Zeydan Karalar'dan bomba Kahramanmaraş açıklaması

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, "Kahramanmaraş’ın ihracatının Adana’yı geçmesini ben içime sindiremiyorum. Kahramanmaraş’a, teşvik verip Adana’ya vermezseniz buradaki tekstil fabrikaları sökülür oralara gider.” dedi.

EKONOMİ 17.10.2019, 23:51
Zeydan Karalar'dan bomba Kahramanmaraş açıklaması
banner257

Çukurova Üniversitesi 20. Ulusal İktisat Sempozyumu kapsamında, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde gerçekleştirilen “Kriz, Sanayileşme, İşsizlik ve Enflasyon” konulu toplantıya katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, tipik bir belediye başkanı olmayacağını bir kez daha söyledi.

Başkan Zeydan Karalar, “Sadece kendi partilisini işe alan, kendi partilisini müdür yapan bir belediye başkanı olmayacağım. Belediye başkanlarının da böyle olmaması gerektiğini düşünüyorum. Elbette bize emek veren, bize güç veren, bizi buraya taşıyan insanlara karşı bir sorumluluğumuz vardır ve yerine getirilmelidir ama bizim artık bütün Adana’ya, bütün Türkiye’ye sorumluluğumuz var. Adana’da atıl kalmış ne iş varsa onu ortaya çıkarıp zenginliğe dönüştürme, yani potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye dönüştürme konusunda bir belediye başkanına ne görev düşüyorsa onu yerine getirmeliyiz” dedi.

“BİZİM JENERASYON OKURKEN AYNI ZAMANDA ÇALIŞIYORDU”

Çukurova Üniversitesi’den mezun olduğunu ve bununla gurur duyduğunu belirten Zeydan Karalar, “Çok iyi bir bilim kurumu varsa bir şehirde onunla iş birliği yapmak, ona destek olmak bizim görevimizdir. Bir belediye başkanı; sanayicinin yanında olmak, sanayicinin problemlerini azaltmak, yatırımı teşvik etmek konularında, belediyenin yapması gereken ne varsa hayata geçirmelidir, öğrencinin yanında yer almalıdır. Öğrencinin sanayiciyle, belediyeyle, toplumla ilişkisini geliştirecek, onu önceden hazırlayacak ne varsa yapmalıdır. Bizim jenerasyon belki sizden biraz daha şanslı. Biz okurken de çalışıyorduk. Bu durum hayata bizi hayata biraz daha iyi hazırladı. Belki başarımızın altında onun da etkisi vardır. Çünkü erken yaşıyorsunuz hayatı, erken öğreniyorsunuz bir sürü şeyi ve iş hayatında yabancılık çekmiyorsunuz. Öğrencilerle ilgili bunları yapan bir belediye başkanı olmaya çalışıyorum” diye konuştu.

“MUSTAFA KEMAL ATATÜRK DÖNEMİNDEKİ KALKINMA İVMESİNİ HALA YAKALAYAMIYORUZ”

Adana ekonomisi ve ülke ekonomisiyle ilgili de görüşlerini açıklayan Zeydan Karalar, şöyle devam etti: “Elbette Adana ekonomisi ülke ekonomisinden etkilenir. Etkilenmemesi söz konusu değil ama Adana çok özel bir kenttir. Ekonomiye İstanbul’dan sonra ikinci derecede, kimine göre İzmir’den sonra üçüncü sırada katkı koymuş bir kenttir. Adana’nın sanayi altyapısı çok güçlüdür. Uçak üretimini gerçekleştirmiş ve bunu ihraç etmiş bir ülkeyiz biz. Bu seviye çıkmışız. Bir dönemden sonra başka bir ekonomik model tercih edilmiş ve esasında Mustafa Kemal Atatürk’ün kafasındaki iktisat programından da bir nebze uzaklaştırılmıştır. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkeyi kurarkenki en büyük amacı, ekonomik olarak güçlü bir ülke yaratmaktı. Bunun temellerini atmıştır ve ilk topladığı kongrelerden bir tanesi iktisat kongresidir. Onun için bu iktisat kongreleri çok önemlidir. Cumhuriyet kurulmadan önce iktisat kongrelerini toplamış ve nasıl bir model izlenmesini gerektiğini uzun süre tartışmaya açmıştır. Ve oradan karma ekonomi çıkmıştır. Hem özel sektörün olduğu, hem devletin bulunduğu bir sistem ortaya çıkmıştır. Özel sektörün sadece para kazanma amaçlı yatırım yapacağını düşündüğü için, özel sektörün para kazanamayacağı yerlerde de yatırım yapılması zorunlu olduğu için bir karma ekonomi modeli çıkartmış, hem devlet sektörünü, hem özel sektörü uyumlu biçimde çalıştırmayı başarmıştır. Böylece Cumhuriyet döneminde kalkınma yüksek oranda olmuştur. Cumhuriyet dönemindeki kalkınma ivmesini Türkiye hala yakalayamamıştır.”

“EKONOMİK BAĞIMSIZLIK YOKSA SİYASİ BAĞIMSIZLIK DA OLMAZ”

“Türkiye’nin muasır medeniyete erişmesi için yılda yüzde 6.5 oranında büyümesi gerektiğini ifade eden Karalar, şunları söyledi: “Hala bunun yarısını yakalanamamaktadır. Ne yazık ki durum böyledir. Ekonomik bağımsızlığı olmayan ülkenin siyasi bağımsızlığı olmaz. Türkiye’nin, dünyanın en büyük 10 ekonomisinin içinde olmasını arzu ediyorum. Ekonomimiz çok iyi düzeyde deniyor ama aslında biz 2000’li yıllarda dünyadaki  14. ekonomi idik, şimdi 18 ve 19 sıralamasında gidip geliyoruz. Ben iktisatçı değilim, makine mühendisiyim ama sanayiyle, üretimle, ekonomiyle yakından ilişkimiz var. Elbette asıl olan ülkeyle ilişkimiz ve sevgimizdir. Ülkemizin iyi olmasını istiyoruz, onun için yakından takip ediyoruz, bu işlerle ilgileniyoruz.”

1994 KRİZİ DÖNÜM NOKTASI

Konuşmasının son bölümünü Adana’ya ayıran Zeydan Karalar, “Adana’nın ekonomi ve sanayi altyapısı çok güçlüdür. Son yıllarda biraz geriye düşmüştür. Son üç yılda ilerlemeye başladı ama yeterli değil. Adana ekonomisi 1994 krizine kadar sürekli bir çıkış izlemiştir. 1994-2000 arası yatay bir seyir izlemiş, ondan sonra da yavaş yavaş geriye düşmüştür. Bizim ilerlememiz vardır ama bizden daha yüksek ivmeyle ilerleyen kentler bulunduğu için biz geriye düştük. Kahramanmaraş’ın ihracatının Adana’yı geçmesini ben içime sindiremiyorum. Kahramanmaraş elbette gelişsin, büyüsün ama biz de Adanayız. Daha iyi seviyede olmalıyız. Bu elbette bizim yatırımcılarımızdan kaynaklanmıyor. Adana’da cesur yatırımcılar var. Devlet büyük teşvik ve kolaylık sağlamadan, girişimcilerimiz ciddi yatırımlar yapıyor. Öyle de cesur vatandaşlarımız var. Son yıllarda dünya ekonomik buhranı ve Türkiye krizinin yanında, civar illere teşvik verilip, Adana’ya verilmemesinin de, yatırımlarımıza olumsuz etkileri olmuştur. Bugün siz Osmaniye’ye, Şanlıurfa’ya, Kahramanmaraş’a, teşvik verip Adana’ya vermezseniz buradaki tekstil fabrikaları sökülür oralara gider.”

“YENİ DÖNEMDE TESİS ETTİĞİMİZ BİRLİKTELİK ADANA’YI UÇURACAK”

İnşallah Adana’nın bu yeni birliği olumsuz gidişi tersine çevirecektir. Bir kentte seçilen, atanan, kentin bütün dinamikleri birlikte olurlarsa, siyasette etkin olurlar. Yaptırım güçleri olur. Adana bunu 5 yıl, 10 yıl önce başaramıyordu.

Böyle bir birlik ve bunun oluşturduğu kuvvet yoktu. Ne mutlu ki son 3-4 yıldır Valimizin ve hepimizin ciddi gayretiyle, ‘Adana denince gerisi teferruattır’ diyebiliyoruz ve birlikte hareket ediyoruz. Bu; Adana’yı uçuracak, Adana’nın makus talihini değiştirecek, yeni yatırımların önünü açacak bir davranış biçimidir. Bundan sonra da Adana’nın lehine, birlikte yapılması gereken ne varsa yapacağız. Bu önemli bir birlikteliktir Adana açısından” dedi.

Yorumlar (11)
Alyanak osman 1 yıl önce
Ee sizinde godomanlara calisan adamlariniz olsun, kaleyi restorasyon adi altinda kapatsin, turgut ozal caddesini yasarin istegi dogrultusunda yaptirsin, aksu cayini gokkusagi gibi rengarenk yaptirsin, kiskanman kele disi sizi ici bizi yakar,
Ahmet Uğur 1 yıl önce
Yıllarca menzeletten, klavuzludan, sırdan, berkeden, maraşın suyu bütün çukurovayı, adanayı suladı. Kahramanmaraşın maraş altı ovası ise susuz tarım yaptı can çekişti. Narlı ovası Kartalkaya barajından Antepin bıraktığı kırıntı kadar suyla yıllardır tarım yapmaya çalışıyor. Bunları içine nasıl sindirdiyse, teşvikleri de öyle sindirsin Zeydan bey.
Patron 1 yıl önce
Ortakların Fetoş e ve PKK ya söyle teşvik de verirler yardım da ederler
İstanbul 1 yıl önce
Maraş’ta bir tekstil fabrikaları var zaten. Ona da mı göz diktiniz gözü doymazlar
Ahmet altun 1 yıl önce
Sindiremiyosan soda iç adana olmuş terör uyuşturucu yuvası yatırımcı orada kalırmı??
maraşın yerlisi 1 yıl önce
Başkan fazla gaza gelmiş , çoluk çocuğa ego yapmış , siyasettçi gibi vaadler , belediye bir şehrin alt ve üst yapı hizmetlerini yapar , sanayi işverenlerin işi , yemez bunu anadolu çocuğu , sonra birazda atatürkçülük sosu ile konuşmayı süslemiş , Ülkenin kalkınmasını isteyen birisi şapka giymediği için binlerce vatanadaşını astırırımı , bumu demokrasi dediğiniz ithal kanunlar ,
Bu arada maraşı kıskanacağına verimli çukurovada ekonomik değeri yüksek ürün ekin tekstilde artık ayak altına düştü , yenilikçi olun biraz
bilgin 1 yıl önce
Senin gibi adamları desteklerse olacağı bu işte
Bertizli bekir 1 yıl önce
İste kastettigim olay da bu herkes maraşi zeydan gibi sanki kucuk şirnak, muş gibi miniminnacik doguanadolu ile guneydoguanadolu arasinda bir kasaba saniy bu tanitim eksikliğinden gaynaklaniy ihracata gelince marasin silah muhimmat fabrikalarina ihtiyaci var tencere tava dondurma biber bakliviynen olmiy , ithalati hic sormiy zeydan sor bakalim ithalat ne kadar yapiy maras pambigi celigi hammaddiy nerden ne kadara aliy zeydan baboş kazin ayagi gorundugu gibi değil
Maraşlı 1 yıl önce
Baskan Maraş i övmüş. Ama Maraş sadece vicdanli insanlari ve bu insanları kandiran bir zümrenin oldugu şehir. O yuzden isler tikirinda ya
46 1 yıl önce
maraş,adana,kayseri, ve g.antepin arasında kendine yer bulmaya çalışıyor...
kahraman 1 yıl önce
Adana çukobirlik iplik fabrikasını G.Antep okan Tekstili çok iyi bilir hemde çok iyi vay be sen neymişin be Zeydan Karalar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 25 Ekim 2020
İmsak 05:23
Güneş 06:43
Öğle 12:21
İkindi 15:21
Akşam 17:50
Yatsı 19:05
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 5 11
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 6 8
5. Kasımpaşa 6 8
6. Antalyaspor 6 8
7. Malatyaspor 6 8
8. Göztepe 6 7
9. Erzurumspor 5 7
10. Sivasspor 4 7
11. Başakşehir 6 7
12. Gaziantep FK 6 7
13. Hatayspor 4 7
14. Konyaspor 5 6
15. Kayserispor 5 6
16. Çaykur Rizespor 5 5
17. Trabzonspor 5 5
18. Denizlispor 5 5
19. Beşiktaş 4 4
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Balıkesirspor 7 10
10. Adanaspor 7 9
11. Bursaspor 6 7
12. Akhisar Bld.Spor 6 6
13. Bandırmaspor 7 5
14. Menemen Belediyespor 6 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Eskişehirspor 7 3
18. Boluspor 6 2
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Aston Villa 5 12
4. Leeds United 6 10
5. Southampton 6 10
6. Crystal Palace 6 10
7. Chelsea 6 9
8. Leicester City 5 9
9. Arsenal 5 9
10. Wolverhampton 5 9
11. Tottenham 5 8
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 5 7
15. M. United 5 7
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 13
2. Atletico Madrid 5 11
3. Real Sociedad 6 11
4. Villarreal 6 11
5. Osasuna 6 10
6. Getafe 5 10
7. Elche 5 10
8. Cádiz 6 10
9. Granada 5 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Huesca 6 5
18. Celta de Vigo 6 5
19. Levante 5 3
20. Real Valladolid 7 3