banner240

Yüz yüze eğitim kararı sonrası kiralar yüzde 100 arttı

Milyonlarca öğrenci şikayetçi. Yüzde 100 zam geldi. Yüz yüze eğitim kararı sonrası Türkiye'nin birçok bölgesinde ev kiralarında fahiş artışlar dikkat çekiyor. Samsun'un Atakum ilçesinde geçen sene 800 lira olan 2+1 kiralık dairelerin fiyatı bin 600 liraya kadar çıktı.

EKONOMİ 29.08.2021, 22:01
Yüz yüze eğitim kararı sonrası kiralar yüzde 100 arttı
banner257
banner226

Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun Üniversitesinde eğitim gören ve yüz yüze eğitim kararıyla ev aramaya başlayan öğrenciler, Atakum ilçesinde yoğunlukla kiralık evlere yöneldi. Piyasa hareketlendiği için kiralık ev fiyatları da arttı. Geçen sene 800 lira olan 2+1 kiralık dairelerin fiyatı bin 600 liraya kadar çıktı.

Üniversitelerde yüz yüze eğitim kararının açıklamasının ardından öğrencilerin ev bulma telaşı başladı.

 Piyasa hareketlendiği için ev kiralarının arttığını ifade eden Emlakçı Mustafa Kocaman, daire fiyatlarının pandemi öncesi dönemlere göre çok yüksek olduğunu belirtti.

 Özellikle Atakum ilçesinde kiralık dairelerin bin 600 TL ve üzeri olduğunu belirterek, öğrencilerin zorlandığını ifade eden Kocaman, "2 yıl önce kente gelen öğrencilerin, 750-800 liraya tuttuğu daireler, şu anda 2 bin liraya yaklaşmış durumda. Bunu fırsatçılık olarak algılamak ne kadar doğru, ne kadar yanlış bilemiyorum ama bunda çeşitli etkenler söz konusu. Öğrencilere ve ev kiralayacak vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu konuda ev sahiplerinden tabi ki bizim de istirhamımız oluyor, fedakarlıkta bulunmaları gerekiyor. Çünkü insanlar burada konakladıkça dairelerinin değeri artıyor. Aynı zamanda hazır kiracılı dairelerin satışları yatırımcı bazlı bakıldığı zaman daha hızlı olabiliyor. Bunları da göz önünde bulundurursak 2+1 dairelerin şu anda fiyatları bin 600 ve 2 bin 500 lira arasında değişiyor. 3+1 dairelerin fiyatları 2 bin lirayla 3 bin lira arasında değişiyor hatta 4 bin lira kira isteyen vatandaşlarımız bile var" dedi.

 SIĞINMACILAR KİRA FİYATLARINI ARTIRIYOR

 Sığınmacı olarak gelenlerin kira bedellerinde artışa sebep olduğunu da ifade eden Kocaman, "Bu durum, piyasayı inanılmaz derecede etkiliyor. Yeni evli bir çiftin, 3+1 daireyi bin 500 liraya tutabileceği yerde Iraklı ya da Suriyeli biri gelip bu daireleri 2 bin-2 bin 500 liraya tutabiliyor. Bu da mal sahiplerini emsal göstermek zorunda kılıyor. Bu da haliyle kira fiyatlarını aşırı derecede arttırıyor. Okul açıldığında öğrencilerin konaklama ihtiyacı zaruri hale geliyor. Yurtlarda kalmak istemeyen öğrenciler ev arıyor. Eksiden 3-4 öğrenci, 800 liraya bir daire kiralayabiliyordu ama artık öyle rakamlar yok. Bugün 4 kişinin en kötü ihtimalle 2 bin lirayı gözden çıkartması gerekiyor. Bazı ev sahipleri, öğrenci başına kira alarak fırsatçılık yapıyor. Biz buna kesinlikle karşıyız ve özellikle rica ediyoruz, bu tarz konuları bizimle paylaşın. Çünkü bunun gerekli yaptırımları var. Devletimiz tarafından kontrol ediliyor. Kişi başı kira diye bir şey söz konusu değil. Bir dairenin bir ederi vardır. 2 bin lira ise 2 bin liradır. Öğrencilerin kira konusunda tepkileri inanılmaz derecede fazla. Şu anda ne yapacağını inanın kimse bilmiyor" diye konuştu.

 BİN 500 TL’DEN AŞAĞI FİYAT GÖRMEDİM

 Ev kiralarını takip ettiklerini belirten üniversite öğrencisi Emre Önder, "Ev kiraları bizi zora sokacak. Ben eve çıkmak için memleketimden ailemle geldim. Şu anda burada bir akrabamızda kalıyoruz. Ev bakıyoruz ama kiralar çok yüksek. Ev kiralamak istiyorum, ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum ama bunu sağlayacak ev fiyatları maalesef ki yok. Kendi memleketimde 900 ve bin lira civarı ev bulabiliyorken burada bin 500’den aşağı ev görmedim. Çalışmak zorunda kalacağım, çalışacak mıyım derslerime mi gireceğim ne yapacağımı bilmiyorum" dedi.

 ÖNCEKİ FİYATLARLA ALAKASI YOK

 Üniversite öğrencisi Buğra Berkay Coşkun ise ev fiyatlarının yüksek oluşundan şikayet ederek, "Arkadaşlarımla ev tutmaya karar verdik. Ev tutmak için Ankara’dan buraya geldim. Önceki fiyatlara bakılırsa şu anki fiyatlarla hiç alakası yok. Bayağı artmış durumda. Bir de herkes zor geçiniyor, şimdi ev fiyatlarını düşünürsek bayağı kötü. Şu anda ev kiralamak oldukça zor. Ev alacak durumumuz yok. İmkanı olan var, olmayan var. O kadar öğrenci, memleketi dışında yaşıyor. Mesela kalacak yerleri olmuyor. Bundan dolayı fiyatları biraz daha azaltmaları, hepimiz için daha iyi olur. Ama fiyatlarda cidden çok artış var, o yüzden sıkıntı" diye konuştu.

Yorumlar (17)
hasan 3 hafta önce
Pek takmıyorum yani çünkü fiyatı serbest piyasa belirliyor. Yarın bir gün ev kiraları dip yaparsa da kiracılar derki bedavaya oturmam üstüne 100 lira 200 lira vereceksin yoksa çıkarım evin aidatının yakıtının hepsini sen ödersin diye. Mesela geçen sene soğan, patates zirve yaptı herkes ağlaştı, birkaç ay sonrasında 2 liraya alan yoktu kim çıktıda protesto yaptı?
Memduha 3 hafta önce
Kirayı, elektriği ,suyu, doğalgazı ödemeden kaçan kiracı fırsatçı olmuyor ev sahiplerimi fırsatçı oluyor ?
albustanlı yusuf 3 hafta önce
Pandemi nedeniyle ögrenciler kira vermeden çekip gittiler ,sığınmacılar tüm boş evleri doldurdular, 1 yıldır bekleyen düğünler bu yıl yapıldı kiralık ev kalmadı,üstüne üstlük müteahhitler 450000 tl lik daireye 800000 tl istiyorlar.
ali kaya 3 hafta önce
Müteahhitler zaten iyice coştu ev maliyeti 200bin satış fiyatı 650bin. Allah korkusu da kalmadı
Ev sahibi 3 hafta önce
Banka kredisiyle daire aldım hayır kurumu degilim parası yoksa yurtta kalsın bizim canımız yokmuş bizde yurtlarda kaldık ,ailenin oturdugu binanın kapısından içeri giremezdiniz ögrenciyseniz.
Emlakcı 3 hafta önce
Bir dairenin kira bedeli satış bedelinin 1/200'üdür daire 500.000 tl ise kirası en az 2500 tl'dir.Depozito almadan merkezi ısıtmalı dairesini kiraya veren ev sahiplerinin de vay haline.
Tuğba 3 hafta önce
Marastaki sıkıntı çoğu daire sahibinin kira bedelini kendilerinin hesaplayamamasıdır ,piyasa cahilliğidir,emlakçılar bu durumu fırsata çevirerek ev sahibinin, cehaleti saflığı üzerinden tüfek atmaktadır.450000 tl lik dairenin kirası 1000 tl olmaz.
Ökkeş Tanriverdi 3 hafta önce
Yurtta kalın yeğenim
Harun 3 hafta önce
Sığınmacılar bile sığındı da bizim kendi öz çocuklarımız sığamadı.Vay be
Memduha17 3 hafta önce
Binada 1+1 dairede bayan ögrenciler kalıyordu pandemi nedeniyle 6 aylık kirayı ödemeden eşyalarını yükletip çekip gittiler.
Kürşat46 3 hafta önce
Müteahit 1 milyon tl yazarsa daire fiyatına kusura bakmasın hickimse 1 milyon tl lik daireyi beleşe kiraya vermez size.
Doktor 3 hafta önce
Üniversite ögrencisi kardeşlerim Ders 1 : kapitalizm nedir ?işte budur
Emine hanım 3 hafta önce
Emlakçılar yüzsüzlük yapıp surekli kiralık olan daireyi sahibinden alıp üzerinden tüfek atmak istiyorlar
Irfan 3 hafta önce
İnsanlık ölmüş
hamdolsun 3 hafta önce
birde müslüman olacağız gavur yapsa gavur deriz.
Osman 3 hafta önce
Okulları insanları aşıya zorlamak için geçici olarak açtılar. En geç bir ay sonra evden eğitime devam.
Yüz yüze eğitimi unutun artık
Vicdansızlar 2 hafta önce
Yorumlara baktım ev sahipleri ağırlıkta yorum yapmış.. :) Siz var ya müslümanım diye geçinmeyin diğer din mensupları bizim müslümanlığı yaşıyor ama sadece dinleri farklı hiç kusura bakmayın müslümanlık namazlağı kolunun altına alıp cumaya koşmak değil en önemlisi DÜRÜST olmadıktan sonra ne kadar koşarsan koş boş.. Ben ev kiraları artınca kiracısını evden çıkaran ve ev fiyatları yükselince kiracıyı mağdur edip evini bir kaç ay önce kiraya verdiği kiracısını çıkarıp satılığa çıkaran ev sahipleri gördüm hiç masuma yatmayın. Kimseye beleş ev verin diyen yok zaten inşAllah bu tarz ev sahiplerinin AHIR a muhtaç olurlar. Bide bu şehirden iki tane gitmesi gereken hatta Türkiye den gitmesi gereken firma var Kurumsal
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
31°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 04:45
Güneş 06:07
Öğle 12:33
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:04