Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi kışa hazır!

Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezinde kış çalışmaları sona erdi.

Genel 10.11.2021, 11:54
Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi kışa hazır!
banner257
banner226

Eğitim, sağlık, spor ve sosyal donatılar gibi birçok hizmetin verildiği merkezde, yaklaşan kış nedeniyle Valilik koordinesinde İl Göç İdaresi Müdürlüğünce çalışmalar yapılıyor.

Okullar, hastane, oyun parkları, market, su deposu, atık su arıtma tesisi, lojistik depo ve spor alanlarında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uygun çalışma yapan uzman ekipler, konteynerlerin kapı ve pencerelerini de bakımdan geçirdi.

Ekipler, daha önce dağıtılan ısıtıcıların onarımını da yaptı.

Kamp yönetimi tarafından hastane ve sağlık ocakları iyileştirme çalışmalarıyla kış şartlarına uygun hale getirilirken, ihtiyaç sahibi bazı ailelere battaniye ve kışlık kumanya desteğinde bulunuldu.

- "İnsanın vatanı gibisi yok"

Merkezde kalan Ensaf Derviş, AA muhabirine, yaklaşan kış nedeniyle kamp yönetimi tarafından her türlü desteğin sağlandığını söyledi.

Görevlilerin kendileriyle yakından ilgilendiğini, elektrik ve su tesisatlarının bakımlarının yapıldığını aktaran Derviş, "Allah hepsinden razı olsun, battaniyelerimizi ve sobalarımızı getirdiler. Hastaneye ne zaman gitsek iyi muamele görüyoruz, ilaçlarımıza kadar veriyorlar." dedi.

Derviş, Türkiye'yi ikinci vatanları olarak gördüklerini ve her zaman minnettar olduklarını belirterek, "Türkiye bizim ikinci evimizdir ama insanın vatanı gibisi yok. Allah, Türk insanının yardımcısı olsun. İnşallah bu savaş biter, vatanımıza döneriz. Türkiye ve Suriye birdir. Türk milletinden Allah razı olsun. Allah ümmetin selamet kapısını açar da biz de bir an önce yuvamıza döneriz." diye konuştu.

- Bayırbucak Türkmeni Muzaffer Kerkük'ten Türkiye'ye teşekkür

Muzaffer Kerkük de Bayırbucak Türkmenlerinden olduğunu, savaşın şiddetinin artmasıyla mecburen sınıra geldiklerini ve güvenlik güçlerince Türkiye'ye getirildiklerini anlattı.

Türkiye'nin sınır kapılarını açıp savaş mağdurlarını bağrına bastığını dile getiren Kerkük, "Burada her türlü hizmeti alıyoruz. Türk hükümetine duacıyız ancak vatanımızı çok özledik. Burada yememiz, içmemiz, okulumuz, giyim hepsi Allah razı olsun çok temiz ama bir gün inşallah vatanımızda savaş durursa döneriz." ifadelerini kullandı.

Hatice Amed de savaş nedeniyle Türkiye'ye geldiklerini ve Kahramanmaraş'a yerleştirildiklerini kaydederek, ülkesini ve geride bıraktıklarını çok özlediğini, kavuşmak için hep dua ettiğini vurguladı.

banner261
Yorumlar (6)
mermercioglu 3 hafta önce
marasin yerlisi bana bir gece kondu yapin dese belediye ve valilik bin bir turlu entrika uretir harac alir // hangi beyine hukmederek binlerce insani doldurdunuz ulkeye sayenizde bizler multeci olduk kendi oz yurdumuzda
maraşlı 3 hafta önce
AĞZINA SAĞLIK MERMERCİOĞLU KARDEŞİM
Veysel Karani 3 hafta önce
Senin insanın neden Avrupa kapılarında peki pehlivan. Maraş'ın yerlisi kadar taş düşsün emi
Kadir 3 hafta önce
Kendi vatandaşı da hazır mı acaba..
Bizi kim kontrol edecek...
Yazar kasa falan atan da yok...
Korkudan mi sevgiden mi....
Okan ÇELİK 3 hafta önce
Güya geçiçi bi geldiler geri gitmediler daha bu iyi günlerimiz başımıza daha da bela olacak o suriyeli meretler!!!!!!!!
Maraş46 3 hafta önce
ALLAHU Teala yar ve yardımcıları olsun bu köhneleşmiş gaflete dalmış dünyaya tapmış insanoğlu hiçbir zaman anlayamayacak yürü dünya yürü sonun virandır bin yılından sonra ahir zamandır
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı