Suriyelilerden en çok etkilenen il Kahramanmaraş

Ülkelerinde Çıkan İç savaştan dolayı Türkiye’ye Sığınan Suriyeli Mülteciler, Ülke içinde adaptasyon ve kendi düzenlerini kursalar da, kentlerimizin altyapısı ve ekonomik yapıları, bu göçe hazırlıksız yakalandığından dolayı sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor.

Suriyelilerden en çok etkilenen il Kahramanmaraş

Ülkelerinde Çıkan İç savaştan dolayı Türkiye’ye Sığınan Suriyeli Mülteciler, Ülke içinde adaptasyon ve kendi düzenlerini kursalar da, kentlerimizin altyapısı ve ekonomik yapıları, bu göçe hazırlıksız yakalandığından dolayı sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor.

17 Eylül 2015 Perşembe 08:45
Suriyelilerden en çok etkilenen il Kahramanmaraş
 Kahramanmaraşlı Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak çadır Kentte yerleştirilen 17 bin, şehir içinde ise tahmini rakamlara göre 34,35 bin Suriyeli misafire ev sahipliği yapıyor. Kanuni alt yapının yetersizliği ve kenttin böyle bir göçe altyapısı ve ekonomik yapının hazırlıksız yakalanmasından dolayı yaşanan sıkıntılar minimize edilmelidir. İç Savaşın yaşandığı ülke kan bağlarımızın bulunduğu Akrabalarımızın olduğu ülke diyerek, Kentlerimizin altyapısı ve ekonomik yapılarının iyileştirilmesi için yapılması gerekenleri değerlendiren, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ÜyesiFurkan Bayazıt; “Suriye diye bir millet yoktur. Suriye bir proje devleti idi ve bu projenin günü bitti, bu projeyi yapanlar bu projeyi bozma kararı aldılar. Özünde bakacak olursak Suriye’de yaşayan insanlarla Kahramanmaraş’ta yaşayan insanlar veyahut Gaziantep'te yaşayan insanlar arasında öz olarak hiçbir fark yok. Netice olarak tarihimizde baktığımızda Kahramanmaraş Osmanlı döneminde Halep’e bağlıymış. Bugün tarihi daha derinden inceleyecek ve bakacak olursak, göreceğimiz şey onların burada akrabalarının olduğu, bizimde orada akrabalarımızın olduğudur. İşe sosyo kültürel açıdan baktığımızda bizim bu insanlara insanlık açısından, İslam açısından her şekilde bu insanlara bizim bakmamız gerekiyor. Biz bu insanlara bakarken bir yandan da şunu unutmamak lazım, bu insanların karınlarını doyurmak yâda yatacaklar yeri ayarlamakla bu iş yeterli olmaz. Neticede onlar da bir insandır, sürdürülebilir bir yaşama ihtiyaçları var. Şu anki yaşamları sürdürülebilir bir yaşam ortamı oluşturmamaktadır. Toplum içindeki ayrışmalar oluşmadan bütünleştirici bir yapıyı kurgulamamız gerekiyor. Özellikle Kilis, Gaziantep, Antakya, Kahramanmaraş, Malatya, Urfa bir kısım Adana Mersin, bu iller sosyal yapı değişikliğinden en çok etkilenen illerimizdir. Biz bir an önce bu illerde etkilenmeyi minimize etmemiz gerekmektedir,” ifadelerine yer verdi.
SURİYELİ VATANDAŞLARIN KAHRAMANMARAŞ TİCARETİNE ETKİSİ

Suriyeli vatandaşların Kahramanmaraş ticaretine ve sanayisine etkisini değerlendiren, Bayazıt, “İlk etapta piyasayı canlandırdılar. Çünkü bu insanlar oradan buraya birikintileri ile geldiler. Bu birikintiler şehirde dolaşan canlı parayı artırdı. Bu dolaşan canlı para her kesimde farklı etki gösterdi. Bu canlı para özellikle alt seviyede asgari ücretlinin veya az üzerinde çalışan kendi vatandaşımıza ciddi manada etkisi oldu. Bu etki 150, 200 liraya kirada oturan Kahramanmaraşlı vatandaşların aynı evde 400 lira 500 lira gibi rakamları oturmasını sağladı. Gerekli adımlar evvelinde atılmalıydı. Sadece Suriyeli vatandaşlar değil, kendi vatandaşlarımızda mağdur oluyor.”

SURİYELİ VATANDAŞLARIN KAHRAMANMARAŞ SANAYİSİNE ETKİSİ

Suriyeli vatandaşların Kahramanmaraş sanayisine etkisini de değerlendiren Bayazıt, “Büyük sanayi değil ama ufak sanayi sitesinde dar gelirli bir esnafımız yıllık 10 bin liraya otururken bugün 35,40 bin liraya iş yerini zor bulur oldu. Daha uygun bir işyeri aradığınızda bulamıyorsunuz. Şimdi sormak gerek, bu esnafın geliri üçe dörde mi katladı, tabi ’ki katlamadı. Sanayinin genişleme alanı olarak bilinen alanın % 10 luk kısmında çadır Kent kuruldu. Burada ciddi anlamda altyapı sıkıntıları var bundan 7,8 yıl evvel sanayi sitemiz eski yerinde iken bu kadar acili yet gerekmiyordu, ama şimdi acili yet gerekmektedir. Sanayide işyeri kiraları yüzde 300 arttı şimdi buradaki kira artışları esnafların iş yapabilme kabiliyetlerini de düşürdü.”

ÜLKE GENELİNDE EN ÇOK ETKİLENEN İL KAHRAMANMARAŞ

Ülke genelinde Suriyeli misafirlerin kabul edildiği illeri arasında en çok etkilenen il Kahramanmaraş, diyen Bayazıt. “Çevremizdeki illere baktığımızda Antep’e giden sıcak para ile Kahramanmaraş’a giren sıcak para arasında 20 kat fark var, fakat Gaziantep’te dükkân kiraları bu kadar uçmadı, ev kiraları bu kadar artmadı. Küçük sanayi Sitesi’nin genişlemesi için yapılan alanda altyapı kısmen yapılmış fakat sonra önüne engel çıkarmıştır. Bu engel en kısa zamanda aşılmalıdır. Küçük sanayi Sitesi’nin ihtiyacı olan iş yerleri biran önce yapılmalıdır. Bizim küçük ve orta ölçekli sanayicilerimiz bu alanlarda binalarını biran önce yapabilsinler işletmelerinin kurabilsinler ki’ kentimize katma değer sağlamaya başlasınlar. Kendi vatandaşımız ve Suriyeli vatandaşlara istihdam sağlasınlar,” dedi.

BİR BİRİMİZDEN KARŞILIKLI OLARAK İSTİFADE ETMELİYİZ

Kahramanmaraşlı sanayici olarak bizler bardağın dolu yanından bakıyoruz, bir birimizden karşılıklı istifade etmeliyiz diyen Bayazıt, “İşin pozitif olan yönü ise Allah bize İşbilen 30.40.50 yaşlarında işçiler gönderdi. Biz bu insanlardan karşılıklı olarak istifade etmeliyiz. Bu insanlar burada çalışıp bir istikrar görmeli, bir gelecek görmeliler. Sanayimiz ve esnafımız Suriyeli kardeşlerimizle hep birlikte çalışmalı ki toplumda bir birlik ve beraberlik olsun, ayrışma olmasın, bütünleşme olsun. Bu bütünleşmenin de yolu biraz da kanuni altyapıyı sağlayarak olmalıdır.

HER ŞEHİR KENDİ PROPLEMİNİ KENDİSİ ÇÖZMELİDİR

Her şehir Suriyeli mültecilerle ilgili olan problemleri ve sıkıntıları kendi içerisindeki yapıya göre çözmelidir, diyen Bayazıt. “Birlik ve beraberliği kurgulayamayız. Tabi bunların yanında bir de çadır kent olarak yerleştirilen mülteci kardeşlerimizin bulunduğu iller arasında da sosyal kültürel farklılıklar söz konusu, şimdi Kahramanmaraş’taki kendi vatandaşımız iş bulma ile alakalı herhangi bir sıkıntı yaşamazken iş beğenmeme gibi durumlar söz konusu iken, bugün Antakya’daki kardeşim iş bulamıyor. Bu sefer kurguyu kendi içinde çözmemiz gerekiyor. Yani şehirlerin mevcut ihtiyaçları baktığımızda bugün birbirinden farklı durumlar gerektiriyor. Biz bütün bu sıkıntıları tek bir havuz içerisinde çözmeye kalkarsak olmaz bu iş. Çünkü yapılarda birbirinden farklı, toplumlarda birbirinden farklı, yani Kahramanmaraş’ın yapısıyla, kültürüyle Antakya’nın yapısı ve kültürü de aynı değil. Bu yüzden bu problemleri tek bir havuz içerisinde çözmemiz söz konusu olmamalıdır. Yani her şehir Suriyeli mültecilerle ilgili olan konulardaki problemleri ve sıkıntıları kendi içerisinde çözmelidir. Bunun için kanuni altyapı şarttır. Şimdi biz Kahramanmaraş olarak işçiye ciddi anlamda ihtiyacımız var, biz işçi alımına başladığımızda diğer çadır Kentlerden de Kahramanmaraş’a Suriyeli kardeşim göç etmemeli, gelmemelidir. Yoksa bu duruma bizim toplumumuz ve iş sahamız hazır, yeter ki yasal altyapı olsun, problemler iller nezdinde çözülsün.”

MÜTEŞEBBİS ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIR

Kahramanmaraş'ın bir işçi şehri olduğunu ifade eden, Bayazıt, kentte yaşayan vatandaşların büyük bir oranının asgari ücret ve biraz üzerinde gelire sahip olan vatandaşlardan oluştuğunu ifade etti. Beyazıt “Suriye'de çıkan savaş neticesinde Suriyeli kardeşlerimizi ağırlanması neticesinde, hazırlıksız yakalandığımız konut ve alt yapı sıkıntısında müteşebbisler olarak taşın altına elimizi koymaya hazırız. Kahramanmaraşlı işçi kardeşim 150 liraya 200 liraya oturduğu kiralık evde bugün 400 lira 500 lira oturuyor. Kısa vadede Kahramanmaraşlı işçi kardeşlerimin bu sıkıntıların giderilmesi için çözüm bellidir. Ya özel sektör toplu konut yapacak veyahut devlet burada toplu konut üretecek, bunun tek çözümü budur. Mevcut bu sıkıntıların çözümü olarak kentsel dönüşüm projeleri kısmen de olsa çözüm oluyordu. Kahramanmaraş’ta da başarıyla yapılmaya başlamıştı çokta güzel gidiyordu. Fakat mahkeme kararıyla kentsel dönüşüm projeleri şu anda durduruldu.”

MÜTEŞEBBİS SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN DEVLETEN DESTEK BEKLİYOR

Kahramanmaraş'taki müteşebbislerin kendi işçilerine konuk yapabilmeleri adana hükümete düşen görevleri değerlendiren Bayazıt, “Onun için gerekli olan iki şey var, birincisi devlet bize arazi üretmeli ve uygun koşullarda arazi temini sağlamalı, diğer konu ise uygun şekilde ulaşabileceğimiz finansman konusudur. Uygun koşullarda ulaşılabilir finansman olmasıdır. İfade etmiş olduğum 2 husus müteşebbise sağlanırsa bu konutlar kolaylıkla yapılabilir. Kahramanmaraş’ta sonuçta bir sorumuz var, Suriyeli kardeşlerimiz geldi arz oluştu, bu bir arz talep meselesidir, devletten talep edilebilir bu. Altyapımızın büyütülmesi gerekiyor bu net. Bu sıkıntıları gidermek adına toplumun tüm kesimi elini taşın altına koymalı. Kahramanmaraş’ta işçisine konut yapmak isteyen müteşebbislerimizin bir kısmı sadece bize uygun koşullarda arazi gösterisin işçimizin konutunu yapalım dediklerini, gayret ve çaba içerisinde olduklarını biliyoruz.” İfadelerine yer verdiler.
Yükleniyor...
Son Güncelleme: 17.09.2015 08:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
CELİL 2015-09-23 10:03:37

BU SANAYİ DE BULUNAN DÜKKANLARI BİZİM AÇ GÖZLÜ VURGUNCU YAPIYA SAHİP KARDEŞLERİMİZ BU KADAR YÜKSEK FİYATA ÇIKARDI.MÜSLÜMANLIĞA SIĞMAYAN BİR ANLAYAIŞIMIZ VAR.BU VURGUNCULUĞU YAPAN KİRALARI FIRSATTAN İSTİFA YÜKSELTEN BİZİM KENDİ İNSANIMIZ DEĞİLMİ.BENDE SURİYELİ LERİN KENDİ ÜLKESİNDE OLMASINI İSTERİM .AMA BURDALARSA BUNUDA BİRGÜN İNŞALLAH BİTECEK DİYE UMUTLANIYORUM.

Avatar
Kağan Ali 2015-09-18 14:06:19

Bıraksana şu lafları birader arap mıyız biz?! Türk oğlu türküz elhamdülillah. Sen arap ol. Asimile olursun zaten iç güva

Avatar
Cihat 2015-09-18 08:59:05

ezber ve altı boş laflar

Avatar
Ökkeş Doğru 2015-09-18 07:47:51

Ne özü gerçekleri görün biraz ülke kendini geçindiremiyor birde suriyenin insanlarını doldurdunuz şimdi ise günahlarınıza kılıf uydurmayın.

Avatar
cemıl 2015-09-17 23:22:31

"Antepe giden sıcak para ile Kahramanmaraşa giren sıcak para arasında 20 kat fark var". Dıyor ANTEPTE adam var sıyasetcı var beledıye başkanı var bızım maraşta ıse halkına zulum eden beledıye başkanı rahatını bozmayan vekıller var utanmadan bırde de oy ıstıyorlar ya beyler bu ne pıskınlık???

Avatar
mustafa 2015-09-17 19:46:42

bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı çerçevesinde sayın belediye başkancıklarımız bu sorunları görmezden gelmeye devam etmektedirler...

Avatar
serdar 2015-09-17 15:44:39

biz maraşlılar arapmıyız kardeşim . bizler türküz maraşlıyız . halepmiş git halepte yaşa çok meraklıysan

Avatar
Kazım Yılmaz 2015-09-17 15:01:49

Sen önce kendi vatandaşına bakmasını bil kac kuruş askari ücret veriyorsun. Bir de elini taşın altına sokmaktan bahsediyorsun

Avatar
Maraşlı 2015-09-17 11:37:54

İşin pozitif olan yönü ise Allah bize İşbilen 30.40.50 yaşlarında işçiler gönderdi

Eskiden bu yaştaki insanları asgari ücret ile çalıştırırdınız, şimdi kovup 300 400 e suriyeli çalıştırıyorsunuz tabii

Avatar
cuma 2015-09-17 10:01:51

maraş halep'e her zaman bağlı değildi.. bazı dönemler halep sancak olmuş maraş halep'e bağlanmış, bazı dönemler maraş sancak olup halep maraş'a bağlanmıştır.

Avatar
ömer ipek 2015-09-17 09:52:53

k maraş halkında bu zihniyet olduktan sonra türk halkı perişan olur bana deymeyen yılan bin yaşasın demeyin o yılan güngelir sanada deyer

Avatar
furkan 2015-09-17 09:34:22

ben tek bir faydasını görmedim adamlar kazandığı parayı bile sadece acil şeylere harcıyor...kiraya gelince verenlerin çoğu pişman çıkartmak neredeyse imkansız bizim millet biraz aç gözlü olmasa bu kadar kiralar artmaz..

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126