Türkiye'nin En Tehlikeli Havaalanı: Kahramanmaraş

Devlet Hava Meydanları İşletmesi raporunda Türkiye’de bu konuda 80 bin 412 mania olduğu belirtildi. Tehlike bakımından Kahramanmaraş Havaalanı ilk sırada yer aldı.

Türkiye'nin En Tehlikeli Havaalanı: Kahramanmaraş
banner208

Devlet Hava Meydanları İşletmesi raporunda Türkiye’de bu konuda 80 bin 412 mania olduğu belirtildi. Tehlike bakımından Kahramanmaraş Havaalanı ilk sırada yer aldı. İstanbul Atatürk Havalimanı ise 2'inci sırada bulunuyor. Geçen yıl Şırnak'ta meydana gelen helikopter kazasına dikkat çeken Sayıştay, “Manialar konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır” dedi.

“Mania”, hava araçlarının uçuş güvenliğini, tehdit eden, belirlenen yükseklikleri aşan ve hava araçlarının yer hareketleri için kullanılan yüzeylerde bulunan bütün geçici, sabit ya da hareketli cisimlere deniliyor. DHMİ tarafından işletilen ve yapımı devam eden havalimanlarının civarında 2016 yılı sonu itibariyle 80 bin 412 adet doğal ve yapay mania bulunduğu tespit edildi. İşte, bazı havaalanlardaki “mania” durumu:

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 10 bin 749 mania bulunurken, rekor, 19 bin 394 maniayla Kahramanmaraş Havaalanı'nda. Balıkesir Merkez Havaalanı'nda 10 bin 451, Erzincan Havaalanı'nda 9 bin 664, Trabzon Havaalanı'nda 6 bin 635, Diyarbakır Havaalanı'nda 3 bin 711, Uşak Havaalanı'nda 2 bin 282, Çanakkale Havaalanı'nda bin 693, Batman Havaalanı'nda bin 929, Ordu-Giresun Havaalanı'nda bin 432, Hakkari Yüksekova Selahattin Eyyubi Havaalanı'nda ise bin 51, mania bulunuyor. Ankara Esenboğa'da 7, İzmir Adnan Menderes'te 17, Antalya Havalimanı'nda 25, Muğla Dalaman'da 47, Muğla Milas-Bodrum Havalimanı'nda 453 maniaya rastlandı.

“13 ASKER MANİA KURBANI”

Sayıştay raporunda, geçen yıl Şırnak'ta meydana gelen ve 13 askerin şehit olduğu helikopter kazasına da değinildi. “Şırnak'ta yaşanan helikopter kazası da maniaların uçuş emniyeti açısından ne kadar büyük tehlike yarattığını ortaya koymuştur” diyen Sayıştay, şunları dile getirdi:

“Bu üzücü olayların yaşanmaması amacıyla tüm ülke genelinde maniaların tespiti, önlenmesi veya kaldırılması çalışmalarını yürüten SHGM başkanlığında valilikler, belediyeler, komutanlıklar ve diğer ilgili kuruluşların katılımıyla belirli aralıklarla sürdürülecek çalıştaylar yapılması, böylece, maniaların uçuş, can ve mal emniyeti açısından yarattıkları tehlikenin önemi hususunda farkındalık yaratılması, maniaların önlenmesi veya kaldırılması hususunda alınacak tedbirlerin belirlenmesinin sağlanması gerekmektedir.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 3 hafta Önce

heee onun için kipaşın yeni yaptırdığı 5-6 katlı binasını yıkamadınız.

Cenk
Cenk - 2 hafta Önce

Hadi ilk yaparken yanlış yere yaptınız peki ikinci defa yine yanlışa düşülüp neden aynı yere yatırım yapılır?

mak
mak - 3 hafta Önce

maraşa hizmet yerine tambıra,dur maraşlı yol bitti

Hep Doğrusöyler
Hep Doğrusöyler - 2 hafta Önce

Havaalanından çok helikopter pistine benziyor.

bbbbb
bbbbb - 2 hafta Önce

bunu buraya yapanlardan neden hesap sorulmaz. ssiten uçaklar çoğu kere inemez.

İBRAHİM BULUNTU
İBRAHİM BULUNTU - 2 hafta Önce

YAHU BURDAN ŞİMDİK KİM GİDECEK NARLIYA YAPILACAK HAVA ALANINA NE GÜZEL EVİMİZİN DİBİN DEĞİL Mİ.HELE O HAVA ALANI KAVŞAĞINDA UCUKLAR SORUNSUZ İNSİNDİYE IŞIKLANDIRILAMIYORMUŞ.BİZİM BİR CANIMIZ GİTTİ BUNDAN DOLAYI .ANCAK BÜYÜKLERİN CANI YANARSA BELKİ DÜŞÜNÜRLER.........

Sultanoglu
Sultanoglu - 2 hafta Önce

Yahu kardeşim biraz büyük düşünün geleceğe dönük düşünün büyüyor Kahramanmaraş büyüyor istanbulu düşün bakim ankarayı düşün bakim aklınız başında arkadaşlar lütfen kim gidecek demeyin giderler giderler oraya

japon
japon - 2 hafta Önce

belediye paraşütle merkeze atsın herkesi sorun ortadan kalkar


SIRADAKİ HABER

banner215

banner122

banner124

banner222

banner154

banner191

banner126

banner224