banner240

Dev caminin mermerlerini Suriyeli ustalar süslüyor

Suriye'de iç savaş nedeniyle bombalanan evlerini ve iş yerlerini bırakarak Kahramanmaraş'a sığınan iki mermer ustası, Abdulhamithan Camisi'nin mermerlerine hat işliyor.

Genel 28.04.2016, 13:21
Dev caminin mermerlerini Suriyeli ustalar süslüyor
banner257
banner226

 Çocukluklarından beri mermerle uğraşan, babalarından öğrendikleri mesleklerini ülkelerinde ustalıkla sürdüren ve Suriye'de 3 kuşaktır mermercilik yapan İdlipli Muhammet Sadık ile Halepli Muhammet Kemal Emin'in ülkelerindeki ihracat odaklı mermer çalışmaları, yaklaşık 5 yıl önce başlayan savaş nedeniyle durdu.

Bombalar nedeniyle iş yerleri ve evleri yıkılan ustalar, 3 yıl önce Türkiye'ye sığınarak Kahramanmaraş'a yerleşti. Geçen yıla kadar kentteki sebze halinde hamallık yapan iki Suriyeli, Abdulhamithan Camisi Vakfı Başkanı Ömer Faruk Şirikçi ile tanışınca çok sevdikleri mesleklerini yeniden icra etme imkanı buldu. 

Abdulhamithan Camisi'nin hat işlemesini yapan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi ve hattat Arif Yücel ile iş sayesinde bir araya gelen Suriyeli Sadık ve Emin, Mermerciler Sitesinde esnaf Mevlüt Göz'ün desteğiyle 3 kuşaktır yaptıkları işlerine geri döndü.

Yücel'in çizdiği hatları, caminin mermer kapısına işleyen Suriyeli ustalar, hem evlerinin geçimini sağlıyor hem de çok sevdikleri mesleklerini yapmanın keyfini yaşıyor.

Muhammed Sadık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Beşşar Esed'in bombaları nedeniyle ev ve işlerini kaybettiklerini söyledi.

Yaklaşık 3 yıl önce Türkiye'ye sığınarak Kahramanmaraş'a geldiğini, sonrasında da anne babasıyla kardeşlerini Türkiye'ye getirdiğini anlatan Sadık, "Suriye'de 10 yıldır mermercilik yapıyorum. Kahramanmaraş'ta 3 sene sebze halinde çalıştım. Sonra mermercide işe başladım. Burada her şeyi yapıyorum. Suriye'de babam ve dedem de mermerciydi. Şimdi burada bildiğimiz işi yapıyoruz. Camilere iş yapıyoruz. Arif hocamın çizdiği hatları mermere işliyoruz. Hattı mermere işlemekten büyük huzur ve mutluluk duyuyoruz. Halimize şükrediyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye'ye çok teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Halep'den gelen Muhammet Kemal Emin de Suriye'de savaş öncesine kadar çok rahat bir şekilde çalıştıklarını, Esed'in bombalarıyla ev ve iş yerlerinden geriye taş yığınları kaldığını belirtti.

Ülkesinde mermer fabrikasının olduğunu ve 20 kişiye istihdam sağladığını anlatan Emin, "Fabrikamız vardı. İş çoktu. Sonra zalim Esed bizi bombaladı. Şimdi ne fabrika ne iş ne de ev kaldı. Biz de Kahramanmaraş'a kardeşlerimizin yanına geldik. Eskiden bildiğimiz mermer işini yapıyoruz. Bize destek çıkanlara teşekkür ederim. Arif hocamın verdiği işleri yapıyoruz. Hayatımızdan memnunuz. Huzurluyuz ama ülkemizde olanlardan dolayı da üzülüyoruz. Allah büyük." dedi. 
- "Katkılarıyla biz de onlardan istifade etmiş oluyoruz"

Hattat Arif Yücel ise Suriye'de Esed zulmünden kaçıp Türkiye'ye sığınan çok kıymetli sanatkarlar bulunduğunu söyledi.

Suriye'de aslında  sanatçıların da mağdur edildiğini belirten Yücel, Türkiye'ye gelen Sadık ve Emin'in sanatlarını icra etme imkanlarının ellerinden alındığını ifade etti.

Mermer ustası Suriyelilerin yeniden sanatlarıyla buluşmalarını sağladıklarını anlatan Yücel, şunları kaydetti:

"Kendi sanatlarını icra ederek hem bütçelerine katkı sağlıyorlar hem de o duygularını tatmin ediyorlar. Kendileri de bu işi mutluluk duyarak yapıyor. Adeta huzur duyuyorlar. Cami yazıları mermere işlenirken yazının anatomisini korumak çok önemli bir olay. Onlar da bu işi hakkıyla yapıyorlar. Hem yazıyı bildikleri için daha da önemsiyorlar ve işin üzerinde duruyorlar. Sanatımıza katkılarıyla, onlardan istifade etmiş oluyoruz. Onlar çok büyük bir görevi yerine getiriyorlar. Hiç olmazsa burada savaşın izlerini de unutuyorlar. O yaşadıkları zorlukları bu meşguliyet içerisinde unutmaya çalışıyorlar." 
Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (3)
medet turan 5 yıl önce
Yazıklar olsun sirikci hoca sana bizim türklere ne olmuş acta biraz tarih oku tarih
WQW 5 yıl önce
BU ŞEKİLDE GİDERSEK YARIN ELİMİZDEKİ USTALARIDA BULAMAYACAĞIZ VE ŞİMDİ BUNLAR YÜZÜNDEN İŞSİZ KALANLARDA HERGÜN ÇOÇUKLARINA NASIL EKMEK GÖTÜRECEKLERİNİN HESABLARINI YAPIYORLAR BUNUN VEBALİ SİZLER GİBİLERİN SIRTINDADIR.
YASİN 5 yıl önce
MARİFET GİBİ BİRDE HABERMİ YAPTINIZ
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:50
Güneş 06:11
Öğle 12:31
İkindi 15:58
Akşam 18:40
Yatsı 19:56