Afşin C Termik Santrali’ne bölge halkı karşı çıktı!

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine yapılması planlanan Afşin C Termik Santrali için bölge halkının başlattığı hukuk mücadelesi devam ediyor.

Genel 24.06.2021, 15:27
Afşin C Termik Santrali’ne bölge halkı karşı çıktı!
banner257

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine yapılması planlanan Afşin C Termik Santrali için bölge halkının başlattığı hukuk mücadelesi devam ediyor.
İlçede bulunan Afşin-Elbistan A ve B termik santrallerinin ardından yapılacak olan üçüncü santralin iptali için bölge halkı, dava açtı. Yapılması planlanan üçüncü termik santralinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu sonuçlanmasına yönelik bölge halkı tarafından kararın durdurulması için açılan dava sonucunda mahkeme heyeti ve 7 profesör bilirkişi Afşin’e gelerek bölgede keşif yaptı.  
Afşin C santrali yapım sahasında yaşayan vatandaşlar adına Kahramanmaraş İdare Mahkemesine açılan dava dosyası ile Tema Vakfının açtığı diğer dava dosyalarıyla birlikte Altunelma Mahallesinde keşif yapıldı. 
Keşfe mahkeme heyeti ile birlikte çevre, meteoroloji, harita, kimya, jeoloji, ziraat, hidroenerji alanlarında uzman İstanbul Teknik Ünversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Çukurova Üniversitelerinden 7 profesör bilirkişi katıldı. 
Bilirkişi heyeti C santralinin yapımı hakkında ÇED olumlu raporu hakkında rapor düzenleyip mahkemeye sunacak. 
Bölgede gerçekleştirilecek keşfin ardından Afşin C Termik Santralinin ÇED kararının yürütülmesi veya durdurulması kararı alınacak.

Yorumlar (5)
TÜRKÇÜ 1 ay önce
Arkadaş santral yapmayın demiyoruz, yapın ama bacasına filtre takın bari. Ha afşin halkı istediği kadar karşı çıksın gelecek seçim aynı insanlara oy atarlar. sandıkta karşı çıkmassan olacağı budur.
Galip 1 ay önce
Turkiyenin en verimli ovalarindan olan Afşin Elbistan ovası yok ediliyor.
Dakotalı Hökkeş 1 ay önce
Pazar günü sandıgı koyun önlerine afşinin % 70 i ,elbistanın % 65 'i yine oyunu verir ,geriye kalanda haberi olmadığından vermemistir.
Topuz 1 ay önce
Ordaki istimlak sahiplerine sorun bakiim ilk kazmayı onlar vurur...hele bir de işe girecek olanlar var ya ..karşı çıkanlar işte...orada herkes nemalanıyor... sağlık 2. Plan..
ökkeş 1 ay önce
niye karşı çıkıyosunuz. geliyoduk ne güzel size enişte oluyorduk esnafa faydamız oluyordu
33°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 03:47
Güneş 05:25
Öğle 12:44
İkindi 16:34
Akşam 19:53
Yatsı 21:24