İbrahim Çanakcı, emekli maaşlarına yapılan zammı değerlendirdi!

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, memur ve emekli maaşlarına yapılan zammı değerlendirdi.

Genel 05.01.2021, 11:20
İbrahim Çanakcı, emekli maaşlarına yapılan zammı değerlendirdi!
banner257

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, memur ve emekli maaşlarına yapılan zammı değerlendirdi. Çanakcı yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Yapılan maaş artışları; mal, hizmet ve vergilere gelen zamlarla daha ilk günden eridi. Köprü ve otoyollara yüzde 25, memur ve emekli maaşlarına ise yüzde 7,4 zam geldi. Bu durum, hükûmetin ülkemizin içinde bulunduğu fakirleşme ve yoksullaşma krizini görmezden geldiğinin ispatıdır.”

Çanakcı’nın açıklaması şöyle:

“Bugün açıklanan enflasyon verileriyle beraber memur ve emekli maaşlarına bu yılın ilk yarısı için yapılacak artış oranı da belli oldu. Buna göre memurlar ve memur emeklileri yüzde 7,4 oranında zam alacaklar. Bu zammın 4,4 puanlık kısmının geçen yılın ikinci altı ayında doğan enflasyon farkı olduğunun altını çizmek gerekir. Bağ-Kur ve işçi emeklilerinin maaşları ise bu yılın ilk altı ayı için yüzde 8,4 oranında artacak.

“TÜİK’in bastırılmış verilerine göre bile tüketici fiyatları artışının yüzde 14,6, gıda enflasyonun ise yüzde 20,6 olduğu bir ortamda, memur ve emekli maaşlarına yapılan bu artışların çok yetersiz olduğu ortadadır.

‘Zamlar maaşları eritiyor’

“Yapılan maaş ve ücret artışları, yeni yılla birlikte birçok mal, hizmet ve vergilere gelen zamlarla daha ilk günden eridi. Yeni yılda köprü ve otoyollara ortalama yüzde 25 oranında zam yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2021’de elektrik ve doğalgazda uygulanacak hizmet bedellerine yaklaşık yüzde 14 zam yaptı. Elektrik tarifelerinde ortalama yüzde 6, konutta kullanılan doğal gaz fiyatlarında ise yüzde 1 artışa gidildi. Motorlu taşıtlar vergisi, mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde alınan maktu vergi tutarı, pasaport ve ehliyet dahil bazı vergi ve harç tutarları yüzde 9.1, emlak vergisi ise yüzde 4.6 oranında artırıldı.

‘Çalışanların üzerindeki vergi yükü ağırlaşıyor’

“Hükûmet örtülü vergi artışları yoluyla da çalışanların gelirlerini eritmeye devam etmektedir. 2021 yılı için gelir vergisi dilimleri yüzde 8,1-9,1 aralığında artırılmıştır. Bu, 2021 yılı içinde çalışanların daha hızlı biçiminde yüksek vergi oranlarına tabi olmalarına yol açılması ve çalışanların üzerindeki efektif vergi yükünün ağırlaşması demektir.

“Hükûmet, bir kez daha ülkemizin içinde bulunduğu fakirleşme ve yoksullaşma krizini görmezlikten geldiğini ve bu ağır tabloyu tersine çevirecek adımları atmaktan çok uzak olduğunu ortaya koymuştur.”

Yorumlar (9)
Bertizli bekir 2 hafta önce
50 yıldır hep aynı düzen Demirel,erbakan,özal,ecevit,çiller,mesut yılmazdan yana değisen hiç birsey yok.
Mehmet ay 2 hafta önce
Yardıma ihtiyacın varsa düşkün durumdaysan söyle yardım edelim biz çarikla çanakkalede ac susuz savaşan ataların torunuyuz halimize şükür hiç bir ihtiyacımız yok
MARAŞLI 2 hafta önce
toplum lüks içerisinde yaşıyor kardeş, asgari ücretlisi emeklisi de dahil. sen neyden bahsediyorsun. Allah bugünümüzü aratmasın inşAllah. laf olsun diye boş boş konuşuyorsunuz.
Ahmet 2 hafta önce
Hükümet gayet iyi yinetiyo ülkeyi ve ekonomiyi bu kadar hain dönek dış güçlere karşı başarılı ve yanındayız
Tr 2 hafta önce
Olsun reis namaz kılıyor kuran okuyor. Bütün oylar feda olsun reise. Yüzde 70 oy feda olsun.
Avukat046 2 hafta önce
Maraslı halinden gayet memnun , mesud, yarın seçim olsa yine gider herkes aynı partiye oyunu verir.
Ömer kaba 2 hafta önce
Devasız parti konuşmuş kepçeyle aldı diye hükümet çok iyi zam verdi eflasyon farkını verdi vay öksüz emedin sözcüsü size üzülüyorum
Yavuz 2 hafta önce
ezilenlerin içinde TAŞERON larda var maaşımız eriyip gitti üvey evlat muamelesi
Kazım Koyuncu 2 hafta önce
Deva partisi de AKP nin bir Baska versiyonudur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 20 Ocak 2021
İmsak 06:13
Güneş 07:38
Öğle 12:48
İkindi 15:26
Akşam 17:48
Yatsı 19:08