Ali Öztunç, basın toplantısında deprem konusuna değindi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Türkiye’nin deprem ülkesi olarak, bu konuyla ilgili hükümete bakanlık kurulmasını tavsiye etti. 

Genel 14.01.2021, 09:30
Ali Öztunç, basın toplantısında deprem konusuna değindi!
banner257

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Türkiye’nin deprem ülkesi olduğuna dikkat çekerek, bu konuyla ilgili hükümete bakanlık kurulmasını tavsiye etti. 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, TBMM’de yaptığı basın toplantısında; “Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu gerçeğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Dilimizde tüy bitti. Artık bunu kabul etmemiz gerekiyor. Türkiye bir deprem ülkesi. Türkiye çok sayıda tehlikeli fay hattının bulunduğu bir deprem ülkesi. Maalesef deprem oluyor, 3 gün, 5 gün 10 gün konuşuluyor medyada yer buluyor ondan sonraki süreçte tekrar unutuluyor. Ta ki, yeni bir deprem olana kadar. Depremin öncesi sonrası, sırasına ilişkin gerekli adımların atılması gerekiyor. Sonra ah vah dememek için, eyvah dememek için neden eksik bıraktık dememek için hükümeti uyarıyoruz. Artık depremle ilgili daha ciddi önlemler almanız gerekiyor. Depremin oluşumunu belki engelleyemeyebiliriz kulun böyle bir gücü yoktur. Ama deprem sırasında ve sonrasında oluşacak can kayıplarını mal kayıplarını engelleme şansımız var. Deprem sonrasını iyileştirme şansımız var. Bunun içinde hükümetin adımlar atması gerekiyor. Ben deprem bakanlığı diyorum bazı arkadaşlarım afet işleri bakanlığı diyor. Hadi birleştirelim afet işleri deprem bakanlığı diyelim. Acilen bir bakanlığın kurulması gerekiyor. Bu ciddi bir konu. Bakanlığın yanı sıra biran evvel fay hatları üzerinde bulunan tüm yerleşim birimlerinde mutlak suretle yapı stokları çıkartılmalı, analizler yapılmalı. 99 deprem yöneltmeli öncesi yapılan tüm binalar kamu olsun özel olsun hepsi detaylı bir şekilde mutlaka incelenmeli. Ve bu süreçler şeffaf olarak yürütülmeli. Yarın bir gün Allah göstermesin bir deprem olduğunda, biz neyi eksik bıraktık dememek için CHP olarak muhalefet partisi olarak görevimizi yapıyoruz ve hükümeti bir kez daha uyarıyoruz” dedi. 

Yorumlar (3)
Aksakallı Akif 3 gün önce
İki kattan fazla binaya ruhsat verilmemesi gereken ve deprem fay hattında olan maras ilinde hala çok katlı binalara ruhsat veriliyor.
Mühendis 3 gün önce
Türkiye'de 350000 müteahitten bakım onarım yenileme vergisi,hasar ve tadilat vergisi, ,deprem vergisi alınsın.Sadece mühendis ve mimarlar odası tüm binaları denetleyip ruhsat versin.
Last patriot 3 gün önce
sayin vekil mazAllah bu kezde deprem bakanligini soyar bu hukumet zaten yeterince soyuldu bu halk
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 17 Ocak 2021
İmsak 06:13
Güneş 07:38
Öğle 12:47
İkindi 15:24
Akşam 17:46
Yatsı 19:06