23.05.2019, 10:05

Erkoç’un sihirli değneği ve Güngör’ün kitabı

Kahramanmaraş 1870’den bu yana 28 belediye başkanı gördü. Sayın Güngör’de 28’incisidir.
Göreve gelen veya getirilen tüm seçilmişlerin temel hedefi mutlaka hizmet etmektir, memlekette taş üstüne taş koymaktır.
Bugünkü Büyükşehrin maddi veya hizmet durumuyla ilgili oluşturulan algılara, sosyal medya şovlarına, dedikodu furyasına bakınca bundan tam 5 yıl önce sahnelenen aynı senaryolar ve aynı görüntüler aklıma geldi.
Hatırlayın, Kahramanmaraş il genelinde 52 belde belediyesi kapanmıştı. Gırtlaklarına kadar borç batağında olan ve hesaplarında sayısız haciz bulunan bu belediyelerin borçlarının büyük bir bölümü Büyükşehre devredilmişti. 
Şöyle telefonlarınızdan bir karıştırın, sosyal medyanın tüm ağlarını, internet haberlerini ve dostlar arasında yapılan sohbetleri bir hatırlayın.
Sahi ne denmişti o zaman;
-Başkan Poyraz belediyeyi batırmış, iflas ettirmiş
-liyakatli olmayanlar görevde kalmış
-torpilli kişilere giderayak sözleşme imzalatmış
-dünya kadar belediyeye adam almış
-belediye borç batağında ve adım atamaz duruma gelmiş
-dünya kadar kredi çekmiş
Daha neler neler…
Bunu söyleyen ve yayan kişiler aynı zamanda Erkoç’a methiyeler düzerek, belediyenin bulunduğu konumdan kurtulması için Erkoç’un elinde sihirli değnek olması gerektiğini belirtmişlerdi.
-Yeni kurulacak büyükşehir,
-Kapatılan belediyelerden gelen milyonlarca TL borç
-Yeni oluşturulacak ekip,
-Devam eden ödemeler,
-Yapılacak yatırımların tutarları,
Ve Erkoç’un sihirli değneğe ihtiyacı olduğunu belirtmişlerdi.
Aradan 5 yıl geçti, hala iddia ediyorum Kahramanmaraş tarihinde yüzyılın şehircilik hareketini Erkoç başlattı. Elinde sihirli değnek yoktu ama bu memleketin çehresini değiştirdi.
Bu kadar olumsuz algının içinde, eski Başkan Poyraz’a laf getirmeyerek Kahramanmaraş’ı şaha kaldırdı.
İnsanlar olarak hafızamız çabuk unutuyor, bir yerlerden bir yerlere giderken etrafa göz atmanız, eserleri gösterecektir.
5 yıl önce Erkoç’a düzülen methiler bugün yeni Başkanımız Hayrettin Güngör için düzülüyor. Bugünlerde Erkoç’un aleyhine yazılan yorumlar 5 yıl sonra da buraya yazıyorum, aday gösterilmezse Sayın Güngör için de aynı cennah tarafından yazılacak.
Gelenin gönlü için geçmişi olumsuz yad etmek psikolojik bir sorundur, bu sorunun kaynağını oluşturan nedenleri ise bilmiyorum, taşıdığımız genlerde mi sorun var? Onu da akademisyenler araştırmalı!
Sayın Mahir Ünal’ın geçen yıl makamında ziyaret ettiğim esnada bizzat bana söylediği; “Kahramanmaraş’ı 70-80 kişi karıştırıyor, bunları kentten alın, ne fitne, ne dedikodu, ne de milletin bir biriyle sorunu kalır” sözü daha dün gibi aklımda…
Yoksa sorun bu mikserci 70-80 kişide mi?
Borçlar gündemdeyken belediyemizin ve komşu belediyelerin borçlarını araştırdım. Karşıma çıkan tablo ise beni şaşırtmadı. Bildiğim kadarıyla Büyükşehir Belediyemizin; 1 milyar 300 milyon TL. Borcu var, komşu belediyelere bakalım; Gaziantep’in 17 Milyar TL yani eski parayla 17 Katrilyon TL, Malatya Belediyesinin ise 1 Milyar 800 Milyon TL borcu var.
800 milyon TL bütçeye sahip olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin 1 milyar 300 milyon TL borcunun olmasının değerlendirmesi okuyucularımıza kalmıştır.
Son satırlarımı yazarken bir konu daha hatırladım. 2014 yılında KASKİ kurulur kurulmaz, ilçelerin ve belde belediyelerden gelen 190 milyon TL borca sahip olmuştu. Yani kurulduğu ilk hafta 190 milyon borcu olmuştu. Geçen gün KASKİ’nin toplam borcunun 280 milyon TL olduğunu ve 100 milyon TL’de alacağının olduğunu öğrendim. Muhasebesi size kalmış.
Bu arada unutulan bir konu var; Sayın Güngör, ömrü bürokrasi içerisinde geçmiş, mevzuata tam hakim ve belediyecilik anlamında kitap yazmış bir isim.
Eğer bir kaos varsa bence Belediyeciliğin Kitabını yazan Sayın Güngör bu kaosu en kısa sürede çözecektir. Kraldan çok kralcı geçinenler siz işinize bakın, uzman başımızda….

Yorumlar (27)
Kahramanmaraş sevdalısı 1 yıl önce
Yazdığınız hiç bir şey erkoç u yaptığı yolsuzluklardan aklamaz bıraktığı borçlardan aklamaz ve hatta en önemlisi fetö nün siyasi uzantısı konusunda erkoç u ve eşini aklamaz.Erkoç şuan koruma ile geziyor neden daha önceki belediye başkanları da görevi bıraktığında böyle birşey yapmadı.İnsan korktuğu birşey varsa ona önlem alır.Kaç yetimin hakkı yendi kaç kişiye peşgeş çekildi.Bunları korkmadan yazmak asıl gazeteciliktir.
sakir oksuz 11 ay önce
A bre insan, yazsana hangi yolsuzlukları yapmış erkoc? boş sallamaktan biraz utanır insan
EDEM 1 yıl önce
NERESİNİ ŞAH A KALDIRDI HAZIR TRAFİĞİ KATLETTİ.YANDAŞ MÜTEAHHİTLERE KAÇ YERİ Kİ BİRİDE BİZİM ARAZİ PEŞKEŞ ÇEKTİ.NECATİ OKAY IN KENDİ AĞZINDAN ÇIKAN SÖZ:GÜCÜMÜZ YETMİYOR BU MÜTEAHHİTLERE.
hoop 1 yıl önce
o zamanda poyraza övgüler yağdırıyordun poyraz duymasın yoksa bütün kirli çamaşırları ortaya koyuverir hayrettin başkanı tebrik ediyoruz
ali ak 1 yıl önce
kitap yazmış ama bazı şeyleri atlamış galiba belediyede ARGE ve Enerji Müdürlüğü diye bir birim var ve bu birime Abdurrahman Bağcı diye birini atamış. bu şahsın üniversitede hademe kadrosundan geldiği yazılmakta. ARGE ve Enerji müdürü olacak birinin mühendis olması lazım en azından. Ne mühendisi bu arkadaş?? aynı tas aynı hamam liyakata bakılmadığı sürece Ak parti kaybeder..
EDE 1 yıl önce
DOĞRU DAHA BETERİDE VAR BİRAZ DAHA BORÇ BIRAKABİLİRDİ AZ OLMUŞ
asılkahramanmaraşlı 1 yıl önce
birader sende nasıl bir yağcıymışsın ha....
musa türk 1 yıl önce
borç varsa hizmet yoktur, gözünüz aydın maraşlılar.
bizden biri 1 yıl önce
borçlanacak ne yapılmış onu gösterseler yapılan ortada her gelen yemeğe koltuk sevdası şehrimize ne katılmış
Hep Doğrusöyler 1 yıl önce
Belediye yazılan kitaplar ile yönetilmiyor.Sahaya bir insin o zaman görelim.
muhasebe link 1 yıl önce
Mesut bey bilgilendirme borclarla ilgili verilerle verdiniz bunlar resmi.sayilar olmasada yakina uzak.degil
Simdi bu cıgırtganlik onceleride yapildi dogru ancak ozamanlar para degerli herkes harcama yapiyor idi borclar gozrmezden geliniyor bol.keseden.harcama yapiliyor cunkunpara geliyordu simdi zamana sayin.gungore gelelim
Borc zirve.yapimis.neye.gore.bunu.dedim.millet.harcama yapmiyor sektorler sorunlu.alacaklar hemen.tahsil.istiyor krediler cekilmis sayin baskana cekilecek kredi.kalmamis
Yani.ozmanla buzaman coook.farkli hani.derlerdi ya ticarette ozman.altin.nekadardi.burdan anlamisnizdir farki ama.güngör bu enkazi.kaldirirsa ozaman diger 28.inden cok farkli biri.oldugunu kanitlar ki.buna bir tek laf edecek.ya.parayi.bilmiyor yada yasamiyor
İsimsi 1 yıl önce
Allah erkoçtan razı olsun
ede 1 yıl önce
Dillerine sağlık ede güzel söylemişsin.
ay 1 yıl önce
1.3 milyar borcu bahane edip personelin aldığı sosyal denge tazminatını kesen başkan Güngör 17 milyar tl borç olmasına rağmen personeline sds veren antepe baksın da örnek alsın.
ahmet 1 yıl önce
Ya bırakın artık şu taraflı haberleri hayrettin güngör başkan ile röpörtaj yapıp işin aslını soracağınıza burdan sallıyorsun 1.200 bin tl borç var aylık 21 milyon lira bankalara borç ödeniyor işçilere maaşları son anda bayram dolayısı ile kredi çekilerek ödendi gerçeği araştıracağınıza buradan sallayıp duruyorsun !
bg 1 yıl önce
yandaş..
mmgg 1 yıl önce
erkoçun hizmetlerini halk gördü kafasını kuma gömenler tabiki hariç ,şimdide güngörün hizmetlerini görelim bakalım ama bence bu halk erkoçu mumla arayacak demedi demeyin daha göreve gelir gelmez çalışan emekçinin maaşını keserek belediye borçlarını bahane ederek belediye yönetilmez
He he 12 ay önce
Arkadaşım sen bizi salak mı zannettin belediyenin önünden otogar kavşağına yarım saatte gidebiliyoruz trafik felç bunu göremeyen başkanlar nasıl şaha kaldırıyor nasıl kitap yazıyor ne verdiler sana da bunları yazıyorsun
Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat 1 yıl önce
Burdan haber 46 yönetimine vede mesut tuğrul beye selam olsun rabbim yar ve yardımcınız olsun inşAllah amin burdan TÜRKİYE 1.devlet başkanıma devletime bahçeli başkanıma yıldırım başkanıma tüm devlet erkanına mit başkanıma emniyet birimlerimize ordumuza vede milletime selam olsun murat engizek kahramanmaraş TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE
Mehmet ay 12 ay önce
Dersine iyi çalışmışın ama millet uyandı yemez kimse
Hkn46 12 ay önce
Mesut Tuğrul Yakın aileni hatta sülaleni belediye olsun hastane olsun fakülte olsun tüm kamu kuruluşuna girdirdin akrabanın yerini değiştirmedi diye önceki rektörle uğraşa uğraşa göndermeyi bildin Erkoçla da bir planın var herhalde reklamını yapıp duruyorsun erkoçtan sana ekmek çıkmaz
edeler 1 yıl önce
böyle haberyok
Adem Sarıoğlan 1 yıl önce
Biz Büyükşehir olduk ya hemen G.Antep'le Kayseri'yle karşılaştırıyorlar.Hele durun dün bir bugün iki.Ayrıca Büyükşehir gelirlerinede bu yıl kavuşacak.Alan olarak Türkiyenin 14. büyük iliyiz.Az sabır.Erkoça teşekkür ederken sayın Güngör hemşerimede başarılar dilerim.Şehrimiz hak ettği vizyona ulaşacaktır.Asla şüphem yok.
Ede abi 12 ay önce
Yazının üzerinden 3 ay gibi bir zaman geçmesine karşın, acaba uzman belediye başkanın faaliyetleriyle ilgili gelişmeleri yazarımızdan alabilir miyiz?
Vatansever 5 ay önce
Bakar kör diye buna derim herhalde Erkoç bunlara belediye bütçesi neden bayağı para vermiştir k Maraş tarihindeki en kötü belediye başkanı
VATAN DELİSİ 3 ay önce
Mesut bey eline yüreğine sağlık ben sadece şunu belirtmek istiyorum şehrimizİ FATİH ERKOÇ başkan 10 level atlatmıştır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
32°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 14 Temmuz 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:15
Öğle 12:43
İkindi 16:35
Akşam 20:01
Yatsı 21:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24