Azeri sanatçı Halfeti'nin tanıtımı için kolları sıvadı

Meslektaşlarının eserleri aracılığıyla sayesinde Türkiye'nin doğal güzelliklerine tanık olan Azeri ressam Mahammad Aliyev, 40 tablodan oluşan "Halfeti sergisi" ile bölge turizmine katkı bulunmak istiyor.

Azeri sanatçı Halfeti'nin tanıtımı için kolları sıvadı
 Türkiye'ye 1996 yılında gelen ve İstanbul'da Beyoğlu ve doğa resimleri üzerinde çalışmalar yapan Aliyev, 6 yıl önce Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim görevlisi olarak göreve başladı.

Aliyev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun yıllar Türk ressamların eserlerini yakından izlediğini, ülkenin doğal güzelliklerini yansıtan eserlere hayranlık duyduğunu anlattı.

Türkiye'ye yerleştikten sonra serbest çalışmaya başladığını belirten Aliyev, kızının üniversite tahsili için Gaziantep'e gelmesiyle hayatlarında yani bir sayfa açıldığını ifade etti.

Akademik kariyer sahibi olduğu için GAÜN'e yaptığı başvurunun olumlu karşılandığını dile getiren Aliyev, şöyle konuştu:

"Türkiye'ye geldiğim yıllarda İstanbul'un doğası, mimarisi beni çok derinden etkilemişti. Orada Beyoğlu ve İstanbul'un boğaz manzaralarını resmetmeye başladım. Türkiye doğasıyla o kadar zengin bir ülke ki, doğrusu etkilenmemek mümkün değil. Kendim esasında soyut resimler yapan bir sanatçı olmama rağmen yıllarca sanatçı meslektaşlarımın resimlerinden gördüğüm ülkeye duyduğum hayranlık beni yeni bir alana itti. Gaziantep'in de çok güzel bir kent olduğunu gördüm ve burada da kent resimleri yapmaya devam ettim. Açıkçası tuvallerden tanıdığım Türkiye'nin dışa açılan penceresi olmak, ülkenin tanıtımında rol almak istiyorum."

- Halfeti sergisi

Gezi amaçlı gittiği Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinden çok etkilendiğini belirten Aliyev, tanıklık ettiği güzellikleri tuvale döktüğünü söyledi. 

Bu kapsamda hazırladığı 40 yağlı boya tabloyla Halfeti sergisi açacağını hatırlatan Aliyev, "Halfeti'de gördüklerim büyüleyiciydi. 'Çölde bir cennet' gibi ve fırçayla anlatılabilecek bir doğası var. Oradan yola çıkarak bir sergi kararı aldım" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2015, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224