Yüksek Gelen Elektrik Faturasına AKEDAŞ'tan Bir Açıklama Daha

AKEDAŞ Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdürü Medine TANIŞ, elektrik faturalarına yönelik tartışmaları değerlendirdi. Tanış, dağıtım bedeli konusunda açıklamalarda bulundu.

Yüksek Gelen Elektrik Faturasına AKEDAŞ'tan Bir Açıklama Daha
banner208

AKEDAŞ Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdürü Medine TANIŞ, elektrik faturalarına yönelik tartışmaları değerlendirdi. Tanış, dağıtım bedeli konusunda açıklamalarda bulundu.

Tanış, “Tüketicilerimizin bir tek kuruşu dahi haksız yere alınmamaktadır. EPDK Usul ve Esasları, Mevzuat ve Yönetmelikleri doğrultusunda faturalar tahakkuk ettirilmektedir” dedi.

Tanış, birim fiyatların Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından ulusal düzeyde belirlenmekte olup güncel ve sürekli olarak akedas.com.tr ve epdk.gov.tr adresinde yayınlandığını söyleyerek, fatura hesaplamalarının doğru yapılıp yapılmadığının kontrol edilebilmesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun Web Sitesinde Hızlı Erişim Menüsü altında “Elektrik Fatura Hesaplama” isimli bir modül bulunduğunu tüketicilerine bildirdi. Faturaların buradan kontrol edilerek sağlamasının yapılabileceğini söyleyen Tanış, tüketim miktarı, okuma tarihi gibi bilgilerin bu modüle girilmesi ile faturaların hesaplanabileceğini açıkladı.

DAĞITIM BEDELİ AÇIKLAMASI

Tanış, dağıtım bedelinin kullanım miktarının artması ile doğru orantılı olarak artış göstermesini şu şekilde açıkladı; dağıtım bedelinin bir çarpanı olduğunu ve bu çarpanın tüketim miktarı artıkça dağıtım bedelinin de artacağını ifade eden Tanış, dağıtım bedelinin farklılık göstermesi kullanım miktarının bu kat sayı ile çarpılarak hesaplanmasından kaynaklı olduğunu tüketicileri ile paylaştı.

ELEKTRİK TÜKETİMİNİN ARTMASI

Mevsimsel olarak örneğin ısınma ve soğutma için elektrikli cihazlar kullandığınızda faturanızda dönemlik yükselmeler meydana gelebilir. Örneğin yaz aylarında klima kullanıyorsanız elektrik tüketiminiz artacaktır diyen Tanış, Türkiye'nin elektrik tüketimi temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14 artış göstermiştir dedi.

Sayaç arızası:

Sayacınız doğru ölçü yapmaması ya da tamamen devre dışı kalması durumunda faturanızdaki tüketim miktarı gerçeği göstermez. Elektrik sayacınızın doğru çalışıp çalışmadığını anlamanın en iyi yöntemlerinden biri: evdeki tüm elektrikli aletlerinin fişten çekilmesi, evin elektrik şalterlerini indirilmesi sonrasında, sayacınızın üzerindeki endeks hala artmaya devam ediyorsa, sayacınızda bir sorun vardır. Bu durumda 444 46 02 ya da 186 numaralarından çağrı merkezimize ulaşarak arıza kaydı oluşturulmalıdır. Dağıtım şirketi yasal süre kapsamında sayaca müdahale ederek gerekli kontrolleri yapacaktır.

Sayaç okuma tarihleri arasındaki süre:

Dağıtım şirketi normal şartlarda her ayda bir defa sayacınızı okuyup, faturalandırmakla sorumludur. Dolayısıyla, her faturanız ortalama 30 günlük bir kullanımı kapsar. Ancak bazı aylarda dağıtım şirketinin sayacınızı okuması daha uzun sürmüş ya da önceki dönem daha kısa sürede okunmuş olabilir. Özellikle geçen aya göre, daha uzun bir faturalandırma dönemi varsa, yüksek fatura tutarı sizi şaşırtabilir. Bu durumda, ilk ve son endeksin okuma tarihleri arasındaki süreyi bir önceki faturanızla karşılaştırabilirsiniz.

YÜKSEK GELEN FATURAYA ÇÖZÜM: İndirimli Elektrik

“Yılda bir faturaya kadar elektriğiniz AKEDAŞ’tan”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 22/12/2016 tarihli Kurul Kararı ile 2017 yılı için serbest tüketici limiti 2400 kWh olarak açıklanmıştır. Bu demek oluyor ki aylık ortalama 82 tl ve üzeri tüketim yapan tüm müşterilerimiz indirimli elektrikten faydalanabilmektedir diyen Tanış, tüm tüketicilerimizi kendilerine en yakın Tüketici İşlemleri Merkezlerimize bekliyoruz diye belirtti. İndirimli elektrikten yararlanabilmek adına geçerli şartları sağlayıp sağlamadıklarını öğrenmek isteyen tüketicilerine ise 444 46 02 yı arayarak çağrı merkezi üzerinden sorgulama yaptırabileceklerini ve detaylı bilgi alabileceklerini ekledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
bilirkişi
bilirkişi - 8 ay Önce

ya buna ne demeli, faturanın son ödeme tarihi ve beş gün sonra eletiriği kes, 24 tl kitle, hiç insaf yokmu en çok ta garip gurabanın canı yanıyor ...

Edem
Edem - 8 ay Önce

Biz biliyoruz sizleri merak etmeyin haksız kazandığınız her kazancın hesabını vereceksiziniz ruzi mahşerde ...

Kenan
Kenan - 8 ay Önce

Soyun kardaş soyun belediye bir taraftan siz bir taraftan soyun

mustafa
mustafa - 8 ay Önce

ne yani şimdi bu açıklama mı... kim çıkıp açık açık suçunu üstleniyor ki... burada akedaşın sizlerden her ay belli biktarda haksız yere paramı alıyoruz demesi gerekiyordu... kimse bunu açık açık ifade edemez ama biz açık açık ödüyoruz...

Hancı
Hancı - 8 ay Önce

Yani her türlü çarpariz diyor

taruM
taruM - 8 ay Önce

Hadi ordan ! Soyguncular ! Bunun hesabını elbet sizde vereceksiniz ! Bu dünya size de kalmayacak ! Haram olsun . . . Allah cezanızı bu dünya çektirsin inşAllah !

Mehmet
Mehmet - 8 ay Önce

Yani bu bayan diyor ki Ne kadar dönersen dön "paket" herzaman arkandadır ...

AYIP AYIP
AYIP AYIP - 8 ay Önce

FATURA TARİHİNİN ÜZERİNDEN 24 SAAT GEÇMEDEN ELK.KESME İHBARNAMESİ GELİYOR 10.08.2017 SON ÖDEME TAR.11.08.2017 SABAH 10 DA KESME İHBARI GELİYO AYIP AYIP.


SIRADAKİ HABER

banner215

banner122

banner124

banner222

banner154

banner191

banner126

banner224