Ali Öztunç: Kahramanmaraş depreme ne kadar dayanıklı?

Özellikle Doğu Anadolu Fay Hattı’nın Kahramanmaraş bölümünde 500 yıldır birikmiş bir enerji olduğu konunun uzmanları tarafından sıklıkla dile getirilirken, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç bir kez daha konuyu TBMM gündemine taşıdı ve kentin depreme ne kadar hazır olduğunu sordu.

Genel 03.11.2020, 19:20
Ali Öztunç: Kahramanmaraş depreme ne kadar dayanıklı?
banner257

Ege Denizi’nde merkez üssü İzmir’in Seferihisar İlçesi açıkları olan depremde can kaybı 100’ü, yaralı vatandaş sayısı ise binleri geçti. İzmir gibi Kahramanmaraş’ın da deprem kuşağın üzerinde yer alması ve Doğu Anadolu Fay Hattı’nın Kahramanmaraş bölümünün çok uzun süredir enerji biriktirmesi kent sakinlerini endişelendirirken, CHP’li Ali Öztunç konuya dair harekete geçti.

Daha önce Kahramanmaraş’ın depreme hazır olmadığını ve konunun can sağlığı olduğunu defalarca vurgulayan Ali Öztunç, olası bir deprem durumunda kentteki hasar kaybını minimize etmek ve can kaybını da sıfıra indirmek adına yapılması gerekli çalışmaları hatırlattığı önergesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan Kamuoyu adına yanıt istedi.

“HER AN HAREKETE GEÇEBİLİR”

Önergesinde, “Elazığ depremin ardından Doğu Anadolu Fayı'nda devam eden hareketlilik, uzmanların uyarıları doğrultusunda gözleri fayın Elazığ’dan sonraki devamı niteliğindeki Kahramanmaraş ve Hatay’a yöneltmiştir. Uzmanlar, Doğu Anadolu Fay Hattı’nın Kahramanmaraş bölümünde 500 yıldır birikmiş büyük bir enerji olduğunu ve bu fayın her an harekete geçebileceğini sıkça dile getirmektedir” ifadelerini kullanan Öztunç’un Bakan Kurum’a yönelttiği sorular şu şekilde;

Kahramanmaraş’ın deprem risk analizi yapılmışımdır? Yapılmış ise ne zaman yapılmıştır ve sonuçları ne olmuştur?

Kahramanmaraş’ta olası bir depreme karşın riskli binaların tespiti yönünde bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmış ise kaç bina riskli olarak değerlendirilmiş ve bu binalarla ilgili ne tür tedbirler alınmıştır?

Kahramanmaraş olası bir depreme ne kadar hazırdır? Kahramanmaraş’ta arama kurtarma ve AFAD ekiplerinin sayısı nedir? Acil toplanma alanları tespit edilmiş midir? Edilmiş ise bu alanlar nerelerdir?

Uzmanların deprem riski yüksek iller arasında gösterdiği Kahramanmaraş’a acil durum ve afet yardımı adı altında son beş yılda, yıllar itibariyle aktarılan kaynak miktarı ne kadardır?

Yorumlar (10)
murat 3 hafta önce
helal olsun ali öztunç a
Naci 3 hafta önce
Bölgedeki uzmanlara göre Doğu Anadolu Fay’ının Maraş bölümünde 500 yıldır birikmiş enerji var. Ayrıca Maraş altından geçen 28 km’lik bir başka fay da 2012’de keşfedildiği için üzerindeki yapılaşma depreme uygun değil.
Celal 3 hafta önce
Maraşta depremle ilgili bir tedbir göremiyorum ben bulunduğumuz bina sağlam mı çürük mü haberimiz yok
Karınca 3 hafta önce
İzmir'in hali ortada dünyanın heryeri deprem kuşagı selden kaçan başkanda gördük başarısızlar istifa etmeli
zavallı vatandaş 3 hafta önce
tekke mahallesinin yarısını yıktılar yarısı için deprem bekleniyor
Last patriot 3 hafta önce
deprem geliyorum diyor sehiri yonetenler uyuyor ..akabinde takdiri ilahi denilecek .parayi ver ne yaparsan yap maras da yillarca bu boyle devam etti
BÖYÜK BAŞKAN 3 hafta önce
Sayın vekilim 3 yılda çöken kamu binalarını araştırsanız... NELER ÇIKAR...
Maraş'ın yerlisi 3 hafta önce
İzmir'de salatalık dikilecek tarlaya bina diken çakma müteahhitler Maraşta da geri durmayıp marul ekilen tarlaya 10 kattan fazla mantar gibi bina diktiler. Nereyi kastediyorum biliyorsunuz. Hal civarı, Maalesef İzmir liler gibi bizde çaresizce depremin gelip bizi toprak altına almasını bekliyoruz. Bu yaşanacaklar Allah cc göstermesin başımıza er veya geç gelecek , ve ihmalkarlığımızın suçunu her zaman olduğu gibi kadere atacağız. Allah sonumuzu hayreyleye
KENTSEL DÖNÜŞÜM 3 hafta önce
K.MARAŞ DULKADİROĞLU İLÇESİNDE BULUNAN BİNALAR DEPREME DAYANAKLI OLMADIĞI GİBİ YAPI MEVZUATINA UYGUN OLMADIĞI HERKESCE MALUM. İNSANLAR EVLERİNİ YIKIP YENİDEN YAPMAK İSTEDİKLERİNDE KAMU BANKALARI ÇOK UYGUN ŞARTLARDA KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ VERİYOR. ANCAK BİNALARIN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU HİSSELİ TAPU OLDUĞUNDAN KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPMAK İÇİN BİNALARINI YENİDEN YAPMAK İSTEYENLER MAALESEF ÇARESİZ KALIYOR. ALİ BEY DEN İSTEĞİN HİSSELİ TAPU SAHİBİ OLANLARIN KARŞILAŞTIĞI MEVZUATI DEĞİŞTİRECEK KANUN TEKLİFİ HAZIRLAMASI. BU DURUM DÜZELİP BELEDİYE DE 10-15 ÇEŞİT BİNA MODELİ BELİRLEYİP DULKADİROĞLU NU MÜKEMMEL BİR ALT YAPI VE ÜST YAPISI OLAN İLÇE YAPILABİLİNİR. ALİ BEY BU KONUYU HARİTA MÜHENDİSLERİ İLE GÖRÜŞÜRSE KONUYU DAHA İYİ ANLAYACAK VE K.MARAŞ HALKI İÇİN ÇOK FAYDALI OLACAKTIR.
Öğretmen 3 hafta önce
Ben oturduğum binaya güvenmiyorum. Öğrenmek istiyorum, bu kadar deprem oluyorken ülkemizde Kahramanmaraş belediyesi neden bununla ilgili bir çalışma başlatmıyor? 7 büyüklüğünde ki bir deprem burada olsa durumumuz İzmirden de vahim olur. Her tarafta 12-13 katlı binalar var. Maraş gibi deprem bölgesinde... Yazık.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 25 Kasım 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:15
Öğle 12:24
İkindi 15:01
Akşam 17:23
Yatsı 18:43