Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğüne, 60 yeni fotokapan kazandırıldı!

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğüne kazandırılan yapay zekaya sahip 60 yeni fotokapan sayesinde daha sıkı takip edilecek.

Genel 10.03.2021, 11:26 10.03.2021, 13:06
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğüne, 60 yeni fotokapan kazandırıldı!
banner257

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, sorumluluk alanlarındaki Hatay, Kilis, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta çok değerli orman varlığının bulunduğunu söyledi.

Özellikle yaz aylarındaki iklimsel koşullar nedeniyle 1. derecede yangına hassas bölge olduklarının altını çizen Koç, "2020 yılında bölgede çok büyük orman yangınları yaşandı. İnşallah aynı şeyleri bu yıl yaşamayız." dedi.

Koç, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğünün yangına karşı çok önemli çalışmalar ortaya koyduğunu ve özellikle teknolojiden de çok iyi yararlandığını belirterek, bu kapsamda teknolojik alt yapının sürekli güçlendirildiğini ifade etti.

Bölgede daha önce 24 fotokapan kullandıklarını ve bunlardan iyi verim aldıklarını aktaran Koç, envanterlerine yeni kazandırılan 60 fotokapanın ise öncekilerden farklı olarak yapay zekaya sahip olduğunu bildirdi.

- "Yeni cihazlarımızla ormanları daha iyi koruyacağız" 

Koç, yeni fotokapanların çok büyük avantajları olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Yeni fotokapanlar ormanlardaki hareketliliği ayırt edebiliyor. Bölgedekinin araç, insan veya hayvan olduğunu belirliyor. Daha sonra ise ilgili arkadaşların cep telefonuna bildirim gidiyor. Alınan görüntüler Orman Genel Müdürlüğüne de anlık iletilecek ve bu sayede gerekli müdahale kısa sürede yapılabilecek. Yeni cihazlarımızla ormanları daha iyi koruyacağız. Ormanları korumakla görevliyiz. Tüm personelimiz bu görevi yerine getiriyor, teknolojiden de en iyi şekilde yararlanıyoruz. Bu konuda bizlere destek olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'e de çok teşekkür ediyoruz. Bu fotokapanlar ve yeni cihazlar sayesinde ormanları hem yangınlara hem de kaçak kesim yapan kişilere karşı iyi bir şekilde koruyacağız."

Yapay zekaya sahip fotokapanların diğer bölgelerde de kurulmaya başlandığını belirten Koç, ormanları gece gündüz demeden korumayı sürdüreceklerini vurguladı.

Koç, bölgede insansız gözetleme kulelerinin de olduğunu hatırlatarak, teknolojinin tüm imkanlarını seferber ettiklerini dile getirdi.

Yeni droneler aldıklarını dile getiren Koç, "Drone ise hem arama kurtarma hem de ormanlarımız için yangınlarda kullanabileceğimiz son teknoloji bir cihaz." diye konuştu.

Bu arada, yeni alınan fotokapanların kullanımıyla ilgili Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü personeline eğitim verildi. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından cihazlar bölge illerindeki hassas noktalara kurulacak.

HABER FOTOĞRAFLARI

Yorumlar (6)
Mehmet 1 ay önce
Bu ormanlar köylünün kışın evine ısıtmak için kaçak kestiği bir ağaçla yada yangınla yok olmaz ama sizin hesapsız ve denetimsiz bir şekilde yaptırdığınız kesimlerle yok olur. Kısacası ormanları korumakla görevli olanlar maalesef şuan ormanlar için baş düşman haline gelmiş durumdalar. O foto kapanlarda döner yine sizi yakalar çünkü sizden daha fazla zarar veren yok!
ökkeş 1 ay önce
Orman Teşkilatının Kurulduğu günden beri Türkiye'nin Ormanları azılmıştır
Orman Sever 1 ay önce
Umarım Orman arazisini talan edenler için de aynı uygulama yapılır,, Ahir dağı dağ olmaktan çıktı, ormanın tıraşlandığı şehirden görülüyor, sürülen araziler kilometrelerce uzaktan belli,,, zaten Vasfını kaybetmiş orman ne demektir!!! anlamadım gitti,, sahi neden bir orman vasfını yitirir???!!!
Tekirli 1 ay önce
Orman Müdürlüğü Tekire Gelsin Ormanlar Nasıl Talan Ediliyor, Ormancılar Nasıl uyuyor Kendi gözleriyle Görsün! Kestikleri Ağaçların Yerine Ceviz Dikip Sahipleniyorlar.
Nuri 1 ay önce
Bu ormanı müdürlük içindeki 3 beş kişi bitiriyor. Özel iş yerlerine gelir elde etmek için kesip duruyorlar.
Doğasever 1 ay önce
Ormancıların gözünün önünde ormanlar kesiliyor, yok ediliyor önce ormanları kendinizden koruyun.
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 15 Nisan 2021
İmsak 04:27
Güneş 05:52
Öğle 12:38
İkindi 16:18
Akşam 19:13
Yatsı 20:33