Termik Santrallere Filtre Takılmasını Erteleyen Kanun Kabul Edildi

Türkiye'nin çeşitli illerine dağılmış durumdaki yaklaşık 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AK Parti ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edildi. Karar sonrası CHP'li Ali Fazıl Kasap, "15 termik santral baca filtresi takmadan 2,5 yıl daha halkımızı zehirlemeye devam edecek. Yazıklar olsun" tepkisini gösterdi.

Termik Santrallere Filtre Takılmasını Erteleyen Kanun Kabul Edildi

Doğasıyla övündüğümüz ülkemizin birçok köşesine elektrik üretimi için yapılan termik santrallerin yaklaşık 15 tanesinde baca filtresinin değiştirilmediği ya da takılmadığı ortaya çıkmıştı.

Termik santrallerin yakınında yaşayan vatandaşların gündeme getirdiği olay sonrasında TBMM’ye getirilen bir kanun teklifi tartışmaları daha da alevlendirmişti. Teklife göre, Türkiye’nin birçok bölgesine yayılmış durumdaki 15’e yakın termik santralin bacalarında kullanılması gereken filtrelerin takılmasının 2,5 yıl daha ertelenmesi ön görülüyordu.

TEKLİF KABUL EDİLDİ

TBMM’de görüşülen kanun teklifinin Ak Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildiğini CHP Kütahya Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Ali Fazıl Kasap duyurdu.

Kasap duyurusunda, “Meclis Genel Kurulunda görüşülen Torba Kanunun 50 maddesi tüm itirazlarımıza rağmen Ak parti ve MHP'nin oylarıyla kabul edildi. Böylece Türkiye'de bulunan 15 termik santral baca filtresi takmadan 2,5 yıl daha halkımızı zehirlemeye devam edecek. Yazıklar olsun!” dedi.

FİLTRESİ OLMAYAN SANTRALLERDEN BAZILARI;

Termik santraller Kapasite (MW) Sahibi
Afşin-Elbistan A 1.355 Çelikler Holding
Seyitömer 600 Çelikler Holding
Tunçbilek 365 Çelikler Holding
Orhaneli 210 Çelikler Holding
Afşin-Elbistan B 1.440 EÜAŞ (Kamu)
18 Mart Çan 320 EÜAŞ (Kamu)
Çayırhan 620 Ciner Enerji
Kangal 457 Konya Şeker
Soma 990 Konya Şeker
Kemerköy 630 Limak-İçtaş
Yeniköy 420 Limak-İçtaş
Çatalağzı 300 Bereket Enerji
Yatağan 630 Bereket Enerji

HABER46 OLARAK SORUYORUZ:

Bu kanun teklifine Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri ve MHP Kahramanmaraş Milletvekili kabul oyu mu verdi, red oyu mu verdi? Afşin Elbistan Termik Santraline filtre takılması konusunda bundan sonra nasıl bir yol izlenecek? Ak Parti ve MHP Milletvekilleri bundan sonraki aşamada Afşin Elbistan için neler yapacaklar? Afşin Elbistan Termik Santrali bir gün bile filtresiz çalıştırılmayacak sözünün arkasında durulacak mı? 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 22:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Yorulmaz
Ahmet Yorulmaz - 3 hafta Önce

Siz hala anlayamadınız. En yetkili kişi çıkıp karşı olduğunu söyler, arkadan o iş halledilir. Şimdiye kadar hep öyle oldu.

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 3 hafta Önce

Celladına aşık olmuşsa bir millet
İster ezan, ister çan dinlet
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet
Müstehaktır ona her türlü zillet.

Fatih
Fatih - 3 hafta Önce

İnsan hayatı kimin umurunda ki hangi yüzle gelecek bu siyasetçiler Afşin ve elbistana,gerçi suç bizde yarın bunlar geldiklerinde yine el üstünde tutarız bu siyasetçileri ,bize müstahak...

Yusuf
Yusuf - 3 hafta Önce

Maalesef öyle ,17 yıldır bizi böyle yönetiyorlar, ne dese inandık ,. Az kişi kaldı çıkarsız ne derse inanan ,sabır .
Siyasi ayağına dokunamadigi örgüt ,gün gelecek bunların ipini pazara çekecek.
Valla acimazlar ,kem kum demezler ,bunların çıkaramadığı idamı çıkarırlar ,...
Ben de canlı yayında izlerim.
Yine ....

maraşın yerlisi
maraşın yerlisi @Yusuf - 3 hafta Önce

Eee ne demişler merhametten maraz doğar , akp artık miadını doldurdu , artık gözünüzü açmakta geç kaldınız , sorgusuz sualsiz biat edilmez , aklınız başınıza yenimi geldi , reis yeni bir parti kurup başına geçerse vyahut mhp nin başına geçerse şaşmayın , çünkü artık akp liler iyice zıvanadan çıktılar

ahmet hıdır
ahmet hıdır - 3 hafta Önce

uyan ey vatandaş aç gözlerin

TÜRK
TÜRK - 3 hafta Önce

Kahramanmaraş halkına müstehak… % 70 oy vermeye devam... akp si de chp si de hepsi batsın...

ede46
ede46 - 3 hafta Önce

k.maraş surıyelı kardeşlerı var onların adamlar bu yıl içinde sadece k.maraş suriyeli lere t.c vatandaşlıgı verılen sayı ortalamısı 30.000 bın ve bunlar yarın bir gun oy kullanacak ayrıca turk vatandaşı ıkıncı sınıf muamelesi yapılacak..

Ahmet Ünal
Ahmet Ünal - 3 hafta Önce

Zehir yasasına AKP ve MHP oylarıyla onay.

Termik santrallere baca filtrelerinin takılması süresinin uzatılmasını öngören madde AKP ve MHP'nin oylarıyla kabul edildi.
15 termik santral baca filtresi takmadan 2,5 yıl daha halkımızı zehirlemeye devam edecek.

Yazıklar olsun Verdiğimiz oylar Haram Olsun

Afşin
Afşin - 3 hafta Önce

Bu millete müstehak... biride ben olsamda. Utanıyorum memleketimden yazıklar olsun hepimize

Maraşlı
Maraşlı - 3 hafta Önce

Halk eşşek olursa semer vuran çok olur. Yarın cumhurbaşkanı elbistana gelsin davullarla zurnalarla karşılanır padişahım çok yaşa denir.

Hasan Özdemir
Hasan Özdemir - 3 hafta Önce

Kim takar yalova kaymakamlarını pardon atanmış milletvekillerini...
Şak şak nerelerine yetmiyor, söz söylemek ne hadlerine?

elbistanlı mehmet
elbistanlı mehmet - 3 hafta Önce

oy verdiğime pişman ettiniz yazıklar olsun afşin elbistan sahipsizmiş...

meraklı
meraklı - 3 hafta Önce

kahramanmaraş'ın meşgur sözüdür " kuru kuru gadanı alim, takır takır yoluna ölim" millet kafasına akıl koymalı ve kimleri baştacı ettiğini artık görmelidir...

Hasan
Hasan - 3 hafta Önce

Allah razı olsun kardeşim o kanuna çıkaranlar canımız feda sağlığımız feda olsun.problem yok elbistan Afşin olarak oyumuz dahada artacak.ak parti yüzde 80 kere çıkacak inşAllah.

gönül belediyeciliği
gönül belediyeciliği - 3 hafta Önce

yav arkadaş gönül belediyeciliği yapıyoruz şurda ağız tadıyla gönül belediyeciliği yaptırmnadınız halbuki yüzde 65 oy verdiniz demek ki bize gönlünüz var o zaman neden şikayet edip duruyorsunuz bize oy vermediniz mi bizi seçmediniz mi bize vekalet verdiniz yani konuşma ve iş yapma hakkını bize verdiniz ozaman şikayet etmeyi bırakıp bizi takip edin :)))))))))) birdahaki sefere yüzde 70 den aşağısı kurtarmaz bizi

yapalaklı yavuz
yapalaklı yavuz - 3 hafta Önce

1-kömürden elektrik üretimi dünya'da en geri kalmış ülkelerde uygulanan bir sistemdir birçok ülkede termik santraller kapatılmıstır bizde de termik ömrünü tamamlamış daha yeni bacalar ekletilmeye calısılıyor elbistan afşin halkı sessizce ölümü soluyor ,güneş enerjisinden elektrik üretip güneş tarlaları kuruyor dünya.
2-Termikten çıkan havayı temizlemek için neden elbistana afşine tıbbi kenevir ekimine izin verilmiyor da rizeye yozgata kayseriye tokata izin veriliyor? 1 dönüm kenevir 30 dönüm orman kadar oksijen sağlıyor

kolombiyalı hökkeş
kolombiyalı hökkeş - 3 hafta Önce

Termikte diyelim ki 1000 kişi calısıyor ve 300000 kişiyi de zehirliyor, devlet, iki mühimmat iki de silah fabrikası kurdu mu 10000 elbistanlıya afşinliye muazzam bir iş sahası ve istihdam kaynagı yaratmış olur.Siyasilerin bu gibi projelere kafa yorması gerekir çooook eski bir termik santralinin filtre sorununu bile yıllardır çözemiyorsanız neyi çözeceksiniz ? oy istediniz verdik gardaşım güvenin dediniz güvendik mezardaki elbistanlı afşinli size oy veremez yaşatın ki oy alasınız.

Vatandaş
Vatandaş - 3 hafta Önce

Siyaset her şeyin üstünde.
Para da siyasetin üstünde.

Hacı Durdu
Hacı Durdu - 3 hafta Önce

K.maraş halkının işini, aşını elinden akdınız, çevreyi katlettiniz, havayı kirlettiniz şimdi de bu halkın aklıyla alay ediyorsunuz.

Celep
Celep - 3 hafta Önce

Yalanları artık birgün bile sürmüyor,

vatandaş
vatandaş - 3 hafta Önce

nasrettin hoca fıkralarına bile taş çıkarttı bu olay, pes doğrusu!

Cenap
Cenap - 3 hafta Önce

Derin devlet ve adlarını bildiğiniz sair terör örgütleri reis e baskı yapıyor beyler uyanın, vakit reise destek vakti, çevre kirliliğinden ölsek bile reis e desteği Maraş ta %90 a çıkarmalıyız.
Maraş halkı dava adamını sever


SIRADAKİ HABER