Dünyanın en lezzetlisi tatlısı Mado'da

Kahramanmaraş dondurmasının ününü dünyaya duyuran ve 36 ülkede şube açarak Türk bayrağını dalgalandıran Mado tatlıda da dünyanın en iyisi olduğunu gösterdi.

Dünyanın en lezzetlisi tatlısı Mado'da

Kahramanmaraş dondurmasının ününü dünyaya duyuran ve 36 ülkede şube açarak Türk bayrağını dalgalandıran Mado tatlıda da dünyanın en iyisi olduğunu gösterdi. CNN Travel’in dünya ülkelerinin en lezzetli 50 tatlısını seçtiği araştırmada Türkiye’den üç çeşit tatlı türü listeye girdi. Mado’nun ürettiği Baklava ve Burma Kadayıf dünyanın en iyi 50 tatlısından ikisi seçilirken, 3’üncü tatlı olarak ise künefe listeye girdi.

BAKLAVA, BURMA VE KÜNEFE LİSTEDE

CNN Travel dünyanın en iyi 50 tatlısını sıralayarak o ülkelere gidildiğinde mutlaka o tatlılardan tadılmasını önerdi. İngiliz mutfağından Karamelli yapışkan kek, İsveç’ten Kardemummabullar, Fransa’dan Creme brulee, ABD’den Doughnut, Almanya’dan Kara Orman pastası, Fas'tan ceylan boynuzu, İtalya’dan cannoli tatlıları sıralamaya girerken Türkiye’den ise Baklava, Burma kadayıf ve Künefe listedeki yerini aldı.

BAKLAVAYI DÜNYAYA TANITTILAR

Dondurma sektöründe Romalılara kafa tutan Mado, dondurmanın yanı sıra Baklava üretiminde de dünyaya kendini kanıtlamıştı. Geçen yıl gerçekleştirilen Travelexpo 3. Uluslararası Turizm Fuarı ve Gastronomi Zirvesi'nde 515 kilogramlık baklavanın özel fırında pişirilmesiyle "Guinness Dünyanın En Büyük Baklava Rekoru"nu kıran Mado’nun dondurmasından sonra tatlıları da dünya damak tadı listelerine girmeyi başardı.

BAKLAVA ANADOLUDA AYRI BİR YERE SAHİP

4 kuşaktır dondurma sektöründe gelişimini sürdüren Mado Türkiye’yi dünyada temsil ederken, tamamen doğal aromatik bitkilerden oluşan ürün yelpazeleriyle de dikkat çekmeye devam ediyor. Dondurmadan sonra tatlılarıyla da anılan Mado Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Kanbur, Türkiye’deki tatlıların uluslararası arenaya çıkmasının kendileri için gurur kaynağı olduğunu belirtti. Baklava ve burma kadayıfının Osmanlı’daki tatlı kültürünün devamı olduğunu belirten Kanbur, “Anadolu insanı için tatlı çok önemli. Daha düne kadar anneler baklava hamurunu geceden açar ertesi gün ise ikram ederdi. Baklava, burma kadayıf Anadolu’da çok önemli bir yere sahiptir. Hayatın bütün evrelerinde vardır. Çocuğun doğumunda tatlı getirilir, nişan törenlerinde tatlı ikram edilir, cenazelere tatlı getirilir. Tatlı Anadolu insanının olmazsa olmazıdır. Mado olarak dünyaya çatal bıçaklı dondurma yemesini öğrettik, özellikle yabancı turistler şubelerimize geldiklerinde şimdi de baklavayı tatmadan gitmiyorlar” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 17:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gremlin
Gremlin - 7 ay Önce

Maraşta dondurma üreticileri arasında en kötü dondurmayı mado üretiyor. Reklam adından başka sıfır herşey. Çalışanların ilgisizliği alakası ve agresif tavırları da cabası

ADİL ÖNER
ADİL ÖNER - 7 ay Önce

TEBRİKLER.KİM BU ÜLKEDE TAŞ TAŞ ÜSTÜNE KOYARAK ÇALIŞIYOR İSE ALNINDAN ÖPERİZ.DAHA NİCE MARKALARIMIZ DÜNYADA ADINI DUYURUR İNŞALLAH

rolo
rolo - 7 ay Önce

bu haberi yapan kişiler 70 km olan komşu ile gitsinler

GERÇEKÇİ
GERÇEKÇİ - 7 ay Önce

ADAMLAR İŞİ BİLİYOR MARAŞTA BU İŞİN TEK ERBABI BUNLAR TEBRİK EDERİM MARAŞ DEYİNCE NEDENSE HERKES MADO DİYOR ALLAH YOLLARINI AÇIK ETSİN

rozturk.59
rozturk.59 - 7 ay Önce

K. Maraş' lı Kaliteli ve Sağlıklı Dondurma ve Baklava Yediğini Sanıyor Ama Sadece Kazık Yiyor. MADO da K. Maraş' lıların Paralarını Yiyor ve Durmadan Semiriyor. Bir Yandan da K. Maraş' daki Yer Altı Zenginliklerinden de Nasibini Alıp AaKaPe Yandaş ve Yalakalığına Devam Ediyor. (Yayınlayamazsınız Ya Neyse, Ben Yorumumu Yazmış Olayım.) ...!!!???

SIRADAKİ HABER