Gıdanız yoksa büyük tehlike altındasınız

Onikişubat Belediyesince EXPO 2023 tanıtım toplantısı için kente gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: “ İstediğiniz kadar kılıcınız olsun, istediğiniz kadar topunuz olsun, istediğiniz kadar tüfeğiniz olsun. Birgün herkes bunların yenilemeyeceğini öğrenecek. Eğer gıdanız yoksa, gıda arz güvenliğiniz yoksa, kendi kendinize birçok alanda yetemiyorsanız bu önümüzdeki nesiller için çok büyük tehlikedir." dedi.

Genel 08.11.2018, 17:05 08.11.2018, 17:07
Gıdanız yoksa büyük tehlike altındasınız
banner257

Bir günlük ziyaret ve Onikişubat belediyesince Cumhuriyetin 100’yılında Kahramanmaraş’ta bahçecilik EXPO adaylık tanıtım toplantısı için Kahramanmaraş’a gelen Bakan Pakdemirli, önemli açıkmalar yaptı. Pakdemirli, Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kahramanmaraş Valiliği iş birliğinde düzenlenen, Tarım ve Orman Sektörü ile Buluşma Toplantısı'nda, Türk tarımını gelişimine ve ihtiyaçlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

HAVZA YÖNETİM MODELİ

Kahramanmaraş'ta çeşitli müjdeler verdiklerini belirten Pakdemirli, önümüzdeki günlerde daha hızlı çözümler üretmek için bölgelerde havza yönetim modeline geçeceklerini, burada Kahramanmaraş'ın yer alacağını ifade etti. 2050 yılında dünya nüfusunun 50 milyar olacağının öngörüldüğünü anlatan Pakdemirli, "1 milyar insan aşırı yoksul, 800 milyon insan aç ama bunun karşılığında da 600 milyon insanın obez." diye konuştu.

Her yıl 1 buçuk milyar ton gıda israfının yanında 40 ülkede gıda sıkıntısı, 80 ülkede su sıkıntısı çekileceğini belirten Pakdemirli, "2050 yılına kadar da gıda üretiminin dünyada yüzde 60 artırma mecburiyetimiz var. Bize ne dünyadan diyebilirsiniz ama aşağı yukarı tablo Türkiye'yi de koyduğumuz zaman benzer bir rapor çıkıyor." ifadesini kullandı.

TARIM BÜYÜK BİR SAVUNMA ARACIDIR

Türkiye'nin en az 20 yıl içerisinde üretimini yüzde 50 artırmak zorunda olduğuna işaret eden Pakdemirli, şunları söyledi: "Ben her zaman tarım eşittir tarım büyüktür savunma diyorum. Tarım savunmadan daha önemli. İstediğiniz kadar kılıcınız olsun, istediğiniz kadar topunuz olsun, istediğiniz kadar tüfeğiniz olsun. Birgün herkes bunların yenilemeyeceğini öğrenecek. Eğer gıdanız yoksa, gıda arz güvenliğiniz yoksa, kendi kendinize birçok alanda yetemiyorsanız bu önümüzdeki nesiller için çok büyük tehlikedir. Gelecek nesillere doğru bir emanet bırakmak istiyorsak bu işi çok ciddi bir şekilde ele almamız gerekiyor."

Dünyada tarımın önemine değinen Pakdemirli, çok büyük şirketlerin gelecek için satınalmalar yaptığını belirtti.

ARAZİ TOPLULAŞTIRMA

"Dünyayı doyuran dünyanın lideri olacak." ifadesini kullanan Pakdemirli, bu sebepten dolayı da tarımla ilgili bazı satınalmalar yapıldığını, büyük firmaların birbirine alıp daha da devleştiğini anlattı. Arazi toplulaştırmasını daha iyi bir konuma getirmek için çalışmalara başladıklarını bildiren Bakan Pakdemirli, şöyle devam etti: "Ürün tarlada 1 lira, tüketicide 4 lira. Biz de diyoruz ki tarlada da 1 lira olmasın 2 liraya satsın üretici, tüketici de 4 liraya yemesin 3 liraya yesin. Bunu birbirine yaklaştıralım. Buradaki değer zincirinde herkes hakkaniyetli payını alsın ama fazladan bir şey olmasın. İsraf olmasın. Bu konuyla ilgili Hal Yasası üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde Perakende Yasası'yla ilgili de yeni değişiklikler olabilir. Yerel ekonomiyi kalkındırmak anlamında eğer vatandaşımız Kahramanmaraş'taki zincir mağazaya arka tarlada ürettiği ürünü götürüp sattırabiliyorsa işte o zaman yerel ekonomiyi kalkındırmış oluruz."

Yerli tohumu da çok önemsediğini, 150 bin tonlardan 1 milyon 50 bin tona 16 senede geldiklerini aktaran Pakdemirli, daha fazla gidilecek yol bulunduğunu kaydetti.

Bakan Pakdemirli, "Yabancı firmalara para verdiğiniz zaman para yurt dışına gidiyor, yerli tohum üretenlere verdiğiniz zaman hem kar hem de katma değer ülkemizde kalıyor. Yerli tohumlar daha ucuz." diye konuştu.

Yorumlar (7)
Aristokrat46 3 yıl önce
Marsaş ovasını encümende peşkeş çekip bina diken vatansever siyasilerimize selam olsun...
Ali 3 yıl önce
Ziraatten anlamayandan bakan olursa önündaki hazılanı okur
Ahmet Demir 3 yıl önce
Tarım ve hayvancılığa gereken önem verilmeli
Kırsal kesimdeki üretici korunmalı
Tarım ve hayvancılığın sorunları çözülmeli
Teşekkürler
Cenk 3 yıl önce
Türk tarım ve hayvancılığına gelmiş geçmiş en büyük darbeyi vuran Diyarbakırlı, emperyal yetiştirmesi Mehdi Eker'dir. Her şeyi hemen hemen herkesi bir şekilde affedebilirim ama Mehdi Eker'i asla affetmem ve hakkımı helal etmem. Gelelim Bekir Bey'e...Kendisi Amerikada yetişmiş, Cargill'in prenslerindendir. Çok birşey beklemek ahmaklık olur. Atanmış değil,eğitilmiş ve seçilmiş kişidir.
yandaş 3 yıl önce
Sayenizde yok oldu
emre aksüt 3 yıl önce
kilometrelerce duble yol yaptınız helal olsun ama kaç bin metere kare tarım arazisi yok ettiniz ne olacak şimdi
36°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:27
Öğle 12:44
İkindi 16:33
Akşam 19:50
Yatsı 21:20