TCMB'den 'normalleşme süreci' yol haritası

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) küresel para politikalarının normalleşme sürecine paralel olarak bir yol haritası belirledi. Para otoritesinin 'Türk Lirası Likidite Yönetimi Çerçevesi Ve Sadeleşme Adımları', 'Döviz Likiditesi...

TCMB'den 'normalleşme süreci' yol haritası

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) küresel para politikalarının normalleşme sürecine paralel olarak bir yol haritası belirledi. Para otoritesinin 'Türk Lirası Likidite Yönetimi Çerçevesi Ve Sadeleşme Adımları', 'Döviz Likiditesi...

18 Ağustos 2015 Salı 15:10
TCMB'den 'normalleşme süreci' yol haritası
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) küresel para politikalarının normalleşme sürecine paralel olarak bir yol haritası belirledi. Para otoritesinin 'Türk Lirası Likidite Yönetimi Çerçevesi Ve Sadeleşme Adımları', 'Döviz Likiditesi Önlemleri' ve 'Finansal İstikrarı Destekleyici Önlemler' ana başlıkları altındaki yol haritası ve yapacakları şöyle:

TÜRK LİRASI LİKİDİTE YÖNETİMİ ÇERÇEVESİ VE SADELEŞME ADIMLARI

- Faiz Koridoru; Faiz koridoru bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı etrafında daha simetrik bir hale getirilecek ve daraltılacak. Zamanlama; normal sürecinde.

- Fonlama; Hali hazırda piyasa yapıcısı bankalara sağlanan toplam fonlama imkanı, piyasa yapıcı bankaların TCMB’den sağladıkları fonlamanın maliyetini değiştirmeyecek şekilde, haftalık vadeli miktar repo ihalesi limit hesaplarına eklenecek. Böylece piyasa yapıcısı bankalara tanınan borçlanma imkanı faiz oranı kaldırılacak. Zamanlama; normalleşme öncesinde.

- Teminat Koşulları; Teminat koşulları sadeleştirilecek. Zamanlama; normalleşme öncesinde ve sürecinde.

DÖVİZ LİKİDİTESİ ÖNLEMLERİ

- Esnek Döviz Satım İhaleleri; Döviz kuru oynaklığını azaltmak amacıyla döviz satım ihalelerinin esnekliği artırılacak. Zamanlama; normalleşme öncesinde.

- Rezerv Opsiyonları; Türk lirası zorunlu karşılıklara ödenen kısmi faizin yükseltilmesi veya Rezerv Opsiyon Katsayıları (ROK) düzenlemeleriyle finansal sisteme döviz likiditesi sağlanacak. Zamanlama; normalleşme öncesinde ve sürecinde.

- Döviz Depo Piyasası Tedbirleri; Döviz depo limitleri artırılacak. Yapılacak düzenlemeler ile finansal sistemin TCMB nezdinde erişebileceği (ROM’daki mevcut döviz miktarı ve döviz depo imkanının toplamı şeklinde olan) döviz likiditesi bankalarımızın gelecek bir yıldaki yurt dışı ödemelerini fazlasıyla karşılayacak seviyede belirlenecek. Zamanlama; normalleşme öncesinde.

FİNANSAL İSTİKRARI DESTEKLEYİCİ ÖNLEMLER

- Yabancı Para Çekirdek Dışı Yükümlülüklerin Vadelerinin Uzatılması; Bankaların mevcut stoklar üzerindeki maliyet yükünü artırmadan sadece yeni yabancı para çekirdek dışı yükümlülükleri için zorunlu karşılık oranları üç yıldan uzun vadeyi teşvik edecek şekilde belirlenecek. Zamanlama; normalleşme öncesinde.

- Türk Lirası Cinsi Çekirdek Yükümlülüklerin Desteklenmesi; Gerekli görülmesi durumunda, önümüzdeki dönemde bankacılık sektörünün aracılık maliyetini azaltmak ve çekirdek yükümlülükleri desteklemek için Türk lirası zorunlu karşılıklara ödenen kısmi faiz gözden geçirilebilecek. Zamanlama; normalleşme öncesinde ve sürecinde.

- Yabancı Para Zorunlu Karşılıklara Faiz Ödenmesi; ABD doları cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara ödenen faiz oranı Fed politika faiz aralığının üst bandına yakın seviyelerde tutulabilecek. Zamanlama; normalleşme öncesinde ve sürecinde.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126