23.05.2019, 10:05

Erkoç’un sihirli değneği ve Güngör’ün kitabı

Kahramanmaraş 1870’den bu yana 28 belediye başkanı gördü. Sayın Güngör’de 28’incisidir.
Göreve gelen veya getirilen tüm seçilmişlerin temel hedefi mutlaka hizmet etmektir, memlekette taş üstüne taş koymaktır.
Bugünkü Büyükşehrin maddi veya hizmet durumuyla ilgili oluşturulan algılara, sosyal medya şovlarına, dedikodu furyasına bakınca bundan tam 5 yıl önce sahnelenen aynı senaryolar ve aynı görüntüler aklıma geldi.
Hatırlayın, Kahramanmaraş il genelinde 52 belde belediyesi kapanmıştı. Gırtlaklarına kadar borç batağında olan ve hesaplarında sayısız haciz bulunan bu belediyelerin borçlarının büyük bir bölümü Büyükşehre devredilmişti. 
Şöyle telefonlarınızdan bir karıştırın, sosyal medyanın tüm ağlarını, internet haberlerini ve dostlar arasında yapılan sohbetleri bir hatırlayın.
Sahi ne denmişti o zaman;
-Başkan Poyraz belediyeyi batırmış, iflas ettirmiş
-liyakatli olmayanlar görevde kalmış
-torpilli kişilere giderayak sözleşme imzalatmış
-dünya kadar belediyeye adam almış
-belediye borç batağında ve adım atamaz duruma gelmiş
-dünya kadar kredi çekmiş
Daha neler neler…
Bunu söyleyen ve yayan kişiler aynı zamanda Erkoç’a methiyeler düzerek, belediyenin bulunduğu konumdan kurtulması için Erkoç’un elinde sihirli değnek olması gerektiğini belirtmişlerdi.
-Yeni kurulacak büyükşehir,
-Kapatılan belediyelerden gelen milyonlarca TL borç
-Yeni oluşturulacak ekip,
-Devam eden ödemeler,
-Yapılacak yatırımların tutarları,
Ve Erkoç’un sihirli değneğe ihtiyacı olduğunu belirtmişlerdi.
Aradan 5 yıl geçti, hala iddia ediyorum Kahramanmaraş tarihinde yüzyılın şehircilik hareketini Erkoç başlattı. Elinde sihirli değnek yoktu ama bu memleketin çehresini değiştirdi.
Bu kadar olumsuz algının içinde, eski Başkan Poyraz’a laf getirmeyerek Kahramanmaraş’ı şaha kaldırdı.
İnsanlar olarak hafızamız çabuk unutuyor, bir yerlerden bir yerlere giderken etrafa göz atmanız, eserleri gösterecektir.
5 yıl önce Erkoç’a düzülen methiler bugün yeni Başkanımız Hayrettin Güngör için düzülüyor. Bugünlerde Erkoç’un aleyhine yazılan yorumlar 5 yıl sonra da buraya yazıyorum, aday gösterilmezse Sayın Güngör için de aynı cennah tarafından yazılacak.
Gelenin gönlü için geçmişi olumsuz yad etmek psikolojik bir sorundur, bu sorunun kaynağını oluşturan nedenleri ise bilmiyorum, taşıdığımız genlerde mi sorun var? Onu da akademisyenler araştırmalı!
Sayın Mahir Ünal’ın geçen yıl makamında ziyaret ettiğim esnada bizzat bana söylediği; “Kahramanmaraş’ı 70-80 kişi karıştırıyor, bunları kentten alın, ne fitne, ne dedikodu, ne de milletin bir biriyle sorunu kalır” sözü daha dün gibi aklımda…
Yoksa sorun bu mikserci 70-80 kişide mi?
Borçlar gündemdeyken belediyemizin ve komşu belediyelerin borçlarını araştırdım. Karşıma çıkan tablo ise beni şaşırtmadı. Bildiğim kadarıyla Büyükşehir Belediyemizin; 1 milyar 300 milyon TL. Borcu var, komşu belediyelere bakalım; Gaziantep’in 17 Milyar TL yani eski parayla 17 Katrilyon TL, Malatya Belediyesinin ise 1 Milyar 800 Milyon TL borcu var.
800 milyon TL bütçeye sahip olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin 1 milyar 300 milyon TL borcunun olmasının değerlendirmesi okuyucularımıza kalmıştır.
Son satırlarımı yazarken bir konu daha hatırladım. 2014 yılında KASKİ kurulur kurulmaz, ilçelerin ve belde belediyelerden gelen 190 milyon TL borca sahip olmuştu. Yani kurulduğu ilk hafta 190 milyon borcu olmuştu. Geçen gün KASKİ’nin toplam borcunun 280 milyon TL olduğunu ve 100 milyon TL’de alacağının olduğunu öğrendim. Muhasebesi size kalmış.
Bu arada unutulan bir konu var; Sayın Güngör, ömrü bürokrasi içerisinde geçmiş, mevzuata tam hakim ve belediyecilik anlamında kitap yazmış bir isim.
Eğer bir kaos varsa bence Belediyeciliğin Kitabını yazan Sayın Güngör bu kaosu en kısa sürede çözecektir. Kraldan çok kralcı geçinenler siz işinize bakın, uzman başımızda….

Yorumlar (27)
Kahramanmaraş sevdalısı 1 yıl önce
Yazdığınız hiç bir şey erkoç u yaptığı yolsuzluklardan aklamaz bıraktığı borçlardan aklamaz ve hatta en önemlisi fetö nün siyasi uzantısı konusunda erkoç u ve eşini aklamaz.Erkoç şuan koruma ile geziyor neden daha önceki belediye başkanları da görevi bıraktığında böyle birşey yapmadı.İnsan korktuğu birşey varsa ona önlem alır.Kaç yetimin hakkı yendi kaç kişiye peşgeş çekildi.Bunları korkmadan yazmak asıl gazeteciliktir.
sakir oksuz 1 yıl önce
A bre insan, yazsana hangi yolsuzlukları yapmış erkoc? boş sallamaktan biraz utanır insan
EDEM 1 yıl önce
NERESİNİ ŞAH A KALDIRDI HAZIR TRAFİĞİ KATLETTİ.YANDAŞ MÜTEAHHİTLERE KAÇ YERİ Kİ BİRİDE BİZİM ARAZİ PEŞKEŞ ÇEKTİ.NECATİ OKAY IN KENDİ AĞZINDAN ÇIKAN SÖZ:GÜCÜMÜZ YETMİYOR BU MÜTEAHHİTLERE.
hoop 1 yıl önce
o zamanda poyraza övgüler yağdırıyordun poyraz duymasın yoksa bütün kirli çamaşırları ortaya koyuverir hayrettin başkanı tebrik ediyoruz
ali ak 1 yıl önce
kitap yazmış ama bazı şeyleri atlamış galiba belediyede ARGE ve Enerji Müdürlüğü diye bir birim var ve bu birime Abdurrahman Bağcı diye birini atamış. bu şahsın üniversitede hademe kadrosundan geldiği yazılmakta. ARGE ve Enerji müdürü olacak birinin mühendis olması lazım en azından. Ne mühendisi bu arkadaş?? aynı tas aynı hamam liyakata bakılmadığı sürece Ak parti kaybeder..
EDE 1 yıl önce
DOĞRU DAHA BETERİDE VAR BİRAZ DAHA BORÇ BIRAKABİLİRDİ AZ OLMUŞ
asılkahramanmaraşlı 1 yıl önce
birader sende nasıl bir yağcıymışsın ha....
musa türk 1 yıl önce
borç varsa hizmet yoktur, gözünüz aydın maraşlılar.
bizden biri 1 yıl önce
borçlanacak ne yapılmış onu gösterseler yapılan ortada her gelen yemeğe koltuk sevdası şehrimize ne katılmış
Hep Doğrusöyler 1 yıl önce
Belediye yazılan kitaplar ile yönetilmiyor.Sahaya bir insin o zaman görelim.
muhasebe link 1 yıl önce
Mesut bey bilgilendirme borclarla ilgili verilerle verdiniz bunlar resmi.sayilar olmasada yakina uzak.degil
Simdi bu cıgırtganlik onceleride yapildi dogru ancak ozamanlar para degerli herkes harcama yapiyor idi borclar gozrmezden geliniyor bol.keseden.harcama yapiliyor cunkunpara geliyordu simdi zamana sayin.gungore gelelim
Borc zirve.yapimis.neye.gore.bunu.dedim.millet.harcama yapmiyor sektorler sorunlu.alacaklar hemen.tahsil.istiyor krediler cekilmis sayin baskana cekilecek kredi.kalmamis
Yani.ozmanla buzaman coook.farkli hani.derlerdi ya ticarette ozman.altin.nekadardi.burdan anlamisnizdir farki ama.güngör bu enkazi.kaldirirsa ozaman diger 28.inden cok farkli biri.oldugunu kanitlar ki.buna bir tek laf edecek.ya.parayi.bilmiyor yada yasamiyor
İsimsi 1 yıl önce
Allah erkoçtan razı olsun
ede 1 yıl önce
Dillerine sağlık ede güzel söylemişsin.
ay 1 yıl önce
1.3 milyar borcu bahane edip personelin aldığı sosyal denge tazminatını kesen başkan Güngör 17 milyar tl borç olmasına rağmen personeline sds veren antepe baksın da örnek alsın.
ahmet 1 yıl önce
Ya bırakın artık şu taraflı haberleri hayrettin güngör başkan ile röpörtaj yapıp işin aslını soracağınıza burdan sallıyorsun 1.200 bin tl borç var aylık 21 milyon lira bankalara borç ödeniyor işçilere maaşları son anda bayram dolayısı ile kredi çekilerek ödendi gerçeği araştıracağınıza buradan sallayıp duruyorsun !
bg 1 yıl önce
yandaş..
mmgg 1 yıl önce
erkoçun hizmetlerini halk gördü kafasını kuma gömenler tabiki hariç ,şimdide güngörün hizmetlerini görelim bakalım ama bence bu halk erkoçu mumla arayacak demedi demeyin daha göreve gelir gelmez çalışan emekçinin maaşını keserek belediye borçlarını bahane ederek belediye yönetilmez
He he 1 yıl önce
Arkadaşım sen bizi salak mı zannettin belediyenin önünden otogar kavşağına yarım saatte gidebiliyoruz trafik felç bunu göremeyen başkanlar nasıl şaha kaldırıyor nasıl kitap yazıyor ne verdiler sana da bunları yazıyorsun
Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat 1 yıl önce
Burdan haber 46 yönetimine vede mesut tuğrul beye selam olsun rabbim yar ve yardımcınız olsun inşAllah amin burdan TÜRKİYE 1.devlet başkanıma devletime bahçeli başkanıma yıldırım başkanıma tüm devlet erkanına mit başkanıma emniyet birimlerimize ordumuza vede milletime selam olsun murat engizek kahramanmaraş TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE TÜRKİYE
Mehmet ay 1 yıl önce
Dersine iyi çalışmışın ama millet uyandı yemez kimse
Hkn46 1 yıl önce
Mesut Tuğrul Yakın aileni hatta sülaleni belediye olsun hastane olsun fakülte olsun tüm kamu kuruluşuna girdirdin akrabanın yerini değiştirmedi diye önceki rektörle uğraşa uğraşa göndermeyi bildin Erkoçla da bir planın var herhalde reklamını yapıp duruyorsun erkoçtan sana ekmek çıkmaz
Vatansever 8 ay önce
Bakar kör diye buna derim herhalde Erkoç bunlara belediye bütçesi neden bayağı para vermiştir k Maraş tarihindeki en kötü belediye başkanı
edeler 1 yıl önce
böyle haberyok
Adem Sarıoğlan 1 yıl önce
Biz Büyükşehir olduk ya hemen G.Antep'le Kayseri'yle karşılaştırıyorlar.Hele durun dün bir bugün iki.Ayrıca Büyükşehir gelirlerinede bu yıl kavuşacak.Alan olarak Türkiyenin 14. büyük iliyiz.Az sabır.Erkoça teşekkür ederken sayın Güngör hemşerimede başarılar dilerim.Şehrimiz hak ettği vizyona ulaşacaktır.Asla şüphem yok.
Ede abi 1 yıl önce
Yazının üzerinden 3 ay gibi bir zaman geçmesine karşın, acaba uzman belediye başkanın faaliyetleriyle ilgili gelişmeleri yazarımızdan alabilir miyiz?
VATAN DELİSİ 6 ay önce
Mesut bey eline yüreğine sağlık ben sadece şunu belirtmek istiyorum şehrimizİ FATİH ERKOÇ başkan 10 level atlatmıştır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:21
Öğle 12:27
İkindi 15:46
Akşam 18:23
Yatsı 19:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Alanyaspor 3 7
3. Galatasaray 3 7
4. Antalyaspor 3 7
5. Hatayspor 3 7
6. Erzurumspor 3 6
7. Göztepe 3 5
8. Fenerbahçe 3 5
9. Konyaspor 2 4
10. Trabzonspor 3 4
11. Beşiktaş 3 4
12. Sivasspor 3 4
13. Kasımpaşa 3 3
14. Kayserispor 3 3
15. Gaziantep FK 3 2
16. Ankaragücü 2 1
17. Gençlerbirliği 2 1
18. Çaykur Rizespor 3 1
19. Malatyaspor 3 1
20. Denizlispor 3 1
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 3 7
2. Tuzlaspor 3 7
3. Ankara Keçiörengücü 3 7
4. İstanbulspor 3 6
5. Altınordu 3 6
6. Samsunspor 3 5
7. Adanaspor 3 5
8. Altay 3 4
9. Akhisar Bld.Spor 3 4
10. Bandırmaspor 3 4
11. Giresunspor 3 4
12. Bursaspor 3 3
13. Balıkesirspor 3 3
14. Ankaraspor 3 3
15. Ümraniye 3 3
16. Boluspor 3 1
17. Menemen Belediyespor 3 1
18. Eskişehirspor 3 1
Takımlar O P
1. Leicester City 3 9
2. Liverpool 3 9
3. Everton 3 9
4. Aston Villa 2 6
5. Arsenal 3 6
6. Crystal Palace 3 6
7. Leeds United 3 6
8. Tottenham 3 4
9. Chelsea 3 4
10. Newcastle 3 4
11. West Ham 3 3
12. Brighton 3 3
13. Man City 2 3
14. M. United 2 3
15. Southampton 3 3
16. Wolverhampton 3 3
17. West Bromwich 3 1
18. Burnley 2 0
19. Sheffield United 3 0
20. Fulham 3 0
Takımlar O P
1. Real Betis 3 6
2. Granada 3 6
3. Real Sociedad 3 5
4. Celta de Vigo 3 5
5. Valencia 3 4
6. Real Madrid 2 4
7. Getafe 2 4
8. Villarreal 3 4
9. Atletico Madrid 1 3
10. Barcelona 1 3
11. Sevilla 1 3
12. Levante 2 3
13. Osasuna 3 3
14. Athletic Bilbao 2 3
15. Cádiz 3 3
16. Huesca 3 2
17. Real Valladolid 3 2
18. Eibar 3 1
19. Deportivo Alaves 3 1
20. Elche 1 0