Başkan Necati Okay, 'Deprem öncesi ve sonrasına hazır olmalıyız'

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Kahramanmaraş için büyük risk taşıyan deprem konusuna değinerek, 'Deprem öncesi ve sonrasına hazır olmalıyız' dedi.

Genel 03.12.2020, 11:50
Başkan Necati Okay, 'Deprem öncesi ve sonrasına hazır olmalıyız'
banner257

Dulkadiroğlu Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısı sonrasında konuşan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, deprem ile ilgili meclis üyelerine bir sunum yaptı.
Dulkadiroğlu Belediyesi’nin deprem konusunda yaptığı çalışmaları anlatan Başkan Okay, deprem sonrası çalışmalar ile ilgili devletin önemli bir deneyime sahip olduğunu ifade etti. Bundan dolayı kendilerinin deprem sonrası çalışmalara yoğunlaştığını aktaran Başkan Okay, ortaya koydukları çalışmaları şu şekilde özetledi:
“Doğu Anadolu fay hattı üzerinde bulunan ilçemizin bu deprem gerçeği ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların başında deprem öncesi ve sonrası ne yapa biliriz gelmektedir. Deprem sonrası çalışmalar konusunda hükümetimizin ortaya koymuş olduğu tüm uygulamaları yapmaktayız. Bunun dışında birçok konuda bizler de tedbir alıyor ve deprem sonrasına hazır olmaya çalışıyoruz. Ancak önemli olan deprem öncesi gerekli tedbirleri almaktır. Bu kapsamda Dulkadiroğlu Belediyesi olarak birçok çalışma başlattık. Pandemi sürecinde bu çalışmalarımızı gündeme taşımasak da, büyük bir titizlikle bu çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu çalışmaların başında yeni yapılan inşaatların zemin çalışmalarını yerinde ve bizzat takip etmek geliyor. Bu konuda oluşturduğumuz ekibimiz zemin çalışmaları konusunda hassas faaliyetler yapmaktadır. Bir yapıya başlamadan önce ekiplerimiz zemin etüdünü yerinde inceliyor ve ona göre rapor düzenliyor. Bunun dışında mevcut yapı stoklarımızı inceliyoruz. Nüfus yoğunluğunun olduğu şehir merkezinden başlayarak bir kentsel dönüşüm planlıyoruz. Bunun için de Divanlı Mahallesi ve Senemayşe mahallerinde kentsel dönüşüm projelerini başlatıyoruz. Pandemi sürecinden sonra bu alanlarda çalışmalarımız hız kazanacak. Kapıçam bölgemizden geçen fay hattında yaşanabilecek bir kırılmanın ilçemize etkileri ile ilgili de çalışmalar yapıyoruz. Deprem ilçemizin bir gerçeği. Bu hususta ilçemizin olası bir depreme hazır hale gelmesi için elimizden geleni yapacağız. Hükümetimizin de bu konuda önemli çalışmaları var. Olası bir depreme ilçemizi hazırlamak için ne gerekiyorsa yapacağız.”

 

Yorumlar (10)
m 2 ay önce
peki madem öyle, deprem komisyonu kuruldumu, kurulması için verilen meclis önergesini neden reddettiniz, kurulduysa kaç dayanıksız bine tespit ettiniz. toplanma alanları belirlendimi, acil ihtiyaç malzemelerinin stoklanması yada tedarik zinciri hazırlandımı, yani kısaca planlıyoruz demenin dışında nasıl bir somut adım attınız lütfen daha açıklayıcı bir açıklama yapınız
Sismik İzolatör 2 ay önce
Mevcut ve yapılacak Binalarda Sismik izolatör uygulaması zorunlu hale getirilmelidir.
Maraşın yerlisi 2 ay önce
Konuşamızdanda belli olduğuna göre deprem öncesine değil sonrasına hazırlık yapılmış , işin en kolayına kaçmışsınız. Bağıra bağıra gelen depreme hazırlığınızı söylim binlerce ceset torbası alıp depoya koymak , ama amaç insanı yaşatmak başkan eski binaları tesbit edip tedbir almak sonrada suçu kadere atmak değil , saraylar yaptırarak icraat olmaz başkan , yarın ahirette hesabı var bunun , lütfen bunu yayınlayın , vaktimizi ayırıp yorum yazıyoruz. Fikre saygı
ökkeş 2 ay önce
herkes hazırlıklı olmalıyız diyor. icraat nerde. sert yaptırım olmazsa milletin gönlüne bırakılırsa bir karış yol alınmaz.
avukat46 2 ay önce
K.Maraş'ta maalesef geç kalındı. dere yataklarına 12-14 katlı binlerce bina yapıp içlerine on binlerce insanı oturttuktan sonra ah vah etmenin anlamı yok. insanlar evlerinden çıkıp çadırlara yerleşemezler. bu saatten sonra yapılacak yegane şey inşa edilecek yeni binalar için tedbirli olmak, rant, ahbap çavuş ve sermaye baskısıyla ruhsat vermemek; NF Devlet Hastanesi, üniversite hastanesi, Karacasu kampüsü, fabrikalar gibi fay hattı üzerinde bulunan ve lojistik öneme sahip binaları boşaltıp güvenli zemine taşımak. çünkü yıkıcı bir depremde buraların çökmesi hem doğrudan ve dolaylı (hastaneye yetiştirilmesi gereken yaralıları düşündüğümüzde) can kaybını artırır hem de K.Maraş'ın altyapısını felç eder.
Haber46 Okuri 2 ay önce
Deprem sonrası diyip de felaket tellaligi yapmayın onun yerine dua edin haber46 nereden biliyorsunuz olacağını her mansette ecek acak bu nedir ya
Veli 2 ay önce
KAHRAMANMARAŞ YENİŞEHİR MAHALLESİ ZÜBEYDE HANIM CADDESİ İÇİN BİR ÇALIŞMA ÇAR MI?BURADAKİ BİNALARIN BİR ÇOĞU EN AZ 50 YILLIK OARK APARTMANI KORU APARTMANI ULYS APARTMANI IŞIK UĞUR APARTMANI VS
maraşlı 2 ay önce
edeceğim çalışma filan yok, olsa zaten haberimiz olurdu,
Maraşlı 2 ay önce
Sen önce git bu konuları kendi personeline anlat
Has maraşlı 2 ay önce
deprem için belediye olarak siz ne yaptınız ?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
açık
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:11
Güneş 07:35
Öğle 12:49
İkindi 15:31
Akşam 17:54
Yatsı 19:13