banner240

Tarım Kredi tarımı bitirdi! Çiftçi 200 milyar TL'yi aşan borçla icralık

Türkiye’de çiftçi ağır bir borç yükü içinde icra ve haciz tehdidi ile kabusu yaşıyor.

EKONOMİ 14.10.2021, 09:14
Tarım Kredi tarımı bitirdi! Çiftçi 200 milyar TL'yi aşan borçla icralık
banner257
banner226

 Tarım Kredi'ye borcu biriken, büyük hayal kırıklığı yaratan yapılandırmada ise yüzde 30'luk peşinatı ödeyemeyecek durumda olan çiftçiler son gün olan 31 Ekim'i korku ile bekliyor.

KREDİ DESTEĞİ AŞTI

“Bugün geldiğimiz noktada bankalara 149 milyar, tarım kredi kooperatifine 10 milyar ve serbest piyasaya olan borçlarla birlikte 200 milyarı aşan bir borç yükü çiftçimizin sırtındaki kamburdur. Çiftçilerimizin borcu  yılbaşından bugüne 20 milyar, geçen yılın ağustos ayından bugüne 27 milyar lira arttı. Düşünün bir ülkede çiftçiye verilen 22 milyar lira desteğin üzerinde bir kredi kullanımı varsa o çiftçi bitmiş demektir.”

ÇİFTÇİNİN SIRTINDAKİ BORÇ AKP İKTİDARINDA 62 KAT ARTTI

“Çiftçimiz bugün kredilerini takla attırarak hayatta kalıyor. Tarım alanlarımız azalıyor, çiftçi tarlasını, üretimi bırakmak zorunda kalıyor. Bur durum sürdürülemez” diyen Sarıbal, 2002 yılından 2021 ağustos sonuna kadar çiftçinin borcunun 62 kat arttığına vurgu yaptı. Sarıbal, “Çiftçinin borç yükünü AKP çözemez, çünkü öyle bir derdi yok. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun dediği gibi iktidarımızın ilk bir haftasında borcun faizlerini silerek, gelirlerine göre yeniden yapılandıracağız” diye konuştu.

banner261
Yorumlar (3)
hasan 5 gün önce
İnşaat sektörü 3 yıl önce durma noktasına geldi, stoklardan yemeye başladık, bugün tekrar toplanıp taleplere yetişmesi yine 3 yıl kadar sürecek. Tarımımız ise 20 yıldır can çekişiyor. aynı şekilde durma noktasına gelirse, onunda toplanması 20 yıl sürer.
haklı 5 gün önce
HARAMDA MUTLULUK ARARSANIZ, MUTLULUK HARAM OLUR.
ne dediniz adı zaten kredi kooperatifi ne veriyor size faizli para veriyor sonra aldığınız para ile ekip biçmeye çalışıyorsunuz sonuç geliyor yurt dışından bakliyat hop ürünler elde kaldı haydaaa eee kredi ne olacak BUYURUN CENAZE NAMAZINA (admin paylaş bunu)
Edeci 5 gün önce
Bunların hepsi fetöcüdür yoksa ülkede herşey çok güzel bir sıkıntı yok
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı