Habibe Öçal, 'Maraş’ta Millî Mücadele’ye katılmayan tek fert bile yoktur.'

Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Kahramanmaraş’a İstiklal Madalyası Verilişinin 96. Yıl Dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Genel 05.04.2021, 11:12
Habibe Öçal, 'Maraş’ta Millî Mücadele’ye katılmayan tek fert bile yoktur.'
banner257

Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Kahramanmaraş’a İstiklal Madalyası Verilişinin 96. Yıl Dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“Milletlerin tarih boyunca düşman karşısında büyük zorluklara göğüs gererek, cesaret ve fedakârlıkla şehrini, memleketlerini işgal ve sömürge olmaktan kurtardıklarına şahit olmuşuzdur.

Bu mücadeleyi veren milletlerin çoğu dışarıdan herhangi bir yardım almadan sadece o şehrin insanlarının verdikleri destekle bu başarıyı ulaşmış ve tarihte unutulmaz izler bırakmışlardır.

Maraş halkı, 21 Ocak 1920'de başlayan ve 11 Şubat 1920'ye kadar 22 gün süren Kurtuluş Mücadelesiyle kendi şehriyle birlikte, civar şehirleri de kurtarma şerefine erişmiştir.

Sütçü İmam Olayıyla başlayan Maraş savunması, Türk insanının tutsak olmayı, düşman işgalini, yabancılar tarafından dinine ve geleneğine saldırıya nasıl karşı koyacağını da göstermiştir. Sütçü İmam’ın o gün açtığı ateş Maraş savunması sırasında bir sembol olarak tüm vatana cesaret vermiştir.

Maraş halkı, dönemin en modern silahları ile donatılmış 5000’inden fazla Fransız askeri ve onların içerideki destekçisi çetelere karşı, olağanüstü bir mücadele vermiştir.

Bu mücadelede Maraş’ın erkeği, kadını, yaşlısı ve genci ellerine geçirdikleri silah, balta, kazma ve sopalarla kahramanca çarpışarak 22 gün süren bir mücadele sonunda Millî Mücadele’nin ilk zaferini kazanmıştır.

Fransız ordusu, 11- 12 Şubat 1920 gecesi bir daha geri dönmemek üzere şehri terk edip, çekilip gitmek zorunda kalmıştır.

Bu fedakarlıklarla Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan sonra Ankara’dan Maraş’a bir yazı gönderilmiş, Millî Mücadele’ye katılanların listesi istenmiştir.

Gönderilen cevabi yazıda: “Maraş’ta Millî Mücadele’ye katılmayan tek fert bile yoktur.” Denilerek, İstiklal Madalyasının şehir adına verilmesi istenmiştir. Bu cevaptan sonra, 5 Nisan l925 tarihinde toplanan TBMM “Maraş adına İstiklal Madalyası Verilmesi” kararlaştırılmıştır.

Büyük bir gururla Milli Mücadeledeki kahramanlıklarını anlattığımız, gelecek nesillere miras bıraktığımız Kahraman ecdadımızın vatan sevgisini, zalimlere karşı dik duruşunu, birlik ve beraberlik ruhunu hep yaşatmaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle şehrimize “Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası” verilişinin 96. yıl dönümünü kutluyor, bizlere bu gururu yaşatan aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi minnet, rahmet ve şükranla anıyorum.”

Yorumlar (11)
mehmet ali 1 hafta önce
Bize tarih dersi değil icraat lazım sn vekil
Salih 1 hafta önce
Allah Kuran hakkı için şunun hwrtarafı milletvekili olsa ne olur
TR 1 hafta önce
Bu ablamız hangi şehrin milletvekiliydi ya ?
Eda46 1 hafta önce
Geçmişten günümüze bir türlü gelemediniz gitti , peki siz Kahramanmaraş iline 19 yılda kaç fabrika yaptırdınız ?
Maraşlı 1 hafta önce
:)
Ali Fuat 1 hafta önce
Bırakın lafı polemikleri de icraat yapın biraz . Şehir iyiden iyiye sahipsiz kaldı doğru dürüst hiçbir icraat çalışma yatırım yok olanlar ilerlemiyor arsan kavşağı gibi. Siz gibi beceriksiz vekillerimiz çıkmış vatan millet edebiyatı yapıyor . Hadi ordan hadi ordan ...
Adem purtaş 1 hafta önce
Sivasa hızlı tren geldi mi? Arsan kavşağını açarken poz verenler şimdi nerede?
büyük bertizliler kabilesi 1 hafta önce
maraş ta milli mücadeleye katılmayan özellikle siz milletvekilleri ve k.maraş belediyeleridir... devletin bile k.maraştan haberi yok... seçim zamanı gelirsiniz de arkanıza bakmadan geri gidersiniz.... #noakp
Sivaslı 1 hafta önce
Sivas’a hızlı tren müjdesi veren vekil değil mi?
maraşlılar 1 hafta önce
sivaslılar sizidemi kandırdılar gerçi türkiyeyi kandırdılar...
göktürk46 1 hafta önce
"ceketimi koysam seçilir misali"...2-3 senede k.maraşıma ne tür bir hizmet getirdiniz syn.vekil?...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 15 Nisan 2021
İmsak 04:27
Güneş 05:52
Öğle 12:38
İkindi 16:18
Akşam 19:13
Yatsı 20:33