Çocuk İzlem Merkezi hakkında konferans yapıldı

Kahramanmaraş Çocuk İzlem Merkezi yapısı ve işleyiş hakkında C. Başsavcılığı koordinesinde düzenlenen konferans Adliye Sarayı Şehit C. Savcısı Murat Uzun konferans salonunda yapıldı.

Genel 17.01.2019, 11:04
Çocuk İzlem Merkezi  hakkında konferans yapıldı
banner257

Kahramanmaraş'ta yeni kurulan ve yakın zamanda faaliyete geçecek olan Çocuk İzlem Merkezinin yapısı, işleyişi ve yapacağı uygulamalar ile uygulamada yaşanabilecek her türlü sorunla ilgili mevzunun tarafı olan tüm kurum yetkilisi ve personellerinin bilgilendirilmesi amacıyla Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Kahramanmaraş C.Başavcısı İlker YAZICI, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet ŞEKER, Başsavcı Vekili Osman GÖĞEBAKAN, Baro Başkanı Av. Muhammet Burak GÜL, Hakim ve Cumhuriyet Savcıları, İl Sağlık Müdürü Ali Nuri ÖKSÜZ, Necip Fazıl Şehir Hastanesi Başhekimi İl Sağlık Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü personelleri, Kolluk İlgili Birim amirleri ve ilgili diğer kurum personellerinin katılımı ile düzenlenen konferans 16.01.2019 günü saat: 15.00'te Cumhuriyet Başsavcılığımız, Şehit C.Savcısı Murat UZUN konferans salonunda yapılmıştır.

Konferansa şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal marşının oknması ile başlanılmış olup, açılış konuşmasını yapan C.Başsavcısı İlker YAZICI "Çocukların cinsel istismarını önlemek ve cinsel istismar sonrası ikincil örselenmesini asgariye indirmek amacıyla Sağlık Bakanlığı Koordinatörlüğünde, Ankara'da Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı), Yargıtay Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının da paydaş olduğu bir çalışma başlatılmış ve bir hastane çatısı altında "Çocuk İzlem Merkezi" (ÇİM) kurulmuştur. Birinci aşamada Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Samsun illerinde merkez kurulum çalışmalarına başlanmış olup, ikinci aşamada ise söz konusu merkezin 29 Sağlık Hizmet Bölgesine yaygınlaştırılması planlanmıştır. Halen Türkiye genelinde 29 ilde 31 Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) hizmet vermektedir. Bu kapsamda; Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığının talepleri, Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğünün yoğun emek ve gayretleri ile Kahramanmaraş İl Merkezinde Necip Fazıl Şehir Hastanesi Kampüsünde oluşturulan Çocuk İzleme Merkezi (ÇİM) 2019 yılı Şubat ayı içinde faaliyete geçirilecektir." şeklindeki açıklamasının ardından Çocuk İzlem Merkezinin işleyişi, neden ihtiyaç duyulduğu, önemi ve Kahramanmaraş ta uygulamada yer alacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etmesinin akabinde sunumda bulunan İl Sağlık Müdürlüğü personeli Psikolog Oya BİRSEN, Adli Görüşmeci tanımı, ÇİM işleyişi, İstismar türleri ve tanımları, ÇİM merkezi ile ilgili kurumlar arası işbirliği konularında detaylı açıklamalarda bulumuştur.

Kahramanmaraşta cinsel istismar mağduru çocuklara yönelik, uygulamada yakın bir zamanda yer alacak olan Çocuk İzlem Merkezinin hiç yada çok az kullanılmasına ihtiyaç duymamız temennisi ile tekrar hayırlı olmasını diliyor, söz konusu merkezin açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı