Uygur Türklerine salon vermeyen Mado'ya boykot çağrısı

Türkiye’deki Uygur derneklerinin geçtiğimiz ay Mado’nun Çukurambar şubesinde yapacakları basın açıklamasının ''Çin’deki yatırımlarımız zarar görür”'' gerekçesiyle iptal edildiği öne sürüldü. Demet Akalın dahil binlerce kişi sosyal medyadan boykot çağrısı yaptı. Bu arada Mado’nun sahibi Mehmet Sait Kanbur'un Çin radyosuna yaptığı açıklamada ''Ben bugün Çin’de doyuyorsam ben de Çinliyim'' diyen Kanbur'a tepki yağdı.

EKONOMİ 16.11.2021, 21:15
Uygur Türklerine salon vermeyen Mado'ya boykot çağrısı
banner257
banner226

Çin devlet medyası CRI’nın Türkçe servisine konuşan Mado’nun sahibi Mehmet Sait Kanbur, ticari yatırımlarını ve Çin’in siyasi hedeflerini değerlendiren açıklamalarda bulundu.

Dördüncü kez düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na her sene katıldıklarını belirten Kanbur, “Her fuara gidişte Mado Çin’de daha bilinir hale geliyor. Yiwu ve Şanghay’da açtığımız dükkânların ardından olumlu tepkiler almaya başladık” diye konuştu.

"HER ÇİNLİYE BİR LİRALIK DONDURMA SATSAM YETER"

Çin’le ilgili ümidinin çok yüksek olduğunu ve Çin’de bir cep üretim tesisi kurmayı planladıklarını anlatan Kanbur, “Her Çinliye bir liralık dondurma satsam yeter” dedi.

“ÇİN'İN MİLLİYETÇİLİĞİNİ TEBRİK EDİYORUM"

Kanbur, Çin’in küresel rekabetteki yeri ve siyasi durumuyla ilgili şu yorumları yaptı:

“Çin’i tebrik ediyorum. Hem milliyetçi bir toplum hem de sessiz bir şekilde yol almaya çalışıyor. Kim ne derse desin dinlemiyor. Benim hedefim gitmek diyor. İstikametim önde yürümek diyor. Sakin ve kendini her resimde her sokakta görmek istiyor. Ben de aynı düşüncedeyim. Gittiğim yerde kendi bayrağımı, resmimi ve dondurmamı görmek istiyorum. Bu bir vizyon işidir. Çin gelecekte dünyanın bir numarası olma yolunda. Bugün Çin’in dünyada girmediği bir nokta var mı? Arabistan’dan Amerika’ya her yerde Çin aktif şekilde hareket ediyor. Teknoloji ve birçok konuda Çin önde ilerliyor.”

Çin’de 5 yıl içinde 1000 Mado şubesi hedefleri olduğunu söyleyen Kanbur, Çin’in Yiwu şehrinde açılan Mado mağazasında yaşanan bir anısını şöyle anlattı:

“Yiwu şehrinde açılış yapılırken eğlenceli bir olay yaşandı. Şehrin belediye başkanı beni makamına davet etti. Güzel bir tören ile karşılandık. Yanımdaki müdürüme heyete benim nereli olduğumu sormasını istedim. Üç defa ‘Ben nereliyim?’ diye sordum. Şaşırdılar. Ben Çinliyim dedim. Ne demek istediğimi sordular. İnsanın iki vatanı olur diye açıkladım. Biri doğduğu bir de doyduğu yer. Ben bugün Çin’de doyuyorsam ben de Çinliyim dedim. Onlar da o zaman biz de Kahramanmaraşlıyız dediler.”

CRI TÜRKÇE: MADO, AVRUPA'NIN EN BÜYÜĞÜ

CRI Türkçe, Kanbur’la yaptığı röportajın sunumunda Mado’yu “Dört kuşaktan günümüze uzanan 150 yıllık birikim” diye tanımladı ve Kahramanmaraş’taki tesislerinde günde 1000 tonluk dondurma üretimiyle Avrupa’nın en büyüğü olduğunu vurguladı.

MADO, UYGUR DERNEKLERİNİN ETKİNLİĞİNE İZİN VERMEMİŞTİ

Mado, geçtiğimiz ay Uygur derneklerinin Mado’nun Ankara Çukurambar’daki şubesinde düzenleyeceklerini duyurduğu bir toplantıyı son anda iptal etmişti. Toplantı, Çin’de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatları’nı boykot amacıyla düzenlenmişti. İzin verilseydi “Soykırımcıda Olimpiyat Olmaz” başlıklı bir basın açıklaması okunacaktı.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ: #BOYKOTMADO

Mado'nun sahibi Mehmet Sait Kanbur'un skandal açıklamalarının ardından sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüdü. 

Demet Akalın Mado'nun Sahibine İsyan Etti!

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla adından sık sık söz ettiren ünlü şarkıcı Demet Akalın, Twitter sayfasından yaptığı açıklamada Uygur Türkleriyle ilgili yaptığı tepki çeken açıklamaları için Mado'nun sahibi Mehmet Sait Kanbur'a isyan etti. Son dönemde yaptığı açıklamalarla geniş kitlelerin dikkatini çekmeyi başaran ünlü şarkıcı Demet Akalın, Twitter sayfasından yaptığı açıklamada Uygur Türkleriyle ilgili yaptığı tepki çeken açıklamaları için Mado'nun sahibi Mehmet Sait Kanbur'a isyan etti. 

 Twitter sayfasından yaptığı açıklamada Kanbur'un "Çin’deki yatırımlarımız zarar görür” gerekçesiyle Uygur Müslümanlarına salon vermeyen Mado’nun sahibi Mehmet Sait Kanbur: Ben Çinliyim" açıklaması için "Ulan bi dondurmanı yerdim zıkkım olsun daha yersem! " ifadelerini kullanan Akalın sosyal medyada gündem oldu. 

 İşte o açıklama;

İŞTE SOSYAL MEDYADAKİ DİĞER TEPKİLER!

banner261
Yorumlar (22)
Vatandaş 2 hafta önce
"Türk değilim diyene karşı sakın ısrar etmeyin. Allahın bahşettiği şerefi istemeyen ş*r*fs*ze, biz zorla şeref verecek değiliz" - Ebulfez Elçibey
veli kaya 1 hafta önce
Biz fakirler Mado'nun da çok da umurundayız sanki, varsayalım günde 5 bavul para kazanacağına 4 bavul olsa ne fark eder ki?
Ahmet AZAK 2 hafta önce
Duygularımıza tercüman oldun sayın Ebulfeyz Elçibey. Yattığın yer nur, mekanın cennet olsun. Yaşar Pastanesine bakışım 360 derece değişti.
Omar 2 hafta önce
öyleyse mitilini topla çin e git. büyük iş adamı olmuş, insan olamamış. kanbur kalasın da bir daha doğrulamayasın
Fatih 2 hafta önce
Sırf para laxanmak için hayince konuşuyor kendi memleketine bile faydası olmayan kambur ailesinin sizemi faydası olacak
Bu Şehrin İnsanı 2 hafta önce
Gandi'nin bir sözü var ya: "Dünya insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yeter, hırslarını değil." Gözünüzü para hırsı büyümüşse, paranın nereden geldiğinin, size hangi cümleleri kurdurduğunun önemi yok. Bu gibi tipler her daim ayakta kalacaklar. Yrın bir gün Uygur Türkleri ekonomide söz sahibi olsalar bunlar bu defa o tarafa şirin görünmeye çalışırlar. Neyse adamlar Çinliyiz, Ermeniyiz, kızıl Moskofuz da diyebilirlerdi. ah para sen nelere kadirsin.
Ama ben Türk'üm, dünyanın neresinde olursa olsun Türk'üm diyen ve bunun hakkını veren herkesin önünde saygıyla eğiliyorum. Madocular Maocu olamaya doğru yol alsın.
Edeler 2 hafta önce
Doyumsuz insanlar para için her şey yapacaklar demekki. Bence de boykot edilmeli
MUZAFFER SALİH 2 hafta önce
Çin’in milliyetçiliğini kabul ediyorsun, senin milliyetçiliğin nerede?
Sen dondurmaya ömrünü verdin, bizde milliyetçiliğe ömrümüzü verdik ama para karşılığı değil.
#bağımsızdoğutürkistan
nurettin yoğurtcu 2 hafta önce
k.maraşlı olupta sizler gibilerinden alış veriş yaparsam çevreme yaptırısam yazıklar olsun bana
ökkeş. 2 hafta önce
Memlekete beş kuruş faydası olmayanın ülkeye mi faydası olacak. para para para. yeterki para olsun
şimdi diyeceksiniz ki o kadar fabrikada işçi çalışıyor. kardeşim işçiler hangi şartlarda çalışıyor ona bakın. o çalışanlar emeğinin karşılığını alabiliyor mu acaba sormak lazım çalışanlara. o çalışanlar sayesinde ürün ortaya çıkıyor. HA rızkı veren Allah o ne takdir ederse o.
ben Kahramanmaraşlı olarak madodan hayata alışveriş yapmıyorum zaten.
TESK 2 hafta önce
Maraşın çinle kardeş şehir projesinde madonun teşviki olabilir mi demeden edemiyor insan.
ÖNSENLİ 2 hafta önce
bizim belediyemizde ağır vasıtaların girişinin yasak oldu bunların şehrin göbeğindeki dükkanına nerdeyse uçak indirecek
TÜRKOĞLU 2 hafta önce
Aç gözlü sonradan görme kapitalist herif. Gerine gerine çinlinin milliyetçiliğini övüyorsun, çinlinin milliyetçiliği sen de niye yok? Senin cinsin cibilliyetin nedir merak ediyorum...Durum tam tersi olsa seni çinde böyle konuştururlar mı yoksa ipi boylar mısın?
G.A. 1 hafta önce
Dini imanı para olmuş. Yazıklar olsun sana. Bize de yazıklar olsun ki sizin gibileri adam ettik kazıklarınızı yiye yiye
ökkeş 2 hafta önce
yaşar ve yaşar ice demi gitmeyek
Edeler 1 hafta önce
Yazıklar olsun
Ökkeş 1 hafta önce
5 milyon Suriyeli yi ülkeye doldurup, 1 Uygur Türkleri ni ülkeye almayan ,bir açıklama yapmayan iktidar da aynı şekilde onlara da bir citlaf edin...
Hep Doğrusöyler 2 hafta önce
Ben zaten alışveriş yapmıyordum.Kendimle gurur duyuyorum.
ali veli 1 hafta önce
maraşlolar milleyetçi bilirdik cacık çıktılar hahahahhaaa
Semih 1 hafta önce
Bunlar para için karısını kızını bile feda eder
Bahri 1 hafta önce
Bu şehrin insanları bundan sonra seni doyumsuz bir Çinli olarak utanarak hatırlayacak
KÜRŞAT 46 1 hafta önce
Bazı değerler var ki her şeyin üstündedir. Türklük Namustur. Bu namusu taşımak istemeyenlere ne söylenir ki
Kefen giydirdiklerinden belli almıyordum zaten. Bundan sonrada hiç
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 27 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı