıyor? Suriyeli işçilerin işsizliğe etkisi nasıl olacak? Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş başta olmak üzere işte Suriyeli gerçeği...

08 Aralık 2015 Salı 08:37
Suriyeliler geldi, işizlik patladı! Çocuk işçiler geri döndü! İşte şok gerçekler

 Türkiye’nin tarihinde gördüğü en yüksek mülteci sayısına Suriyelilerle ulaştı hem de sadece 4.5 yılda. Önce geçici olarak değerlendirilen sorunun ‘kalıcı’ olduğu ortaya çıkıyor. İş dünyası 2.2 milyon Suriyeliden 400 bininin kayıt dışı çalıştığına dikkat çekerken çocuk işçiliği kâbusunun geri döndüğü uyarısında bulunuyor.

Hürriyet'ten Şebnem Turhan'ın haberine göre dünyanın en büyük insani krizinin tam merkezinde yer alıyor Türkiye. Cumhuriyetin kuruluşu 1923 yılından bugüne aldığı toplam göçmen sayısı 2 milyon ama bugün 2.2 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Ancak ne tam olarak sayı net ne de çalışıp çalışmadıkları. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) artık Suriyelilerin kalıcı olduğu gerçeğinden yola çıkarak ekonomiye etkilerini araştırdı. Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HÜGO) işbirliğiyle yapılan çalışmanın sonuçları ürkütücü. Öncelikle Suriyelilerin yüzde 54’ü 18 yaşından küçük, sadece 3 bin 686’sı kayıtlı çalışıyor ve çoğunluğu çocuk 400 bin Suriyeli kayıt dışı, düşük ücretli ve sağlıksız koşullarda istihdam ediliyor.

Öyle ki çocuklar eğitimsiz kaldığı gibi Türkiye’deki Suriyelilerin de hem eğitim durumu oldukça kötü hem de işgücü açısından niteliksizler. Suriyeliler Türk işgücü piyasasında işsizlik ve kayıt dışı baskısını artırırken çocuk işçiliği sorununu da büyütüyor. Ve Suriyeliler tarafından kuruluan işverlerinin de tamamına yakını kayıt dışı.

5 aylık saha çalışmasıyla Suriyelilerin en fazla olduğu 18 ilde ekonomide söz sahibi olan 134 kişiyle yapılan görüşmelerle hazırlanan rapor dün açıklandı. Rapor kamunun düzenlemelerinin kalıcı olduğu gerçeğine göre değiştirmesi gerektiğini vurguluyor. Rapora göre Türkiye’de 2.2-2.5 milyon Suriyeli var. 150 bin çocuk Türkiye’de doğdu ve 18 yaşından küçük Suriyelilerin sayısı 1.2 milyon. 5 yıl içinde Suriyeli sayısının 3.5 milyona çıkma ihtimali çok yüksek. 600 bin okul çağındaki çocuktan ise sadece yüzde 15-20’si eğitim alırken Suriyelilerin yüzde 90’ı kamplar dışında yaşıyor. Kayıt dışı çalışan Suriyelilerin ise Türk işçilerin üçte biri ücretine razı olduğuna dikkat çekiliyor.

Suriyeli kaçak işçiler

ÇALIŞTIRILMASIN!

Araştırmayı yöneten HÜGO Müdürü Murat Erdoğan kayıt dışı çalışan Suriyeli sayısına ilişkin sorumuza verdiği yanıtta sadece Antep’te 150 bin civarında toplamda ise 400 bin civarında olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Erdoğan’ın verdiği bilgilere göre “geçici koruma altındaki Suriyelilerin” çalışma hakları için bir düzenleme bulunmaması nedeniyle kayıt dışı ekonomi ve kayıt dışı istihdam çok yoğun. Özellikle mevsimlik işçilik olmak üzere tarım, inşaat, tekstil ve imalatta yoğun hareketlilik var. Hatta “çocuk işçilik” konusu da yeniden gündeme geldi.

Ucuz işçilik nedeniyle işlerini kaybeden ya da kaybetme riski içinde olan Türklerin sayısı ve huzursuzluğu artıyor. Öyle ki araştırma Suriyelilerin çalışmasına izin verilmemesi gerektiğini düşünenlerin oranının Suriyelilerin yoğun olduğu bölgelerde yüzde 44 diğer illerde yüzde 48 olduğunu gösteriyor. Erdoğan Türkiye’deki yüzde 10’u aşan işsizlik oranının bu sonuca neden olduğuna dikkat çekerken kamuoyu desteği ve işdünyası işbirliğiyle sağlanacak istihdam olanaklarının bu sonuçları değiştirebileceğini vurguladı.

Suriyeli Kaçak İşçiler

Hayvancılıkta 100 bin istihdam

Raporda hayvancılık sektörünün Suriyeli istihdamı için gönüllü olduğu belirtilerek şöyle devam edildi: “44 milyon küçükbaş, 14 milyon büyükbaş hayvan bulunurken, çobanlıkta ciddi açık var. Bu çerçevede yaklaşık 100 bin kişilik bir istihdam potansiyelinin Suriyeliler dikkate alınarak planlanabilir. Gıda ve imalat da Suriyelilerin istihdamı için cazip alanlar.”

İstihdam için teşvik şart

Rapor sonuçlarına göre Suriyeliler içinde meslek sahibi olanların oranı çok düşük. Üniversite mezunu sayısı 35 bin civarında. Bu düşük sayı, Suriyelilerin eğitim ve nitelikleri bakımından karşı karşıya olunan sorunu ortaya koyuyor. Suriyeliler istihdamın devlet öncülüğünde yapılması da işdünyasının talebi. İş dünyasında Suriyelileri “yabancı” statüsünde çalıştırmanın getireceği ilave maliyetler konusunda devletin teşvik vermesini istiyor.

Kayıtlı ve sınırlı ölçüde istihdam

TİSK Başkanı Yağız Eyüboğlu Suriyeli sığınmacıların ucuz işgücü olması nedeniyle yoğun bulundukları bölgelerde ücret düzeyinde düşme, Türk işgücünün işini kaybetmesi gibi olumsuzluklar gözlendiğine dikkat çekerek kayıtlı işyerleri ve işletmeler bakımından da haksız rekabet oluşturduğunu vurguladı. Eyüboğlu işdünyasının çalışma haklarına ilişkin düzenleme yapılması talebine işaret ederken Suriyeli sığınmacıların mesleki yeterlilikleri çerçevesinde bazı bölge ve sektörlerde sınırlı ölçüde istihdam edilmelerinin uygun olacağını belirtti. Suriyeliler hakkında tam ve sağlıklı veri bulunmamasının doğru politika uygulanmasını önlediğini söyleyen Eyüboğlu çalışmaların bir bakanlık eliyle koordine edilmesi gerektiğini kaydetti. Eyüboğlu kamu ve STK temsilcilerini ortak bir platform oluşturarak çalışma planı hazırlaması gerektiğini kaydetti.

Suriyeli Kaçak İşçiler

İş dünyası ne istiyor?

-Suriyelilerin kayıt sistemi gözden geçirilsin ve nitelikleri ayrıntılı olarak ortaya çıkarılsın. Böylece potansiyel iş alanları tespit edilebilir.
-Kapsamlı, bütünleşik bir plan dahilinde istihdam imkanı yaratılmaması halinde, Suriyelilerin Türkiye ekonomisini bozma ihtimali çok yüksek.
-Devletin performansı takdir ederken, kayıt ve yerleştirme ile yasal ve idari düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesini istiyor.
-Suriyelilerin mevcut koşullarda istihdam edilebilmeleri için sektörel-bölgesel analizlerin yapılması ve çalışma haklarındaki belirsizliğin ortadan kaldırılması gerekiyor.

Denizli Antep’ten şikâyetçi

Suriyelilerin yoğun olduğu Gaziantep’te kayıt dışı tekstil işinde çalıştırılmalarından Denizlili tekstilci rahatsız. Denizli esnaf ve sanayicisi, geleneksel olarak rekabet içinde oldukları Gaziantep’in Suriyeliler sayesinde düşük maliyet imkanına kavuştuğunu ve artık Gaziantep’le rekabet edemediklerini ifade ediyor.

Hürriyet
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gören göz 2015-12-09 11:23:17

kendisine ensarlık yakıştıranlar esas ensarlık onlardan birşey beklemeden yapılan iyiliktir.şu anda onları yarı ücrete çalıştıranların savunduğu olaydır.ayrıca kendi insanını işten çıkarıp onları çalıştıranlar işten çıkardığınız insanlar şimdi ne yapıyor hiç düşündünüzmü.kendim bizzat şahit olduğum bir olay işveren kendi ağzıyla anlatıyor hem yarı ücerte çalıştırıyorum hemde sigortasız bana sigorta kar kalsa yeter diyor bumu ensarlık savunanlar hep aynı zihniyettir.suriyeliler zaten iyi kötü yardım alıyor ama işsiz kalan insanlarımız bir yerden yardımda alamıyor varın ne yaptıklarını siz hesap edin.evet yarın işyerlerinizi evinizi talana başlarlarsada lütfen şaşırmayın.bırakın artık bu ensarlık mensarlık ayaklarınıda kendinize dönün kazanç hesabınızla örtmeyin asıl niyetinizi.yarı sizin cenazenize yine kendi insanınız gelecektir.bugün varlar yarın yoklar.

Avatar
.. 2015-12-08 15:39:15

daha bu günler iyi günler. üzüldüğüm tek şey kriz olsa, savaş olsa bu zenginlere siyasetçilere bi şey olmaz. olan yine de körü körüne inanan garibana olur. duygu sömürüsü din sömürüsü falan hiç biri kurtarmaz bu garibanları ondan sonra. ama müstahak mı müstahak. böyle saça böyle tarak

Avatar
46 LI 2015-12-08 10:21:23

YAKINDA TÜRK KİMLİĞİ ALIRLAR İŞSİZLİK KAYIT DIŞI ÇALIŞMA AZALIR BU DEVLET YAPAR YETER ARTIK GİTSİNLER YA İSTEMİYORUM İŞSİZLİK ARTTI FUHUŞ ARTTI DÜZEN BOZULDU C.TESİ ŞELALENİN AORDAKİ PAZARA GİTTİM NERDEYSE HER YERDE SURİYELİLER ADAMLAR HERYERDE YA İSTEMİYORUM YETER ARTIK GİTSİNLER TÜRKMENLER GİBİ VATANLARI İÇİN SAVAŞSINLAR

Misafir Avatar
Vatandaş 2015-12-09 09:38:59 @46 LI

Zaten hedef Suriyelilere kimlik çıkarttırarak sonraki seçimlerde oy devşirmek.

Hangi Suriyeli ile konuşsanız Erdoğan diyor başka bişey demiyor.

Osmanlı'da öyleydi zaten hep yabancılara iyi davranmış ama ordusunu da hep Türk'lerden kurmuş. Osmanlıcı'lar hep böyle.

Beğenmedim! (1)

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126