DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: 'Ülkeyi 90’lı yılların karanlığına götürüyorlar’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Muş İl Kongresi’nde konuşma yaptı.

Genel 08.12.2020, 12:28
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: 'Ülkeyi 90’lı yılların karanlığına götürüyorlar’
banner257

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Muş İl Kongresi’nde konuştu. Babacan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘Ülkeyi 90’lı yılların karanlığına götürüyorlar’

“Ben ve arkadaşlarımın hükûmette olduğumuz dönemlerde, demokratik haklarla ilgili önemli iyileştirmeler yaşanmıştı. Bugün geldiğimiz noktada bu iyileştirmelerin birer birer geriye götürüldüğünü görüyoruz. Âdeta filmi geri sarıyorlar. Bizi 90’lı yılların karanlığına götürüyorlar. Bakıyoruz, çete liderleri tehditler savuruyor. Küçük ortak çete liderlerine methiyeler düzüyor. Büyük ortak ise izliyor, hatta bu anlayışa sahip çıkıyor. Sadece bu da değil, biliyorsunuz bir de küçüğün de küçüğü bir ortak var. Hani şu 28 Şubat destekçisi olan. ‘Biz iktidarla aynı gemideyiz, rotayı biz çiziyoruz’ diyor. Biz bu ülkeyi çetecilere, 28 Şubatçılara, vatandaşımızın haklarına göz dikenlere bırakmayacağız. Kimse Türkiye’yi sahipsiz sanmasın. Türkiye’nin DEVA’sı var, Türkiye’nin DEVA’sı hazır.”

‘Siz önce küçüğün de küçüğü ortağı gemiden indirin’

“28 Şubat sürecinde çok büyük bir zulüm gördük. Büyük mağduriyetler, haksızlıklar yaşandı. 2002’den itibaren o zulme karşı çok büyük adımlar atıldı. Mağduriyetler giderildi. Vatandaşlarımız çok önemli haklarını tekrar kazandılar. Başörtüsü yasağıydı, İmam Hatiplerle ilgili sıkıntılardı, biliyorsunuz. Türkiye, olması gerektiği gibi bu sıkıntıları aştı. Bugünkü iktidar şöyle bir hava oluşturmaya çalışıyor. ‘Bakın, ben gidersem o yasaklar tekrar gelebilir’ diye satır altından işlemeye çalışıyor. Biz, vatandaşımızın kazanılmış bütün haklarının kefiliyiz. Kazanılmış hiçbir haktan bir adım geri atılmaz, atılamaz. Bunu iddia eden büyük ortak samimiyse, 28 Şubat zihniyetinde olan küçüğün de küçüğü ortağı gemiden indirsin hele.”

‘Anadil helâldir, cem evleri talebine çözüm olacağız’

“Biz; bütün vatandaşlarımızın doğuştan sahip oldukları tüm hakları tanıyacağız. Ana dilinin, vatandaşlarımızın analarının ak sütü kadar helâl olduğunu biliyoruz. İnsanımızın anadilini, öz dilini bir çatışma konusu olmaktan çıkaracağız. Resmi dilimiz Türkçe’nin yanı sıra, vatandaşlarımızın anadillerini korumak, kullanmak ve geliştirmek için adımlar atılması gerektiğini çok iyi biliyoruz. Ayrıca; biz tüm vatandaşlarımızın, inançlarının gereğini korkusuzca ve huzurla yaşayabilecekleri özgür bir ortamı oluşturacağız. Biz vatandaşlarımızın inanç, kültür ve referans ekseninde, hak ve özgürlük taleplerini adalet temelinde karşılayacağız. Bu kapsamda, Alevi vatandaşlarımızın başta cem evlerine ilişkin talepleri olmak üzere inanç, düşünce ve davranış temelinde birikmiş sorunlarının çözümü için de gerekli her türlü adımı atacağız. Biz tüm din ve inanç gruplarının, kamusal görünürlüklerinin önündeki tüm kanuni ve idari engelleri ortadan kaldıracağız. Ötekileştirme hissi doğuran tüm uygulamalara son vereceğiz. DEVA Partisi, kazanılmış tüm hakların güvencesi olacaktır. DEVA Partisi, kazanılacak haklar için mücadele verecektir.”

‘Artık yeter, el insaf artık!’

“Biliyorsunuz 2021 bütçesi açıklandı. Bu bütçede Cumhurbaşkanlığının bütçesini yüzde 28 oranında arttıranlar bu yaşananların farkında bile değil. Ziyaret ettiğimiz her ilde, caddelerde, sokaklarda esnafımızla birlikte oluyoruz. Dükkânların içini boş görmek bizi çok üzüyor. ‘Elektrik parasını ödeyemiyoruz, kirayı ödeyemiyoruz, zor durumdayız’ diyorlar. Ama bugünkü iktidar sokağa çıkamıyor. Gelip şu Muş’un sokaklarında gezip halkı dinleyecek durumda değiller artık. Etraflarına bakınca da gördüğü insanların hâli vakti yerinde maşallah. Sadece üç beş kişinin zenginleşmesini zenginlik sanıyorlar. Biliyorsunuz ‘hadi bir sokağa çıkalım’ dediler. Bir vatandaşımız’“eve ekmek götüremiyoruz’ deyince Sayın Erdoğan ‘abartma’ dedi. Artık yeter, el insaf artık!

‘Bu iktidar artık esnafı görmüyor’

“Bu halk bu yoksulluğa müstahak değil, bu yapılanlar bu halka reva değil. Fakat, bu iktidar artık esnafı görmüyor, esnafı duymuyor, esnafın durumunu kavrayamıyor, anlamıyor. Bir de geçen gün bir açıklama yapmışlar. ‘Salgın nedeniyle sıkıntı yaşayan bazı ülkelere bütçe desteği vermeye çalışıyoruz’ demişler. Anlıyoruz ki artık ne yaptıklarının farkında değiller. Ekonomi çökmüş, vatandaş aç biilaç yaşıyor. Madem başka ülkelere destek verebilecek kadar paranız var, neden vatandaşlarımıza doğrudan nakit destek vermiyorsunuz, neden yardımcı olmuyorsunuz? Neden ‘vergi vergi’ diye yakasına yapışıyorsunuz?”

‘Hükûmet yaptığı hataların bedelini çiftçiye ödetiyor’

“Çiftçi hasat zamanı geldiğinde bir de bakıyor ki, açıklanan taban fiyat üretim maliyetini bile karşılamıyor. Çünkü döviz kuru almış başını gitmiş. Mazot, ilaç, gübre fiyatları almış başını gitmiş. Çiftçiye önerilen taban fiyatları ise resmi enflasyon oranlarına göre hesaplanmış, hatta o enflasyon oranını bile karşılamıyor. Gençler tarıma ilgi duymuyorlar. Tarımda çalışmak istemiyorlar. Sadece onlar değil, çiftçi ailelerimiz de çocuklarının geleceğini tarımda görmüyorlar. Neden? Çünkü yıllardır ne denli sahipsiz ve desteksiz olduklarını çiftçilerimiz çok iyi biliyorlar. Çiftçi denince akla çalışkanlık, verim, refah gelmesi gerekirken, bu kötü yönetim yüzünden maalesef yoksulluk, çaresizlik, yoksunluk geliyor. Hükûmet yaptığı hataların bedelini çiftçilerimize ödetiyor.”

Yorumlar (11)
Deva 2 ay önce
Derdimizin devası sende Babacan. Kurtar biziiiii
Feride Gürsoyoğul 2 ay önce
Yani tek bu adam beni biraz umutlandırıyor. Yolunuz açık olsun teşkilatlanmanızı yakından takip eden biri olarak böyle devam edin ehliyet ve liyakat odaklı bu teşkilat ile başarı kaçınılmaz
Ertuğrul 1 ay önce
Reis te öyle diyor, kopya çekmeyin
Ela 1 ay önce
Bu ülke size de kalmayacak sayın Babacan
Babacan gümbür gümbür geliyor 2 ay önce
Babacan gümbür gümbür geliyor... Dürüst yönetim geliyor...
mekselina 2 ay önce
istifa edecek heralde.
Namazında niyazında adam 2 ay önce
Babacan namazında niyazında adam. İnşAllah oylarımız Babacana
Asgari ücretli 1 ay önce
Pirinc 9-10 tl ,etin kilosu 60-80 tl ,balık 50-80 tl ,tavuk 17-26 tl ,kira 1200- 1500 tl , internet 90 tl , dogalgaz 400-500 tl ,elektrik100- 150 tl ,su 70-80 tl peki asgari ücret ne kadar ?
SARI 1 ay önce
Masonlarada bırakmayalım insan küçük Kelime kullanıyorsa büyük adam olamaz küçük insanda büyük iş yapamaz insanları seviyorum
Ökkeş46 1 ay önce
Babacan'a umut bağlayanlar...
Soros'ın think-thank kuruluşlarında görev almış, neoliberal etnik bölücü-federasyoncu, özelleştirmelerde imzası olan ve fetöcülerin örgütün prensi olarak gördüğü biridir. Hemşehrilerime böyle birini desteklemek yakışmaz. Biz K.Maraşlıyız. Ülkemizin teminatı güzel şehriminin insanlarına saygılarımla...
Türkoğlu46 1 ay önce
Bu ülkeyi sizin gibi haydudlara hiç bırakmayacağız haberiniz olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:13
Güneş 07:38
Öğle 12:48
İkindi 15:26
Akşam 17:48
Yatsı 19:08