Bilişim firmaları bakanlık desteğiyle yurt dışına açılacak

Genel 10.02.2015, 17:55
Bilişim firmaları bakanlık desteğiyle yurt dışına açılacak
banner257

KAYSERİ (AA) - Ekonomi Bakanlığı, bilişim firmalarının yurt dışına açılması için maddi destek sağlıyor.

Yurt Dışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Halis Kaya, Erciyes Üniversitesi Teknopark Toplantı Salonun'da düzenlenen bilişim sektörü destek programı tanıtımında yaptığı konuşmada, bakanlık olarak desteklerin büyük çoğunluğunu reel sektördeki firmaların yurt dışına açılması için verdiklerini söyledi.

Hizmetler konusunun son yıllarda bakanlığın ilgi alanına girdiğini kaydeden Kaya, "Destek programında yurt dışında büyüme potansiyeli yüksek 4 sektör belirlendi. Bunlar film sektörü, sağlık turizmi, üniversiteler bilişim ve yazılım firmaları. Destek programı bu sektörlerin yurt dışına açılımını kolaylaştırmak için hazırlandı. Desteklerimiz proje bazlı değil, faaliyet bazlıdır. Faaliyet yapıldıktan sonra desteğe başvurulabiliyor. Üretime yönelik destekler vermiyoruz çünkü bu alanda diğer kurumlarımız aktif olarak faaliyet yürütüyor. Amacımız yurt dışına açılmanın o kadarda zor olmadığını göstermek, firmalarımızı cesaretlendirmek" diye konuştu.

Kaya, 2014 yılında toplam 4 milyon lira destek verdiklerini, başvuruların genelde fuar katılımı, yurt dışı ofis mağazaları, tanıtım faaliyetleri, özellikle arama motorlarına yönelik tanıtım çalışmaları, uluslararası geçerliliği olan belgelerin alınması konularında olduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 03:46
Güneş 05:24
Öğle 12:44
İkindi 16:34
Akşam 19:54
Yatsı 21:25