17.04.2019, 11:54

GENCİNE SAHİP ÇIK KAHRAMANMARAŞ!

Uzun yıllar sıklıkla dile gelen bir soru ve sorundur: ‘’Ne olacak bu gençliğin hali?’’

Her zaman konuşulur, tartışılır, eleştirilir fakat gidişatı değiştirmek için nitelikli somut bir adım atılmaz. Efendim artık harekete geçerek, konunun üstüne somut hamleler ile gidilmeli. Eller, hatta gövdeler taşın altına koyulmalı. Aksi takdirde akıllı telefonların esareti altına girmiş bir gençlik ile uzun yıllar tüketim ekonomisinin kölesi olmaktan kurtulamayacağız.

2018 yılı verilerine göre genç nüfusumuzun %30’ undan fazlası ne okuyor nede çalışıyor. Bu demek oluyor ki her 3 gençten 1’ i boşta. Okuyan ve çalışan gençlerimize baktığımızda ise %50 sinden fazlası yatkın olduğu ve istediği alanlarda okumadığı veya çalışmadığı için isteksiz ve memnuniyetsizler. Dolayısıyla verim çok düşük oluyor. Bildiğimiz gibi Sivil Toplum Kuruluşları toplumların gelişiminde büyük rol alan kuruluşlardır. Bizim ülkemizde her 100 gençten sadece 1 tanesi STK üyesi.

veriler bir kenarda dursun. Peki, hata sadece gençlerimizde mi? Peki ya onlara sahip çıkamayanlar?

Gelelim gençlik adına şehrimizde yapılan yanlışlara ve hiç yapılmayanlara…

Kahramanmaraş gibi genç nüfusuyla nice başarılar elde etmiş kahramanlıklarla dolu bir tarihi olan, birbirinden değerli sanatkârlar yetiştirmiş ve son dönemler tekstilin kalbi olmuş, her türlü üretime ve gelişime müsait bir şehirde yaşıyoruz.

Şöyle ki;

*Kahramanmaraş’ ın tarihine gömülmüş milli şuuru ve maneviyatı uyandıracak, hatırlatacak ve gençlerimize tekrar aşılayacak faaliyetler neredeyse yok gibi. Bu konuda Okullar, STK lar ve çeşitli kamu kurumları acil eylem planı ile harekete geçmeli. Milli ve manevi duyguları gelişmiş, tarihini ve kendi potansiyelini iyi bilen gençlik kurtaracak bizi. Küçümsenerek, ite kalka harekete geçirilmeye çalışılan bir gençten hiçbir şey beklemeyin.

*Bizim memlekette gençlerin görüşleri ikinci plana atılıp istekleri kulak arkası edilir, büyükler kendi istedikleri çizgide gitmelerini isterler gençlerin. Bu büyük bir hatadır. Onları ilgi duydukları ve eğilimli, oldukları alanlarda desteklemeli, önlerini açmalıyız. Ben bizzat şehrimizde bu konuda birçok yapılan yanlışa ve harcanan gençlere maalesef şahit oldum.

Bir birey için meziyetini gösteremediği yer eziyettir, unutmayın.

*Tekstil başta olmak üzere birçok sektörde gençlerimizi iyi yetiştiremiyor, onları işlerinde profesyonelleştiremiyor ve şehrimizde gençlerin enerjisinden faydalanıp büyük bir marka çıkaracak projeler üretmiyoruz. Endüstrimizde gençlerimizi nerede ve nasıl değerlendireceğimizi iyi tespit edememiş ve boş verip kârımıza bakmış durumdayız. Şehrimizde turizmin gelişmemesi, büyük markalar çıkmaması, geriden gelen kalifiye eleman eksikliği, profesyonel dinamik genç yönetici eksikliği ve çeşitli sorunların sebebi de budur. Bu konu ile dertlenmiş ve bir şeyler yapmaya çalışan birkaç kuruluş ile çok bir şey değişmez, genel olarak bu konuyu masaya yatırmalıyız.

*Kültür sanat ve spor alanlarında şehirde büyük bir boşluk var. Gereken alt yapılar sağlanıp, bu alanlarda çeşitli program ve etkinlikler ile gençlerin kültür sanat ve spor eğilimleri arttırılmalı, özendirilmeli ve hobiler kazandırılmalıdır. Derinliği olan, ince ruhlu, kültür ve anlayış düzeyi yüksek, hayata bakış açısı gelişmiş, spor aktiviteleri ile fiziksel olarak ta kaliteli yaşayan bireyler konusunda zaten sınıfta kaldık. Yine bu konularda gelecek vadeden gençlerimizin çoğu ise şehirdeki yetersizliklerden ötürü harcanıyor ve desteksiz kalıyor.

*Kişisel gelişim ve donanım anlamında çeşitli birçok eğitim programları ve projeler üretilmeli ve gençlerimize en verimli şekilde bu hizmetler ulaştırılmalı. Bu konuda da çok yetersiz kalıyoruz şehir olarak.

Yukarıda saydıklarımın dışında bunlara bağlı nice sorunu gözünüzde canlandırın. Bizim sahip çıkamadığımız ilgisiz gençlik, gelişen teknolojiye kapılıp tembelleşiyor. Düşünme ve üretme kabiliyetini zamanla kaybederek mümkünse çalışmadan para kazanma, kısa zaman da zengin olma, lüks yaşama derdi ile gençliği boyunca birçok hata yapıyor.

Ben şahsen Türk gencine güveniyorum. Fırsat verilmiş, iyi yetiştirilmiş ve desteklenmiş genç bireylerin içindeki potansiyeli ve başarabileceği şeyleri hayal bile edemezsiniz. Buna en güzel örnek 21 yaşında İstanbul’ u fetheden ecdadımız Fatih Sulat Mehmet’ dir. Başarının yaşla değil, aşkla alakalı bir hal olduğunu unutmayarak, gençlerimize yatırım yapalım.

Bu gibi konularda özellikle Gençlik STK’ larına ve Kamu Kurumlarına büyük görevler düşüyor. Özenli ve çok çalışılması lazım.

Yorumlar (11)
rozturk.59 2 yıl önce
Gençlere Çalışıp Üretime Katkı Sağlayarak Para Kazanmaları İçin iş İmkanları Yerine, Kıraathaneler Açarsanız Gençliği Toptan Kaybedersiniz...!!!???
Ahmet tatar 2 yıl önce
Halil bey çok doğru bir meseleyi ele almışsınız..elinize emeğinize sağlık.ama sizin gibi seslerin daha yüksek çıkması daha iyi duyulması gerekli diye düşünüyorum..cunku artık gençlik gerçekten kaybolacak.
EMRE BURUN 2 yıl önce
Halil bey öncelikle gençlerle ilgili bu görüşünüz için tebrik ederim.doğru bir tespit yapmışsınız.maalesef günümüzde genclere verilen fırsatları göremıyoruz gerek STK olsun gerek diğer kurumlar olsun,ama şöyle bir gerçekte var genclerimizde ne kadar çaba harcıyor elinden geleni yapıyor ? hata kuruluşlarda ve kurumlarda mı yoksa bir araya gelemememizdemi ? bence sorun burada..herkes kendine düşen sorumlulukları yerine getirirse ve bir araya gelerek istişare yapıldığı sürece bu konu üzerinde gelişmeler olacagını düşünüyorum.. sizin gibi böyle sesler duymak gerçekten güzel en azından gençlere örnek bir davranış sergileyip geçmişte yaşanmış güzellikleri örnek vererek gençlerimizin kıymetli oldugunu ve genlerimize fırsat verilmesi gerektiğini göstermiş oldunuz. kurumlarımız da bu konu üzerinde onlara düşen görevleri yerine getirirse geleceğin nesillerini ayakta tutmuş oluruz.
saygı ve sevgilerimle..
Maraşlıoğlu 2 yıl önce
Çok iyi güzel demişsiniz deee var mı öyle yiğit bir bir sivil toplum kuruluşu veya kamu kurumu
Hakan Acar 2 yıl önce
Şimdiki ebeveynler biz yaşayamadık evladımız yaşasın modundalar.lakin bu davranış son derece yanlıştır.. günümüzde anne babaya saygı kavramı kalmadı..bir çocuk babasına hakaret eder hale geldi ve işin acı yönü babanın buna sessiz kalması.gidisat kotu
Feyza Sincan 2 yıl önce
Bir cok dernegin kullerini atese verebilecek bir yazi! Heyecanla gelismeleri bekliyoruz. Tebrikler
Fatih Timarcıoğlu 2 yıl önce
Gençlik başaracak.
Gençlik kazanacak.
Tebrikler Halil bey
Maraşlı 2 yıl önce
Elinize emeğinize sağlik.. doğru bir yazı olmuş.
Hacıbebeklerden 2 yıl önce
Tebrik ederim Halil. Çok güzel bir konuya değinmişsin çok ta güzel izah etmişsin. Seninle gurur duyuyoruz. İnşAllah o dediğin kurumlar bu konuda üzerine düşeni yaparlar.
Seyma 2 yıl önce
Cok verimli bir makale kendi cocugumda bende bunlari uygulamayi dusunuyorum
BurakD 2 yıl önce
Abi güzel noktalara değinmişsin. Bu noktada aileler kendilerine bakmalı. Çocuklarınızı zorla istemediği bir okulu okutmayın. Zaten okulun zorluğunu gören gençler şuan uzman olmak istiyor. Bu ülkede para için askerlik hayali kuran gençler olmamalı. Üniversiteyi derece ile bitiren öğrenciler kendini kurtlar sofrasında buluyor. İstihdam var diyolar çay simit hesabı yapıyorlar. Üniversite mezunu gençlerin maraş fabrikalarında çürüdüklerini bilmiyorum diyen yalan atıyordur. son 3 yılda atanan öğretmen sayısı 50 bin civarında. Sadece son 1 yılda paralı askerlik için yarım milyondan fazla başvuru var. Elin oğlu iki tuşla bin askerimizi indirecek güce sahip olmayan çalışıyor. Biz o bin askeri almaya çalışıyoruz. Kaşına gözüne bakıp sözlüde ülkenin başkentini sorup uzman alıyorlar. Gençlerimiz neden okusun ki? Zaten okuyan değil okumayan alıyor o maaşı! Tek istihdam askerlik. Bekçilik torpile dayalı. Çocuk telefonla uğraşmasın da ne yapsın? Siz olsanız okur musunuz? Daha kötü de olsalar toplumun suçu. Herkes kendi postunun derdinde kimse gençler için elini taşın altına koymaz. Öğrenciye evi iki katı fiyata kira verenlere kadar gelir konu. Sevgiler.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 01 Aralık 2020
İmsak 05:56
Güneş 07:21
Öğle 12:26
İkindi 15:00
Akşam 17:21
Yatsı 18:42