Suriyeliler Türkiye'de yılda ne kadar kazanıyor? Dudağınız uçuklayacak

Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin yılda 21 milyar liraya yakın para kazandığı açıklandı. Türkiye'de çalışan yaklaşık 1 milyon Suriyeli yılda 3 milyar 624 milyon dolar kazanıyor.

Suriyeliler Türkiye'de yılda ne kadar kazanıyor? Dudağınız uçuklayacak

Eğitim politikası uzmanı Prof. Esergül Balcı, “Türkiye'nin Ortadoğululaştırılması ve Suriyeli Çocukların Eğitimi” başlıklı rapor hazırladı. Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıların yıllık kazancının 3.6 milyar dolar olduğunun yer aldığı rapor çarpıcı bilgiler içeriyor:

12 AVRUPA ÜLKESİNİN NÜFUSUNDAN FAZLA

– Türkiye’de Suriyeli nüfusun en yoğun yaşadığı iller, terörle mücadele ve demografik fay hatlarının en hassas olduğu yerler. Fırat'ın doğusundan başlayıp Antalya sınırına uzanan hattaki Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Hatay, Adana ve Mersin vilayetlerinde yaşayan Suriyeli sayısı 1 milyon 859 bin 439. Bu şehirlerde yaşayan Suriyeli sayısı 12 Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla.

ÇALIŞAN SAYISI İKİ YIL İÇİNDE 1.5 MİLYONA ÇIKACAK

– Bugün Türkiye’de 800 bin-1 milyon dolayında Suriyeli çalışırken, bu sayının iki yıl içinde 1.5 milyonu bulacağı öngörülüyor. AFAD ve Göç İdaresi Başkanlığı'nın verileriyle yapılan projeksiyonda, Türkiye’de çalışan Suriyeli sığınmacılara ödenen aylık/yevmiye tutarının toplamı 302 milyon doları buluyor. Suriyeli sığınmacıların Türkiye’deki yıllık kazancı 3 milyar 624 milyon dolar.

TİCARET YAPMAK İÇİN GİDİP GELİYORLAR

– Araştırma sonuçlarına göre 833 bin 148 kişi Suriye'ye gidip, tekrar Türkiye’ye döndü. Suriye’ye giriş-çıkış yapanların yaklaşık 55 bini ticari faaliyetler nedeniyle ülkelerine gittiklerini, daha sonra Türkiye'ye döndüklerini beyan etti. İçişleri Bakanlığı'nın kayıtlarına göre, yasalara aykırı olduğu halde Suriye-Türkiye arasında sürekli bir ticari faaliyet olduğu görülüyor. Türkiye, Suriyeli sığınmacılar ve terör örgütleri açısından serbest ticaret bölgesine dönüştü. Ülkelerinde can güvenliği bulunmadığı gerekçesiyle Türkiye’ye sığınan her dört Suriyeli’den birinin Suriye'ye defalarca girip çıkması, geçici koruma yönetmeliğinin altıncı maddesiyle tezat oluşturuyor.

OKUMA YAZMA BİLMEYEN SURİYELİ SAYISI 800 BİNİ GEÇTİ

– Türkiye’ye gelen 3.6 milyon Suriyeli’nin 833 bin 148'i okuma yazma bilmiyor. 525 bin 245'i ise okuryazar olduğunu beyan etmesine rağmen örgün eğitim almamış. 941 bin 820 Suriyeli ise ilkokul mezunu…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sigara
Sigara - 2 ay Önce

Adamlar sigara ticaretinden köşeyi döndü. Millet gitsinler dedikçe işi mağdur edebiyatına döküyorlar. Ülkelerinde hiç bir sıkıntı kalmadı. Bu gitmeme göndermem direnişi neden niçin

bg
bg @Sigara - 2 ay Önce

Muhteşem tespit. Kaçakçılığın adını ticaret diye düzeltmişler. Dışarıda dolaşan Suriyelilerin ceplerindeki sigarayı nereden aldıkları araştırılırsa gerçek ticaretin boyutu ortaya çıkacaktır.

Şükrü
Şükrü - 2 ay Önce

Ticeret için gidip geliyorlar ise can güvenliği tehlikesi yok demektir ozaman gönderelim

Kms
Kms - 2 ay Önce

Siz AKP ye oy vermeye devam edin Suriyeliler giter Türkiye den

ede
ede - 2 ay Önce

hükümet ne yaparsa yapısn Maraş ın insanı gider genede verir..gelecek gidiyor haberleri yok.. bizi neden yakıyorsunuz.

Uyursan ölürsün
Uyursan ölürsün - 2 ay Önce

Bir zamanlar (Bizim sabrımızı sınamasınlar )sözü vardı,şimdi (Açarız kapıları var). Hepsi boş beleş konuşuyor. Barış kalkanı harekatı dendi buradaki Suriyelilerin umurunda değil. Hatta bu günlerde çarşı meydanında ızbandut gibi Suriyeli adamlar geziyor. Bunlar 3 aylık eğitim ile dağda gezen it sürülerinden daha iyi olurlar. Ama yok devlet besle kargayı oysun milleti politikası uyguluyor. Ya tarih okuyun biraz Abdülhamid Han'a yapılan ayaklanmalarda yine o dönemin mültecileri üzerinden başlatılmıştır. Uyanın Türk milleti Tekrar bu vatanı kurtaracak bir irade bırakmadılar sizde. Bunlara acıyacağınıza kendi öz akrabalarınıza komşunuza acıyın. Hz Osman zamanındaki İbn Sebe şuuru ile kendi öz soyumuza bizi düşman ettiler. Sonrada bu soysuzları içimize bir virüs gibi soktular. Kanser gibi çoğalıyorlar. 2023' te bir şeyler olacak ama bu kurtuluş mu çöküş mü göreceğiz.

Ziyaretçi
Ziyaretçi - 2 ay Önce

Adamlar pişkin beleşçi ve utanmaz gurursuz. Hastaneler bunlarla dolu en çok doğumhane. Yetkililer duyarsız. Gittikleri de yok

maraşlı
maraşlı - 2 ay Önce

çalışıp hem ekonomiye hemde kendine faydası olması bence güzel şey düşünsenize adam çalışmadan aylak aylak gezerse haaa çalışmaya gücü olupda çalışmayanlara gelince devlet en azından bunların iş gücünden yararlanmak için bence ekonomiye kazandırmalı şimdi diyeceksiniz önce kendi vatandaşına baksın oda doğru

maraşın yerlisi
maraşın yerlisi - 2 ay Önce

Memleketin adamının götü kızıl , iş beğenmez çalışmaz sonrada ağustos böceği gibi öter durur. Senin beğenmediğin işlere muhtaç insanlar var. Hele sanayicini can simidi , birde çöpleri topluyorlar. Şükretmezsen nimet elinden kaçar gider. Allah dan çalışıyorlar , ya çalışmayıp terör estirseler kaos çıkar.


SIRADAKİ HABER